کد خبر: 325651 A

حرف‌های جالب مربی وقت استرالیا درباره بازی تاریخی ملبورن؛

مربی تیم ملی فوتبال استرالیا ناکامی مقابل ایران در مقدماتی جام جهانی فرانسه را یک بدشانسی دانست و از فردی که وارد زمین شد و تور دروازه را پاره کرد به عنوان احمقی نام برد که سرنوشت بازی را تغییر داد.

به گزارش ایلنا، تیم ملی فوتبال استرالیا هشتم آذر سال ۱۳۷۶ در ورزشگاه ملبون در حالیکه با نتیجه ۲ بر صفر از ایران پیش بود در نهایت با دو گل کریم باقری و خداداد عزیزی بازی را به تساوی کشاند. اتفاقی تاریخی که استرالیایی‌ها هنوز هم با اندوه درباره‌اش صحبت می‌کنند.

دو تیم در بازی رفت به تساوی یک بر یک رسیده بودند. ایران به دلیل گل زده بیشتر زده در خانه حریف، راهی رقابتهای جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه شد.

«لس شینفلوگ»، دستیار «تری ونبلز» که در آن زمان سرمربی تیم ملی استرالیا بود در آن دوران بود. وی اعتقاد دارد ناکامی مقابل ایران تقدیر این تیم بوده است. شینفلوگ می گوید این یکی از تاریک‌ترین دوران تاریخ فوتبال استرالیا بود.

وی در گفتگو با «فور فور تو» اظهار کرد: آن تیم بداقبال‌ترین تیم بود. آن شکست، سرنوشت ما بود. صادقانه باید گفت ونبلز خیلی بدشانس بود. وقتی ونبلز به رختکن آمد از من پرسید "لس! چکار باید بکنیم؟ باید ۴ بر صفر جلو می بودیم اما نتوانستیم توپهایمان را گل کنیم."

من گفتم :"تری! من ذهنیت بازیکنانمان را می شناسم. ما باید یک گل دیگر بزنیم و بعد کرکره مغازه را پایین بکشیم. بعد آن احمق به زمین آمد و تور را پاره کرد. و این یکی از همان مواردی است که می‌گویم سرنوشت و قسمت بود. آن نباید می‌بود. می فهمید چه می گویم؟"

استرالیا چهار سال پس از این تاریخ به اروگوئه باخت و به جام جهانی ۲۰۰۲ راه نیافت. اما چهار سال بعد این تیم موفق شد با شکست همان اروگوئه راهی جام جهانی شود.

با این حال مسئولان کنفدراسیون آسیا با درخواست این تیم برای پیوستن به قاره آسیا موافقت کردند و فیفا هم این درخواست را پذیرفت و این تیم از اول ژانویه سال ۲۰۰۶ به عضویت ای اف سی در آمد. این تیم در جام جهانی ۲۰۰۶ با رهبری گاس هیدینک به میدان رفت.

لس شینفلوگ گفت: گاس هیدینک با استرالیا به جام جهانی ۲۰۰۶ رفت اما چند بازیکنی که محصول تولید وی بودند در آن جام حضور داشتند؟ هیچکدام. شما می دانید آنها محصول که بودند؟ محصول ما. همه بازیکنان. ما کارمان را کامل انجام دادیم. ما بازیکنانمان را به توسعه هر چه سریع‌تر سوق دادیم. با تمرین بهتر هر روزه و درک بهتر از فوتبال.

استرالیا ملبورن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر