کد خبر: 530058 A

مدیران باشگاه پرسپولیس پروژه احداث موزه فوق مدرن باشگاه‌ها را در شرایطی در دستور کار خود قرار داده‌اند که در این راه با یک مشکل بسیار بزرگ روبه‌رو هستند.

به گزارش ایلنا، پرسپولیس به‌عنوان یکی از پرافتخار‌ترین تیم‌های ایران برای راه‌اندازی موز‌ه‌اش نیاز به تمام جام‌هایی دارد که در طول تاریخ به آن دست پیدا کرده اما مشکل اینجاست که اکثر این جام‌های قهرمانی در اختیار باشگاه نیست. علی اکبر طاهری و مسوولان باشگاه پرسپولیس در آینده‌ای نزدیک قصد دارند موزه این باشگاه را در ورزشگاه شهید کاظمی راه‌اندازی ‌کنند. آنها در ماه‌های گذشته تحقیقات گسترده‌ای درباره سرنوشت جام‌های قهرمانی پرسپولیس از گذشته تا به امروز داشته‌اند تا این جام‌ها را به باشگاه بازگردانند.

از باشگاه پرسپولیس خبر می‌رسد طاهری و همکارانش پس از رایزنی و بررسی‌های بسیار زیاد، تقریبا توانسته‌اند از روی فهرست جام‌های گمشده، افرادی را که جام‌های پرسپولیس را در سال‌های گذشته نزد خودشان به رسم امانت نگه داشته‌اند پیداکنند. به همین منظور جلسات مختلفی برای بازگرداندن این جام‌ها به باشگاه پرسپولیس انجام شده و مدیران باشگاه همچنان منتظر استرداد جام‌ها توسط افرادی هستند که آنها را نزد خود نگه‌ داشته‌اند.

از سرنوشت جام‌های قهرمانی پرسپولیس البته اطلاعات زیادی در دست نیست. پرسپولیس قبل از انقلاب دوبار فتح جام تخت جمشید شد اما حالا نسخه بدلی آن جام شکیل و زیبا هم در باشگاه وجود ندارد و ظاهرا این جام که در اندازه‌ای کوچکتر از جام اصلی ساخته شده بود، سال‌ها در دست مصطفی مکری یکی از مدیران فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس بوده و تا وقتی او زنده بوده هیچ کس سراغش نرفته است!دیروز وقتی با بیوک وطنخواه یکی از کاپیتان‌های قبل از انقلاب هم تماس گرفتیم او از سرنوشت جام‌ها ابراز بی اطلاعی کرد. همایون بهزادی از دیگر کاپیتان‌های تیم هم از دنیا رفته است و حمید جاسمیان دیگر فردی است که بعید است خبری از سرنوشت جام‌ها داشته باشد.

گفته می‌شود حسین هدایتی به ‌عنوان یک علاقه‌مند چندی قبل تعدادی از جام‌های پرسپولیس را از چند واسطه خریداری کرده و او هم می‌تواند منبع قابل توجهی برای پرس و جو درباره این افتخارات باشد. از طرفی بعید نیست بعضی از مدیران باشگاه طی سال‌های بعد از انقلاب این جام‌ها را به‌عنوان یادگاری از اتاق کار خود در باشگاه برداشته و با خود برده باشند یا از سرنوشت آنها با خبر باشند. در دوران مدیریت عابدینی پرسپولیس جام‌های زیادی به دست آورد و حتی امکان دارد مدیرانی مثل محمد حسن انصاری فرد یا اکبر غمخوار هم از سرنوشت این جام‌ها با خبر باشند.

اما بعد از انقلاب، پرسپولیس در دهه 60 هم جام‌های زیادی گرفت. 5 قهرمانی جام باشگاه‌های تهران و چند قهرمانی در جام حذفی تهران و جام‌های دیگر کلکسیون موزه پرسپولیس را پر و پیمان‌تر خواهد کرد و به نظر می‌رسد در خصوص اشیای گمشده و ارزشمند این دهه، علی پروین سرنخ ماجراست.

علی پروین پرافتخارترین مربی تاریخ باشگاه پرسپولیس و یکی از اسطوره‌های فوتبال ایران که سال‌‌های سال با کمک دوستانش توانست پرسپولیس را سرپا نگه دارد، یکی از چهره‌هایی است که تعداد قابل توجهی از جام‌های باشگاه را در تمامی این سال‌ها نزد خود نگه داشته و آنها را حفظ کرده است. حالا اما با درخواست رسمی باشگاه پرسپولیس پروین باید این امانت را به باشگاه بزرگ پایتخت بازگرداند تا پس از تکمیل جام‌ها، عملا پروژه احداث موزه باشگاه با برنامه‌ریزی و طراحی‌های صورت گرفته، آغاز شود.

پرسپولیس بعد از انقلاب مدیریت نهادهای مختلفی مثل وزارت صنایع و معادن، بنیاد مستضعفان، کوثر و.. را تجربه کرد که از هر کدام از مدیران وقت باشگاه می‌توان سراغ جام‌ها را گرفت. درباره افتخارات قبل از انقلاب هم که اطلاعات بسیار ناچیز است. از دهه 70 به بعد هم مدیران بسیاری آمده و رفته‌اند و به نظر می‌رسد حتی اگر علی پروین تمام جام‌های تخت اختیارش را به موزه اهدا کند باشگاه پرسپولیس کار دشواری برای جمع‌آوری تمام افتخارات باشگاه خواهد داشت مگر اینکه افرادی که این جام‌ها و یادگاری‌های دیگر را در اختیار دارند خودشان در نقش یک هوادار عاشق آنها را به موزه باشگاه بسپارند و کاری کنند تا افتخارات باشگاه جاودانه و ماندگار شود.  

منبع: ایران ورزشی

پرسپولیس علی پروین علی اکبر طاهری جام قهرمانی پرسپولیس موزه قهرمانی پرسپولیس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر