کد خبر: 352257 A

اختصاصی ایلنا از پشت پرده رای ایران در انتخاب فیفا

ایلنا: تقریبا یک هفته است که فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) رییس جدید خود را شناخته است.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، جیانی اینفانتینو دبیرکل سابق یوفا در حالی به عنوان رئیس دستگاه تصمیم گیر فوتبال در جهان برگزیده شده است که در رقابتی سخت و پیچیده در برابر رقیب بحرینی قرار داشت. شیخ سلمان رییس کنفدارسیون فوتبال آسیا که رای آسیا و آفریقا در اختیار داشت در نهایت نتوانست به صندلی ریاست فیفا بنشیند.

در این میان اما رای فوتبال ایران به کدام یک از نامزد‌ها داده شده است. علی کفاشیان در گفت‌و‌گو با رسانه‌های مختلف می‌گوید که رای کشورمان مخفی است اما این موضوع زمانی پیچیده می‌شود که بدانیم جیانی اینفانتینو در زمانی که در اوج کارزار انتخاباتی با رقبا قرار داشت به تنها کشوری که در آسیا سفر کرد،ایران بود. اما چگونه این سفر اتفاق افتاده است و چه تاثیری به روی رای ایران داشته است؟

 بیش از این میان فدراسیون فوتبال ایران و ایتالیا روابط بسیار خوبی برقرار بوده است به صورتی که تاوکیو رییس فدراسیون فوتبال ایتالیا سفری به تهران داشته است. اولین تماس با فدراسیون فوتبال ایران توسط فردی به نام میرفخرایی که مقیم ایتالیا است و بیش از این نیز با فوتبال ایران همکاری‌هایی داشته است در زمانی که علی کفاشیان در جلسه هیات اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا شرکت کرده بود،گرفته می‌شود. میرفخرایی که از لابیست های جیانی اینفانتینو در انتخابات فیفا بود به قطر سفر کرده بود و با برخی از سران فوتبال آسیا تماس گرفته بود. در آنجا علی کفاشیان با جیانی اینفانتینو به صورت تلفنی صحبت می‌کند و از برخی از برنامه‌های او آگاه می‌شود.

در مرحله بعد کارلوس کی‌روش که پس از پایان مرخصی‌اش به تهران می‌آید و درخواست می‌کند که فوری رییس فدراسیون فوتبال را ببیند. در ملاقات با کفاشیان می‌گوید که جیانی اینفانتینو دوست قدیمی اوست و از او درخواست کرده که ایران در انتخابات فیفا از او حمایت کند. گویا در این بین علاقمندی در مورد سفر جیانی اینفانتینو به تهران با مقامات فدراسیون در میان گذاشته می‌شود و کفاشیان در ایمیلی رسما از جیانی اینفانتینو دبیرکل یوفا و نامزد انتخابات فیفا برای سفر به ایران دعوت می‌کند.

این موضوع می‌توانست ضربه سختی به حریف آسیایی او باشد که کفاشیان نایب رییس‌اش در کنفدراسیون فوتبال آسیاست. جیانی اینفانتینو به تهران آمد و توانست روی نظر کفاشیان برای انتخاب گزینه نهایی در انتخابات فیفا تاثیر بگذارد چه آنکه او اعلام کرد که در این زمینه بیشتر فکر می‌کند و جیانی اینفانتینو ایده‌های خوبی برای فوتبال دارد.

کفاشیان رای خود را اعلام نمی‌کند اما به نظر می‌رسد که رای او دو مرحله بوده باشد و او و بسیاری از کشورها با توجه به دور دومی بودن انتخابات رای‌های خود را نیز در هر کدام از دورهای انتخابات تقسیم کرده‌اند. 

 

علی کفاشیان فدراسیون فوتبال فیفا شیخ سلمان جیانی اینفانتینو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر