کد خبر: 497729 A

9090 پیش قدم می‌شود؟

در حالی که اسپانسرینگ و حمایت مالی نقش ویژه‌ای در اقتصاد و پویایی آن دارد، به نظر می‌رسد حمایت از ورزش اول ایران باید بیش از این در دستور کار بنگاه‌های اقتصادی قرار گیرد.

به گزارش ایلنا، در تاریخ ورزش ایران، کشتی امتیازآورترین و معتبرترین ورزش کشورمان بوده است؛ برای مثال، اولین طلای المپیکی ایران را دو کشتی‌گیر مطرح، یعنی امامعلی حبیبی و غلام‌رضا تختی، در المپیک 1956 ملبورن کسب کردند. بعداز پیروزی انقلاب اسلامی نیز، مرحوم علی‌رضا سلیمانی، اولین طلا را در رقابت‌های جهانی کشتی برای ایران به‌ ارمغان آورد. افزون‌براین، رسول خادم در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا، پس‌از ۲۸ سال اولین طلای المپیکی ورزش ایران را به‌گردن آویخت. ذکر این نکته لازم است که تنها رشته‌ای که در یک دوره المپیک، کشورمان را صاحب بیش‌از دو مدال طلا کرده است، کشتی فرنگی در المپیک 2012 لندن بوده است.

وضعیت ورزشی که مایه مباهات کشور عزیزمان بوده، با تمام ورزش‌ها متفاوت است. علی‌رغم این‌که وزنه‌برداری نیز در شانزده سال گذشته، عملکرد مطلوبی داشته است؛ اما روند روبه‌رشدش مانند کشتی، تداوم ندارد؛ به‌گونه‌ای‌که یک دوره در رقابت‌های قهرمانی آسیا در سال ۱۳۶۳ در تبریز قهرمان شد و دو سال بعد، در همان رقابت‌ها دو مدال برنز کسب کرد که هر دو مدال را هم به‌علت دوپینگ از کشورمان پس گرفتند.

بلی، کشتی مایه افتخار و ورزش نخست ایران است؛ اما تابه‌حال روی این رشته پرطرفدار، سرمایه‌گذاری درخورتوجهی نسبت به برخی رشته‌های دیگر نشده است. چند سالی است که بانک پاسارگاد در مسیر حمایت از کشتی گام‌هایی برداشته که این حرکت بسیار ستودنی است.

گمان این‌که حامیان امروزی به این دلیل که فقط نامشان بر سر زبان‌ها بیفتد روی کشتی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نمی‌تواند توجیهی باشد برای پیشرو بودن در صرف هزینه برای یک ورزش!. زمانی در کشتی که قابلیت فراوانی برای جذب حامی مالی در آن وجود داشت، اهالی این رشته آرزو داشتند گروهی برای سرمایه‌گذاری داوطلب شده و برای این رشته در آوردگاه‌های بین‌المللی سرمایه بسازند. اینک، فدراسیون کشتی درپی تجربه موفق تشکیل سامانه هوداری در فوتبال ملی9090، مصمم است با سازماندهی عموم علاقه‌مندان به حمایت مستقیم از ورزش کشتی، در قالب باشگاه هواداران، علاوه بر پشتوانه‌ای محکم همچون بانک پاسارگاد، از حمایت‌های مردمی نیز در راه اعتلای جایگاه ورزش اول کشور در میادین بین‌المللی بهره گیرد؛ از این‌رو با دیدگاه مثبت رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی، به نقش مؤثر حمایت‌های مردمی در پیشرفت روزافزون این رشته کهن، سامانه رسمی حمایت از کشتی ملی با سرشماره ۳۰۴۸ فعالیت خود را آغاز کرده است و  امید آن است که همانند فوتبال، در ورزش اول کشور نیز شاهد تأثیرات مثبت این طرح ملی باشیم.

 

تیم ملی کشتی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر