کد خبر: 450083 A

گزارش روز؛

ایلنا: تیم کشتی ازاد ایران توانست با اقتدار کامل در رقابت فینال ضمن غلبه بر تیم ارمنستان به مقام قهرمانی جام بین المللی تختی دست پیدا کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جام بین المللی تختی در سه رشته آزاد، فرنگی و پهلوانی به صورت تیم به تیم، از صبح دیروز در سالن شهید بهشتی شهر مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017، در حال برگزاری است و دقایقی قبل با مشخص شدن تیم های برتر به پایان رسید.

دیدار فینال رقابت های کشتی آزاد روز گذشته برگزار شد که تیم ایران الف با نتیجه 8 بر صفر  مقابل تیم ارمنستان به پیروزی رسید و قهرمان این رقابت ها شد.

همچنین در دیدار رده بندی نیز تیم قزاقستان الف با نتیجه 5 بر 3 تیم ایران ب را شکست داد و به عنوان سوم رسید.

 از نکات حائز اهمیت در این دوره از مسابقات جوانگرایی صورت گرفته در تیم های کشتی ازاد ایران بود؛ به طوریکه در غیاب ملی پوشان اصلی کشتی ازاد جوانان جویای نام در قالب تیم های مستقل با حضور در این دوره از مسابقات نشان دادند که همچنان کشتی ایران از بسترهای لازم برخوردار است.

در کشتی فرنگی هم حمید باوفا سرمربی تیم جوانان نیز حضوری ملموس در این مسابقات داشت و توانست جوانان خود را باردیگر محک بزند.

البته غیبت تقی اکبرنژاد سرمربی تیم ازاد جوانان از نکات قابل تامل در این رقابتها بود که این امید میرود در این رابطه شفاف سازی لازم صورت بگیرد.

برگزاری رقابتهای جام تختی برای اولین بار به صورت تیمی محاسن و معایبی داشت که فدراسیون کشتی با توجه به اینکه نخستین ازمایش خود را پشت سر گذاشته است برای سال های بعدی معایب را برطرف و محاسن را تقویت نماید.

البته برگزاری 3 رشته فرنگی، ازاد و کشتی پهلوانی نیز منجر به فشردگی رقابتها شده بود که مطلوب است برای سال های بعدی در این زمینه چاره ای اندیشیده شود.

غیبت کشتی گیران عنوان دار خارجی چونی کی تایف ، لوماتادزه ؛نیاز بی کف و امینا شویلی  که پیش تر وعده حضور انها در این رقابتها داده شده بود نیز از نظرها مخفی نماند.

موفقیت و مبارزات خوب حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم نیز در نوبه خود حائز اهمیت است و یزدانی نشان داد در وزن جدید خود نیز میتواند یک مدعی باشد.

البته نباید ملاک ارزیابی مبارزات حسن یزدانی را فقط در مسابقات جام تختی قرار داد چرا اولا یزدانی دراین مسابقات با علیرضا کریمی ملی پوش این وزن مصاف نداد و همچنین وی برای جلب اعتماد کادر فنی کشتی ازاد با چهره های عنوان دار جهان در وزن 86 کیلوگرم مصاف دهد تا به خوبی عیار یزدانی در وزن جدیدش نهان شود.

 

تیم های قزاقستان و ارمنستان نیز در این رقابتها با چهره های جوان حضور پیدا کردند و البته غیبت تیم روسیه نیز در این مسابقات نیز قابل توجه بود البته غیبت روس ها بیشتر به مسایل فنی برمی گردد و انها علاقه ای به افشای تاکتیک های فنی خود در مقابل ایرانیان ندارند.

فدراسیون کشتی با برنامه ریزی صحیح و مدونی که طراحی کرده بود توانست خروجی لازم از این مسابقات را کسب کند در حقیقت انتخاب کشتی گیران مورد نظر برای جام جهانی مهم ترین خروجی این مسابقات برای کادر فنی بود چرا که در برخی اوزان خروجی این مسابقات توانست گره های ایجاد شده را برطرف سازد.

میزبانی مشهدی ها و استقبال انها از این رقابتها نیز بسیار برجسته بود و نشان داد برگزاری رقابتهای معتبر در جای جای ایران اسلامی میتواند به جاری و ساری شدن کشتی در نقاط مختلف و بسترسازی برای اینده کشتی ایران کمک شایانی نماید.

 

 

گزارش از امیرطاهر حسین خان - ایلنا

 

ارمنستان ایران پایتخت رقابت کشتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر