کد خبر: 477601 A

معاون وزیر ورزش وجوانان کشور در جریان بازی‌های نمادین بانوان بسکتبال از تاثیر این بازی‌ها بر دیدگاه فدراسیون جهانی گفت.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، محمدرضا داورزنی در جریان دیدار نمادین بسکتبال بانوان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اکنون اکثر رشته‌های تیمی مشکلی برای حضور در رقابت‌های بین‌المللی با حجاب اسلامی ندارند و فدراسیون‌های این رشته‌ها چند سال است که حقشان را به آنها دادند تا بتوانند با حفظ ارزش‌ها توانایی‌هایشان را در میادین بین‌المللی نشان بدهند.

معاون وزیر ورزش و جوانان در ادامه‌ ‌تصریح کرد: حالا فدراسیون جهانی این تغییر را پذیرفته و قبول کرده است نماینده‌اش را به ایران اعزام کند تا از نزدیک، توانایی دختران بسکتبالیست ایرانی را ببیند. نماینده فیبا در ایران حضور دارد و می‌بیند دختران کشورمان می‌توانند پروتکل‌های بسکتبال را رعایت کنند و با حفظ ارزش های اسلامی به میدان بروند. این اتفاق بسیار  بزرگ و مبارک است. امیدواریم درهای میادین بین‌المللی به سوی دختران ما باز شود.

وی افزود: فدراسیون جهانی بسکتبال اما برابر این موضوع مقاومت می‌کرد و چند سالی است که با موضوع حضور بانوان مسلمان در رقابت‌ها مواجه شده است ولی از نظر خود کوتاه نمی‌آمد. دختران بسکتبالیست مسلمان چند سالی است که توانایی‌هایشان را نشان می‌دهند اما فدراسیون جهانی مقاومت می‌کرد و شکسته شدن این مقاومت، نیاز به پیگیری‌های بیشتری داشت. به‌ هر حال در بسکتبال، تقابل نفر به نفر بیشتر است و به همین دلیل، مسئولان جهانی نیز با حجاب اسلامی موافق نبودند اما تلاش‌های فدراسیون و وزارت ورزش و جوانان و دیگر کشورهای مسلمان بالاخره جواب داد.

داورزنی عنوان کرد: نکته مهم این است که دختران ما بتوانند بسکتبال بازی کنند. در چند سال گذشته بسکتبالیست‌های مسلمان زیادی بودند که در اروپا بازی می‌کردند اما مجبور می‌شدند بدون حجاب باشند اما در حال‌ حاضر این فرصت ایجاد شده است تا دختران مسلمان بتوانند با حفظ اعتقادات و ارزش‌هایشان در رشته مورد علاقه خود نیز بازی کنند. مطمئنا این مسابقه تاثیر بسیاری زیادی در نظر فدراسیون جهانی فیبا خواهد داشت و امیدواریم که بعد از سال‌ها مقاومت آنها تغییر را قبول کنند.

معاون وزیر ورزش وجوانان کشور  در پایان در رابطه با عدم پرداخت پاداش ورزشکاران خاطر نشان کرد: از انتشار این خبر تعجب کردم. وزارت ورزش و جوانان با حمایت دولت محترم تمام پاداش‌های ورزشکاران را پرداخت کرده است و فدراسیون ها هم بودجه خود را گرفتند و هم از بانک مرکزی سکه‌های ورزشکارانشان را دریافت کردند. وزارت ورزش و جوانان اعطای پاداش ورزشکاران را به روز کرده و تمام پاداش های قهرمانان را داده است. شاید حالا ورزشکاری در سفر بوده که سکه‌هایش را دریافت نکرده و چنین موضوعی مطرح شده است اما وزارت ورزش و جوانان به تعهدات خود عمل کرده است.

 

بسکتبال محمدرضا داورزنی فدراسیون جهانی بسکتبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر