کد خبر: 623733 A

رفت و برگشت کوتاه و بی‌حاصل سرمربی ترکیه‌ای؛

رفت و برگشت سرمربی ترکیه‌ای برای تراکتورسازان حاصلی جز هزینه روی دست باشگاه نداشت.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، روز گذشته خبر توافق ارطغرول ساغلام با کایسری اسپور ترکیه روی خروجی رسانه‌ها رفت تا مشخص شود وی در فصل جدید دیگر در تراکتورسازی نخواهد بود و کسی که ادعا می‌کرد قصد دارد سرخپوشان تبریزی را به قهرمانی آسیا برساند، کمتر از یک نیم فصل در این تیم حضور داشت، تنها یک رتبه تیمش را در جدول ارتقا داد و در آسیا هم به بدترین شکل ممکن از دور گروهی کنار رفت تا حاصل حضورش در ایران ناکامی مطلق باشد.

ساغلام در شرایطی جانشین گل‌محمدی شده بود که تراکتورسازان با سرمربی جوان و ایرانی خود با توجه به شرایط سختی که در آن حضور داشتند عمکلردشان رو به پیشرفت بود و تغییراتی که در نیم فصل انجام شد هم به این تیم کمک می‌کرد اوج بگیرد و گل‌محمدی در جمع سرخپوشان باقی مانده بود به احتمال زیاد به واسطه شناختی که روی تیم پیدا کرده بود و همچنین خرید‌هایی که با نظر خودش انجام شده بود،‌ شانس بالایی برای کسب نتیجه داشت و حداقل اینکه توانایی بالاکشیدن این تیم به اندازه یک رتبه در جدول و حذف از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا را داشت تا سرخپوشان تبریزی با وجود مشکلات مالی و پرونده‌های سنگین بدهی در فیفا و AFC هزینه سنگینی بابت حضور کوتاه مدت سرمربی ترکیه‌ای به باشگاه تحمیل نشود.

 

مقایسه آماری عملکرد گل‌محمدی و ساغلام در لیگ برتر

تراکتورسازی فصل را به سختی و با مشکلات زیاد با گل‌محمدی شروع کرد و به دلیل محرومیت 2 پنجره‌ای اکثر ستاره‌های کلیدی تیم جدا شده بودند و بازیکنان جوان و کم‌تجربه جای آنها را گرفتند و نیم فصل اول به همین شکل گذشت تا با باز شدن پنجره زمستانی تراکتورسازان 8 خرید جدید انجام داده و ترکیبشان را دگرگون کنند ولی گل‌محمدی فقط 4 بازی با تیم جدیدش به میدان رفت و پس از بازی با نفت تهران از تراکتورسازی جدا شد. تراکتورسازان در هفته بیستم با هدایت موقت حسینی 2-1 از سایپا باختند و از هفته بیست و یکم ساغلام روی کار آمد.

گل محمدی تراکتورسازی را در رتبه یازدهم تحویل داد و ساغلام به رتبه دهم جدول ارتقا داد.

 

yhyy_0

عملکرد گل‌محمدی:

19 بازی - 5 برد - 6 تساوی - 8 شکست - 18 گل زده - 22 گل خورده - 21 امتیاز رتبه 11 جدول

 

01277914

عملکرد ساغلام:

10 بازی - 3 برد - 4 تساوی - 3 شکست - 9 گل زده - 9 گل خورده - 13 امتیاز - رتبه 10 جدول

سرمربی ترکیه‌ای در رقابت‌های آسیایی هم 6 بازی روی نیمکت تراکتورسازی بود که حاصلش 4 شکست، 2 تساوی، 2 گل زده و 10 گل خورده بود که یکی از ضعیف‌ترین عملکردها در غرب آسیا محسوب می‌شد.

به هر جهت ساغلام حضور کوتاه‌مدتی در ایران و روی نیمکت تراکتورسازی داشت که حاصلش تغریباً صفر بود و تنها هزینه روی دست باشگاه گذاشت. انتخاب سرمربی برای مدیرعامل سلیقه‌ای است و مصطفی آجورلو اگر به هر دلیلی تمایل به ادامه همکاری با گل‌محمدی نداشت باید با برنامه‌تر عمل می‌کرد و وقتی شرایط اجازه نمی‌دهد برنامه بلند مدت در تیم پیاده شود، نباید اینطور شتاب‌زده عمل می‌کرد.

آجورلو دیگر سمتی در تراکتورسازی ندارد ولی ممکن است عواقب تصمیمات اشتباهش را در فصل بعد و فصل‌های بعد، کادر مدیریتی وقت مجبور باشند بدهند.

تراکتورسازی تبریز یحیی گل‌محمدی ارطغرول ساغلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر