کد خبر: 530412 A

علی کریمی از چهره‌های ویژه بازی ایران - کره‌جنوبی بوده است.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، دیدار ایران - کره‌جنوبی همیشه چه از نظر فنی چه حاشیه‌ای جزو دیدارهای جذاب و خاطره‌انگیز در قاره آسیا بوده است و بازیکنان زیادی با چهره شدن در این دیدار نام خودشان را به تاریخ فوتبال کشورشان پیوند زدند.

یکی از چهره‌های همیشه ویژه تقابل دو تیم در سال‌های اخیر، علی کریمی، کاپیتان و مربی سابق تیم ملی کشورمان بوده است که هر بار به شکلی خود را در این دیدار بولد کرده و چهره‌ای متفاوت از سایرین به خود گرفته است.

 

هتریک تماشایی در روز رویایی

1049

ایران در جام ملت‌های آسیا به مصاف حریف سر سخت خود رفته بود که 2 سال قبل موفق شده بود در جمع 4 تیم برتر جام‌جهانی قرار بگیرد و به نوعی غول فوتبال آسیا به حساب می‌آمد.

شاگردان برانکو در آن دیدار یکی از به یادماندنی‌ترین بازی‌های خود را انجام دادند و موفق شدند با نتیجه 4-3 به پیروزی برسند.

در روزی که همه بازیکنان خوب بودند، علی کریمی چهره ویژه بازی بود و توانست 3 گل از 4 گل تیم ملی را به ثمر برساند و یک تنه کره‌جنوبی را به خاک و خون بکشد.

این دیدار در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های 2004 آسیا برگزار شد و ایران با درخشش شماره 8 خود از سد کره‌جنوبی عبور کرد تا یکی از بهترین خاطرات از تیم برانکو در ذهن فوتبال‌دوستان ایرانی تداعی شود.

 

فوتبال فدای سیاست، ایران پشت دروازه آفریقا

91193_386

سال 2009 و بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی، ایران در میانه راه دایی را کنار زد و قطبی‌ که  ادعا می‌کرد کُره‌ها را مثل کف دستش می‌شناسد روی کار آمد ولی نتایج تغییری نداشت. ایستگاه آخر بود و ایران در سئول به مصاف کره‌جنوبی می‌رفت. دیداری که آخرین روزنه امید برای ایران بود که راهی آفریقای جنوبی شود و در صورت پیروزی شانس کسب سهمیه پلی‌آف داشته باشد ولی بازی در نهایت با گل‌های مسعود شجاعی و پارک جی‌سونگ با نتیجه یک - یک به پایان رسید.

آن دیدار بیش از مسائل فنی تحت تاثیر فضای پرتنش سیاسی آن دوران بود و عده‌ای از بازیکنان به تاثیر از آن فضا با مچ‌بند‌های رنگی وارد زمین شدند و ویژه‌ترین چهره آن زمان که به هیچ وجه زیر بار توصیه‌های بین دونیمه نرفت، علی کریمی بود. نتیجه بازی منجر به از دست رفتن فرصت حضور در جام جهانی شد.

 

یاغی‌گری با درگیری با چادوری

farhangnews_101959-291014-1416377533

دیدار دوستانه ایران - کره‌جنوبی زمانی بود که کریمی کفش‌ها را آویخته و در کسوت مربیگری کنار دست کی‌روش دانش‌افزایی می‌کرد. لباس جدید تغییری در منش و خلق و خوی جادوگر ایجاد نکرده بود و هنوز همان آتش زیر خاکستر در شخصیتش پنهان بود. بازی خشن کره‌ای‌ها در این دیدار تدارکاتی منجر به درگیری در پایان بازی بود که یکی از آنها مربوط به علی کریمی و چادوری، ستاره سابق کره‌جنوبی بود.

تیم ملی ایران علی کریمی مقدماتی جام جهانی کره‌جنوبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر