کد خبر: 325187 A

مدیر عامل باشگاه راه‌آهن تشریح کرد؛

مدیرعامل باشگاه راه‌آهن با بیان اینکه این باشگاه برنامه پنج ساله‌ای را تدوین کرده، دلایل قرارداد 5 ساله با مهدی تارتار را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، علیرضا رحیمی مدیرعامل باشگاه راه‌آهن در گفتگو با سایت این باشگاه در مورد برنامه‌های آینده‌اش و دلیل تمدید قرارداد ۵ ساله مهدی تارتار سرمربی تیم راه‌آهن به سوالات زیر پاسخ داد:

* از تمدید قرارداد ۵ ساله مهدی تارتار شروع کنیم. چرا چنین اقدامی انجام دادید؟

ما از روز اول تلاش داشتیم برای باشگاه برنامه‌ای پنج ساله را تهیه کنیم و آقای کیانیان مالک و رئیس محمع باشگاه از همان بدو امر مخالف روزمرگی بود و خواستار نگاه بلندمدتی برای باشگاه بوده و هست. با توجه به مسائلی که پیش از فصل رخ داد و تیم خیلی دیر تحویل هلدینگ یزدان شد فرصتی وجود نداشت تا بتوانیم برنامه دلخواه را آغاز کنیم. در طول چهارماه اخیر یک تیم کارشناسی برنامه‌ای ۵ ساله را تهیه کردند که کار تهیه و تدوین آن به تازگی خاتمه یافته و شامل یک نیم فصل آزمایشی و ۵ فصل کامل است که از آغاز نیم فصل دوم عملیاتی می‌شود.

از همان ابتدای حضور مهدی تارتار طبق خواسته مالک باشگاه و مدیران محترم هیات مدیره از این مربی خواستیم برنامه ۵ ساله‌ای به ما بدهد تا ببینیم نگاه او چقدر به برنامه مورد نظر باشگاه نزدیک است. خوشبختانه وقتی قرابت و نزدیکی نگاه دو طرف را در مسائل فنی دیدیم با این مربی قرارداد خود را به مدت ۵ فصل تمدید کردیم تا در چارچوب برنامه‌ای که با نام «راه‌آهن یزدان ۱۴۰۰» تهیه شده گام‌های ابتدایی را برداریم.

* عقد قرارداد ۵ ساله با یک سرمربی در فوتبال ایران اگر نگوئیم بی‌نظیر، حداقل کم نظیر است...

وقتی اهداف مشخص باشند و برنامه محوری وجود داشته باشد چاره‌ای نداریم جز اینکه نگاه‌مان را به افق‌های دورتر ببریم. ما در این برنامه همه چیز را دیده‌ایم. از تاسیس آکادمی مدرن و حرفه‌ی و پرورش بازیکنان مستعد تا درآمدزا شدن باشگاه. همه این مسائل هم عملیاتی می شود و نخواسته‌ایم خیلی رویایی فکر کنیم و مثلا دنبال تاسیس شعبه دوم بایرن مونیخ و بارسا در ایران باشیم. نه. چیزی که در ذهن ما بوده و تبدیل به برنامه شده یک مدل حرفه‌ای فوتبال با قابلیت اجرا در ایران است که همه دست اندازها و مشکلات موجود در فوتبال ایران را هم در آن دیده‌ایم.

برای اجرای این برنامه در بعد فنی و در سطح بزرگسال باید یک سرمربی پیدا می‌کردیم و با توجه به نگاه مشترک ما و مهدی تارتار که هم سابقه بازی و کاپیتانی راه‌آهن را داشته و هم سرمربی تیم بوده و هم مربی کارنامه‌دار و در عین حال جوان و جویای علم و دانشی است، بهترین گزینه برای ما این مربی بود. این تصمیم تصمیم عجیبی نیست زیرا ابتدای فصل همین پیشنهاد قرارداد ۵ ساله را باشگاه راه‌آهن یزدان به علی دایی هم داده بود که این مربی چون به صبای قم تعهد اخلاقی داشت، نپذیرفت.

پرسش ما این است که طبق عرف رایج فوتبال ما اگر چند بازی نتیجه دلخواه کسب نکردید،  تکلیف تارتار و قرارداد ۵ ساله‌اش چه می‌شود؟
اتفاقا در برنامه ما مولفه‌ای که به عنوان یک متغیر کمترین تاثیر را در اهداف‌مان دارد، نتیجه گرایی است. یعنی اینکه به نتیجه توجه زیادی نداشته‌ایم. نمی‌گویم نتیجه مهم نیست که اگر اینگونه بگویم اصل رقابت را در ورزش و فوتبال زیر سئوال برده‌ایم اما همین الان هم می‌توانید از خود مهدی تارتار بپرسید در مورد نتایج تیم اصلا حساسیتی نداشته‌ایم زیرا می‌بینیم روند کلی تیم خوب بوده و انشاالله با تقویت در نیم فصل بهتر هم خواهد شد. ما باشگاهی خصوصی هستیم که ریال به ریال درآمد باشگاه از محل اقدامات تجاری تامین می‌شود و خوشبختانه مالک باشگاه هم دید و نگرش کاملا حرفه‌ای به فوتبال دارد. به همین خاطر قرار نیست مانند برخی باشگاه‌ها با اتفاقات غیر ورزشی ما هم شاهد تغییرات در نگاه و تصمیمات مان باشیم.

با خود تارتار در مورد این برنامه چند جلسه برگزار کردید؟
یکی دو جلسه در حضور مالک باشگاه برگزار کردیم و کلیت برنامه را برای تارتار شرح دادیم اما در مجموع نمی‌خواستیم تمرکزش را هم از روی تیمش برداریم و همین که در کلان برنامه با هم هم عقیده و هم نظر بودیم، کفایت می‌کرد.

کادر فنی در این برنامه چه جایگاهی دارد؟
از هم اکنون برای تعطیلات پایان فصل برنامه داریم که تارتار را به یک دوره مربیگری در پرتغال یا برزیل اعزام خواهد شد و تصمیم داریم نسبت به دعوت از مدرسان مطرح خارجی هم اقدام کنیم و با هماهنگی با کمیته آموزش فدراسیون دوره‌های کوتاه مدت بازآموزی و ارتقا سطح دانش مربیان را با حضور مربیان جوان و علاقمند کشور برگزار کنیم. بی‌شک بار فنی کار بر عهده کادر فنی است.

جایگاه راه‌آهن را در پایان فصل جاری چگونه ارزیابی می‌کنید؟
با توجه به شناختی که از کادر فنی و بازیکنان تیم دارم انشاالله لیگ را با رتبه تک رقمی در جدول به پایان می‌بریم.

در نیم فصل چه برنامه‌ای خواهید داشت؟
منتظریم کادرفنی نفرات مورد نظر خود را معرفی کند تا بر اساس آن اقدام کنیم. فعلا عجله‌ای نیست و سه بازی مهم تا نیم فصل داریم که باید تمرکزمان روی این بازی‌ها باشد.

و حرف پایانی؟
من همیشه به برنامه محور بودن تاکید داشته‌ام و خوشبختانه در این باشگاه هم نظر مالک و هیات مدیره بر همین مبنا استوار است. وقتی برنامه محور باشیم هر کسی وارد مجموعه شود، تکلیفش مشخص است و شرح وظایف خود را می‌داند. انشاالله بتوانیم راه ‌هن را در قالب همان مکتب سازنده‌اش قرار دهیم و به آنچه مدنظر مالک باشگاه است، برسیم.

علیرضا رحیمی باشگاه راه آهن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر