کد خبر: 393011 A

ایلنا: سجادی معتقد است اگر می‌خواهیم برای کسب مدال المپیک در رشته‌های دو و میدانی و ژیمناستیک کار کنیم نیاز به سرمایه گذاری بالایی داریم.

به گزارش ایلنا، نصرالله سجادی در خصوص برگزاری مراسم بدرقه کاروان‌های اعزامی ایران به المپیک و پارالمپیک 2016 ریو گفت: المپیک و پارالمپیک بالاترین رویداد ورزشی در دنیا هستند و خیلی خوب است که قبل از اعزام ورزشکاران مراسمی برگزار شود. خوشبختانه در مراسمی که روز چهارشنبه برگزار شد، رئیس جمهور و همچنین رؤسای فدراسیون‌ها حضور داشتند.

او گفت: مراسم خوب و صمیمی بود و صحبت‌های خوبی در آن شد. انشاءالله که این مراسم در روحیه ورزشکاران و مسئولان تأثیرگذار باشد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان که در برنامه ورزش و مردم حضور یافته بود، درباره چگونگی اعزام کاروان ایران به المپیک گفت: بین تهران و ریو 8:30 ساعت اختلاف دارد و به منظور تطبیق ورزشکاران کشورمان قرار است تیم‌ها طبق برنامه ریزی صورت گرفته برای مسابقاتشان 6 تا 7 روز زودتر راهی ریو شوند. به ازای هر یک ساعت باید ورزشکاران یک روز جلوتر به این کشور بروند. برهمین اساس کاروان ایران در 18 گروه اعزام می‌شوند و در 17 گروه به کشور بازخواهد گشت. سعی شده  ورزشکاران در دو پرواز به ریو بروند البته برای برخی رشته‌ها سه پرواز تا ریو درنظر گرفته شده است. به نظرم ورزشکاران کشورمان تطابق لازم را پیدا می‌کنند و مشکلی در این مورد نیست.

سجادی در خصوص سابقه‌ای که در ورزش کشور دارد و اینکه بیشتری حضور در المپیک را به عنوان سرپرست کاروان داشته و این دوره شرایط به چه شکل است، اظهار داشت: فکر می‌کنم هم فدراسیون‌های ورزشی و هم تیم‌هایی که می‌خواهند اعزام شوند، در شرایط خوبی هستند و می‌توانیم بگویم شرایط استثنایی دارند. ما در سه چهار رشته بیشتر شانس کسب مدال نداریم. وقتی نگاه می‌کنیم که رؤسای این فدراسیون‌ها همه از همین رشته بوده و سابقه ورزشی و مدیریتی دارند، امیدوارتر می‌شویم. خود ورزشکاران هم به همین شکل هستند و من به تمرینات که رفته بودم، دیدم آنها با انگیزه کار می‌کنند. می‌گفتند برای آنها قربانی کنیم که چشم نخورند و امیدوارم این آمادگی حفظ شود که در ریو بدرخشند.

وی در واکنش به این مسئله که موفقیت کاروان ورزشی به نوعی به سرپرست کاروان هم مربوط می‌شود که در دوره‌های گذشته کاروان ایران در المپیک موفق بوده است، گفت: این موفقیت‌ برای فرد خاصی نیست و مدال المپیک به نام ورزشکار ثبت می‌شود و هیچ نامی از مربی، رئیس فدراسیون یا سایر مسئولان نمی‌آید. ما 15 طلا، 25 نقره و 25 برنز در دوره‌های مختلف کسب کردیم که شاید نام ورزشکارانی که طلا گرفته‌اند راحت باشد، اما به نقره که می‌رسیم باید فکر کنیم چه کسانی این مدال‌ها را گرفته‌اند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در واکنش به این موضوع که آیا اختلافات وزارتخانه و کمیته ملی المپیک که بر سر سرپرستی کاروان به وجود آمده بود حل شد یا نه، خاطرنشان کرد: مشکلی وجود ندارد. من خودم در شورای معاونان وزارتخانه گفتم که یک جوان‌تر این کار (سرپرستی کاروان ایران در المپیک) را انجام دهد و هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید. سرپرست کاروان ( اصغر رحیمی) با این کار آشناست و با خود من هم در چند دوره بوده و می‌تواند کار را انجام دهد و مشکل خاصی به وجود نمی‌آید.

سجادی درباره اینکه پیش‌بینی می‌کند کاروان ایران در المپیک ریو چند مدال کسب کند، گفت: من خیلی موافق عدد و رقم دادن، حداقل در رسانه‌ها نیستم. من فقط می‌توانم بگویم در کشتی آزاد، فرنگی، وزنه‌برداری و تکواندو در دوره‌های بعد از انقلاب که حضور داشتم، از نظر کیفیت این یکی از بهترین دوره است. با این حال بازهم میدان مسابقه است و شرایط را فقط ما رقم نمی‌زنیم. حریفان دیگر هم هستند و اینکه ما فقط خودمان را نگاه کنیم که نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم و مطمئناً مربیان ما دیگر حریفان را هم می‌بینند. البته ما شرایط را می‌بینیم و با مربیان که صحبت می‌کنیم آنها می‌گویند ورزشکاران از نظر بدنی و فنی آماده‌اند و فقط باید از نظر ذهنی آماده شوند. مربیان می‌گویند ورزشکاران از نظر ذهنی عقب هستند و از نظر فنی هرچقدر هم عقب باشند، می‌رسند.

او ادامه داد: فکر می‌کنم تیم‌های کشورمان آمادگی خوبی دارند و انگیزه‌شان بالا است. در رشته تکواندو سه ملی پوش ایران در رنکینگ بالایی هستند و در دوومیدانی یکی دونفر شرایطشان خوب است. در مجموع تیم‌های ما وضعیتشان خوب است و به کار خود تا زمان اعزام به المپیک ادامه می‌دهند.

سجادی درباره وضعیت تیم ملی والیبال گفت: فکر نکنید که والیبال ما در المپیک زنگ تفریح خواهد بود، به نظرم تیم ایران در سطحی است که می‌تواند با بزرگان دنیا رقابت کند و ملی‌پوشان انگیزه بالایی دارند. تیم والیبال 8 مرداد به برزیل می‌شود و کشور میزبان که عناوین بسیار زیادی دارد، دعوت کرده تا دو بازی دوستانه با ایران داشته باشد. در مجموع اینکه تیم‌هایی که امید به کسب مدال داریم مدال می‌گیرند و بقیه ورزشکاران نیز آماده هستند. امیدهای کسب مدال ما در هفته دوم المپیک است و امیدوارم ملی پوشان ایران بتوانند مدال‌های خوبی بگیرند و مردم از این اتفاق خوشحال شوند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: ورزش ما از بیشتر استان‌ها در المپیک نماینده دارد و این نقطه خوبی برای ورزش کشورمان است.

سجادی در پاسخ به این سوال که آیا امکان مدال آوری در رشته‌هایی همچون دوومیدانی و ژیمناستیک در سطح المپیک وجود دارد، گفت: در اینجا سوالی که باید پرسیده شود این است که آیا همه کشورها به همه رشته‌ها می‌پردازند؟ فکر می‌کنم تعداد کشورهای صاحب مدال همچون ژیمناستیک زیاد نیست. اگر می‌خواهیم برای کسب مدال المپیک در چنین رشته‌هایی کار کنیم نیاز به سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد. ما در حال حاضر توانستیم کاروان فعلی را آماده المپیک کنیم.

وی گفت: رسیدن به این نقطه مورد نظر امکانات زیادی می‌خواهد و نه فقط پول، اگر سیاست و راهبرد اصلی مدال آوری در این رشته‌ها است پس باید کار زیادی صورت بگیرد. ما در حال حاضر بر روی استعدادیابی و رشد ورزش‌های پایه نگاه خاصی داریم. البته نگاهمان فعلاً باید در سطح آسیا باشد. سوال دیگری که در اینجا وجود دارد این است که اگر می‌خواهیم موفق باشیم چقدر نیاز به منابع وجود دارد، آیا اصلاً پرداختن به چنین رشته‌هایی ضرورت دارد یا خیر؟ در این سال‌ها مشخص شده که امکانات ورزش ما خیلی کم است و بر همین اساس باید ضرورت چنین مسائلی وجود داشته باشد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در خصوص موضوع دوپینگ و آموزش مقابله با آن در ایران، گفت: در دو سال گذشته مسئله دوپینگ را به صورت دقیق به خصوص در بین رشته‌های المپیکی دنبال کردیم. موضع ما آموزش مربیان و ورزشکاران بوده تا با مواد ممنوعه مختلف آشنا شوند. ما حتی لیست مواد ممنوعه را به فدراسیون‌ها فرستادیم و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ نیز هر ماه جلسه‌ای را در این خصوص برگزار می‌کند.

سجادی درباره دوپینگ ورزشکاران کشور روسیه گفت: اگر ورزشکارانی که قرار است در المپیک 2016 ریو حضور داشته باشند، دوپینگ کرده باشند، باید محروم شوند. طبق آنچه رئیس کمیته بین المللی المپیک عنوان کرده، مسئولان مختلف روسیه همگی با هم درباره دوپینگ ورزشکاران این کشور دخالت داشته‌اند. البته هنوز محرومیت کشور روسیه از المپیک قطعی نشده و فعلا این محرومیت برای دوومیدانی‌کاران آنها درنظر گرفته شده است.

وی درباره نصب صندلی‌ها در طبقه دوم ورزشگاه آزادی تصریح کرد: من به شخصه دو بار از این کار بازدید کرده‌ام و فردا نیز قرار است وزیر ورزش بازدیدی داشته باشد. به نظرم این صندلی‌ها برای تماشاگران است و آنها باید از آن حفاظت کنند. باید یاد بگیریم که ممکن است شکست وجود داشته باشد یا قضاوت به غلط انجام شود و تیم محبوبمان مغلوب شود اینها دلیل نمی‌شود که چیزی که برای خودمان است را بشکنیم. البته شاید این تماشاگران بخش کوچکی از آنهایی باشند که به ورزشگاه می‌آیند اما نباید اینگونه باشد که بخاطر یک اتفاق خاص در همان موقع تصمیم گیری شود و خود تماشاگران حکم بدهند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان افزود: باشگاه‌ها باید بیشتر روی این موارد کار کنند البته فدراسیون نیز باید دقت کند چرا که این یک کار جمعی است. ضمن اینکه چنین اتفاقاتی مربوط به فرهنگ قالب تماشاگران ما نیست.

سجادی درباره محرومیت تماشاگران برخی تیم‌ها در هفته اول لیگ برتر گفت: به نظرم همه چیز نباید قهری باشد بلکه باید روی رفتارهای تماشاگران تجدید نظر کنیم.

وی با اشاره به اینکه هیچ ورزشکاری بدون مربی راهی المپیک نخواهد شد، عنوان کرد: مسئله مربوط به اعزام مربیان میان فدراسیون‌ها و کمیته ملی المپیک مطرح بوده است. البته می‌دانم در این خصوص محدودیت‌هایی وجود دارد اما به هر حال اولویت برای اعزام با رشته‌های مدال آور است. در مجموع ما محدودیت مالی برای اعزام مربیان نداریم.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در خصوص بودجه در نظر گرفته شده برای رشته‌های المپیکی گفت: در تفاهم‌نامه سال‌های 95-94 با فدراسیون‌ها یک محور را برای بازی‌های المپیک و پارالمپیک گذاشتیم و بودجه خاصی درنظر گرفتیم که همه را نیز پرداخت کرده‌ایم و فقط درصد کمی باقی‌مانده است، بنابراین مشکل مالی نداریم.برای سال 94 مبلغ 25 میلیارد تومان برای رشته‌های المپیکی و برای سال 95 مبلغ 20 میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم. همچنین برای استفاده فدراسیون‌ها از سایر منابع نیز محدودیتی قائل نشدیم. در واقع ما هیچ محدودیت مالی برای آماده سازی و اعزام کاروان نداشته‌ایم.

سجادی در پاسخ به این سوال که آیا از ورزشکاران اعزامی به ریو تست دوپینگ گرفته شده است، یا خیر، گفت: امسال از همه نفرات اعزامی به المپیک و پارالمپیک یک تا دو بار نمونه‌گیری داشته‌ایم، این کار برای کسانی که به دنبال کسب سهمیه بودند نیز صورت گرفت و البته یکی دو مورد تست مثبت وجود داشت. تلاش‌ ما بر آن است که کاروان پاک به بازی‌های المپیک اعزام شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا روانشناسانی در کنار تیم‌ها حضور دارند که در مواقع لازم بتوانند از لحاظ روحی و ذهنی به ورزشکاران کمک کنند، گفت: المپیک مبارزه‌ای است که بحث‌های مختلفی در آن مطرح است. باید بگویم نفرات امیدوار به کسب مدال در کاروان ایران کم‌تجربه نیستند و تیمی در کنار آنها حضور دارد که این نفرات را آماده رقابت می‌کند، به هر حال مهارت‌های لازم در خصوص زمان مواجهه با مواردی همچون استرس، باید آموزش داده شود که این کار انجام شده است.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در خصوص جلسه با رئیس سازمان صدا و سیما، خاطرنشان کرد: هفته گذشته جلسه خوبی با رئیس سازمان صدا و سیما برگزار شد که وزیر ورزش، رئیس کمیته ملی المپیک، رئیس کمیته ملی پارالمپیک و مدیران ورزش در آن حضور داشتند. همه ما باید تلاش کنیم که فضای خوب و با نشاطی ایجاد شود و در آن از ورزشکاران حمایت صورت بگیرد تا آنها با خیال راحتی مسابقه بدهند.

 

المپیک ایران سرمایه گذاری والیبال دو و میدانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر