کد خبر: 334956 A

ذوالفقارنسب در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: مشکلات اخلاقی و حاشیه‌هایی که این روزها برای برخی از بازیکنان به وجود آمده است، باعث شد تا در مورد ضرورت آموزش اصول حرفه‌ای‌گری به بازیکنان و به خصوص آنهایی که در تیم‌های بزرگ بازی می‌کنند، سراغ یکی از پیشکسوتان فوتبال ایران برویم.

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: اگر از بازیکنان مراقبت نشود و فرهنگ خوب خانوادگی هم نداشته باشند مسیر زندگی آنها خیلی زود به انحراف کشیده می شود.

بیژن ذوالفقارنسب در گفت و گو با خبرنگار ورزشی ایلنا اظهار داشت: به طور کلی ورزش و هنر یک پدیده اجتماعی است که مردم به این دو مقوله فرهنگی توجه خاصی دارند و جوانها هم در ورزش و هنر خیلی زود الگو می‌شوند. اگر از این جوان‌ها مراقبت نشود، مسیر زندگی‌شان خیلی زود تغییر می‌کند. اکثر اوقات تغییر مسیر آنها به سمت جنبه های منفی بوده و اکثرا به انحراف کشیده می شوند.

وی افزود: من مهم ترین عامل در به حاشیه رفتن بازیکنان در تیم های بزرگ را عدم ثبات خانوادگی و عدم کنترل خانواده‌ها و همچنین عدم مدیریت صحیح از جانب باشگاه‌ها می‌دانم که نمی‌توانند این بازیکنان را خوب کنترل کنند و در مسیر درست فرهنگی و اجتماعی قرار بدهند. طی ده سال گذشته ما از این نوع بازیکنان در باشگاه‌های صاحب نام کشورمان زیاد داشته ایم.

وی ادامه داد: متاسفانه این بازیکنان به آینده خودشان اصلا فکر نمی‌کنند و به همین دلیل دچار مشکل می‌شوند. به نظر من باشگاه‌ها باید مشاوران اجتماعی و روانشناسان قوی داشته باشند که به صورت تمام وقت در باشگاه باشند و در تمام مسافرت‌ها و اردوها و تمرینات و مسابقات کنار تیم باشند تا به صورت غیر مستقیم این جوانها را کنترل و هدایت کنند.

ذوالفقارنسب در پایان گفت: اکثر فوتبالیست های لیگ برتری ما طی چند سال اخیر تحصیل نمی کنند و تمام وقت شان را به تمرین و بازی اختصاص می دهند که البته این مساله در اروپا شدیدتر است. در انگلیس بازیکن از هفده سالگی درگیر بازی و تمرین است اما آن باشگاهها برای بازیکن معلم تمام وقت می گیرند و بازیکنان را به امان خدا رها نمی کنند. تحصیلات و رفتن به مدرسه و دانشگاه در تربیت آدم ها بی تاثیر نیست. البته خیلی ها هم هستند که به دانشگاه می روند اما رفتارهای ناهنجار دارند. در مجموع تحصیل و ورزش مکمل یکدیگر هستند و به اعتقاد من سرآمد همه اینها فرهنگ و تربیت خانوادگی است.

بیژن ذوالفقار نسب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر