کد خبر: 375514 A

ایلنا: برخلاف آنچه در هیئت رئیسه کنفدراسیون والیبال آسیا مطرح و مصوب شده بود، در صورتی که یک تیم از آسیا در رتبه‌های اول تا سوم مسابقات انتخابی المپیک قرار بگیرد، تیم چهارم از «هر قاره‌ای» باشد به المپیک راه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری ایلنا و به نقل از سایت فدراسیون والیبال، قاره آسیا حداقل تا سال 2020 تنها قاره‌ای است که مسابقاتی مجزا برای تعیین نماینده‌اش در بازی‌های المپیک ندارد. 

دو سال قبل در جلسه هیئت رئیسه کنفدراسیون والیبال آسیا که با حضور مقامات فدراسیون جهانی برگزار شد، مصوب شد که در رقابت‌های انتخابی المپیک به طور قطع علاوه بر سه تیم برتر، بهترین تیم آسیایی بلیت المپیک ریو را کسب کند. همان زمان توافق شد که در صورت اینکه یک تیم آسیایی جزو سه تیم برتر باشد، بهترین تیم آسیایی از رده چهارم به بعد هم جواز حضور در المپیک 2016 را از آن خود کند.

در حالی که این موضوع از مقامات عالی‌رتبه کنفدراسیون والیبال آسیا اعلام شده بود، اما در کتابچه مسابقات انتخابی المپیک به صراحت درج نشد تا اینکه با اعتراض برخی تیم‌ها بار دیگر این موضوع طرح و کاملا رد شد!

تغییر فرمول صعود تیم‌های آسیایی از مسابقات انتخابی المپیک توکیو با اعتراض تیم‌های آسیایی ایران، چین، استرالیا و ژاپن به کنفدراسیون این قاره همراه شد. همچنین نمایندگان هر چهار تیم اعتراض خود را به اطلاع آری گراسا، رئیس فدارسیون جهانی والیبال رساندند. همچنین داورزنی در جلسه‌ای با آری گراسا اعتراض ایران را به این موضوع رسما اعلام کرد.

مقامات آسیایی هم در دیدار با رئیس فدراسیون والیبال ضمن تائید تصویب طرح هیئت رئیسه در دو سال قبل، گفتند؛ اعتراض تیم‌های آسیایی به جا است ولی کنفدراسیون والیبال آسیا کاری نمی‌تواند بکند.

با این حال بعید به نظر می‌رسد که پس از آغاز مسابقات فرمول بازی‌ها تغییر کند. پس در مجموع سه تیم اول مسابقات به علاوه بهترین تیم آسیایی به المپیک صعود می‌کنند. در صورتی که یک تیم از آسیا در رده اول تا سوم مسابقات باشد، تیم چهارم از هر قاره‌ای باشد، سهمیه خواهد گرفت.

 

المپیک چین ژاپن والیبال هیئت رئیسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر