کد خبر: 122047 A

والیبال جام‌قهرمانان‌قاره‌‌ها - ژاپن؛

شکست ایتالیا در این مسابقه در حالی بود که این تیم دیروز موفق شده بود روسیه قهرمان جام جهانی، المپیک و لیگ جهانی را از پیش رو بردارد.

تیم ملی والیبال ایران در دومین بازی خود در جام قهرمانان قاره‌ها موفق به شکست ایتالیا که توسط فدراسیون جهانی والیبال برای این مسابقات انتخاب شده بود و عنوان سوم رده‌بندی جهان را نیز در اختیار دارد، شد.

به گزارش ایلنا، تیم ملی والیبال ایتالیا برای رویارویی با ایران تغییراتی در ارنج تیمی خود داد. سرمربی این تیم که هنوز خاطره شکست خانگی تیمش مقابل ایران را فراموش نکرده، با تغییر پاسور و چرخش سه دنده‌ای ارنج عزم خود را برای شکست ایران جزم کرده بود. به عبارت دیگر در ارنج اولیه تیم ایتالیا همیشه پاسور از منطقه ۵ شروع می‌کند اما امروز در برابر ایران از منطقه ۲ شروع کرد. شاگردان ولاسکو به رغم این تغییرات در تیم ایتالیا، موفق به شکست ۳ بر ۲ این تیم شدند تا ۲ امتیاز با ارزش از این دیدار حساس را از آن خود کنند.

ملی پوشان کشورمان ست های اول، سوم و پنجم این مسابقه را با امتیازات ۲۶ بر ۲۴،۲۵ بر ۲۳ و ۱۵ بر ۱۲ به سود خود رقم زدند. اما در ست های دوم و چهارم با امتیاز های ۲۵ بر ۱۶ و ۲۵ بر ۲۳ مغلوب ایتالیا شدند. شکست ایتالیا در این مسابقه در حالی بود که این تیم دیروز موفق شده بود روسیه قهرمان جام جهانی، المپیک و لیگ جهانی را از پیش رو بردارد. این شکست دومین شکست این تیم در سال جاری مقابل ایران محسوب می شود.

خولیو ولاسکو در این مسابقه در حالیکه امیر غفور پشت خط زن خوب تیم ملی والیبال کشورمان را به علت مصدومیت در اختیار نداشت، ایران را با ترکیب اولیه سعید معروف، شهرام محمودی، عادل غلامی، محمد موسوی، فرهاد قائمی، حمزه زرینی و فرهاد ظریف روانه میدان کرد.

** ست نخست(ایران ۲۶ – ایتالیا ۲۴)
در آغاز این مسابقه تیم ایران با زدن سرویس های خوب و عملکرد عالی در دفاع روی تور و دریافت توپ، خیلی زود برتری خود بر بازیکنان ایتالیا را نشان دادند. سرمربی ایتالیا مجبور شد در امتیاز ۶ بر ۲ به سود ایران درخواست وقت استراحت کند تا از افزایش فاصله جلوگیری کند اما وقت استراحت فنی نخست در امتیاز ۸ بر ۳ به سود ایران اعلام شد. حضور ایوان زایتسف در خط سرویس و زدن سرویس های بسیار خوب این بازیکن باعثکاهش فاصله دو تیم شد. در امتیاز ۸ بر ۷ به سود ایران، ولاسکو درخواست وقت استراحت کرد تا برتری به سود کشورمان حفظ شود. پس از ورود به میدان اشتباه زایتسف در زدن اسپک امتیازی دیگر برای ایران به ارمغان آورد. در ادامه مسابقه تعداد اشتباهات بازیکنان ایران در زدن سرویس و اسپک بیشتر شد. درخشش مدافعین روی تور ایران باعثشد وقت استراحت فنی دوم نیز در امتیاز ۱۶ بر ۱۴ به سود کشورمان اعلام شود. در ادامه مسابقه چند اشتباه فردی از بازیکنان ایران باعثشد ایتالیا برای نخستین بار در این مسابقه و در امتیاز ۱۸ بر ۱۷ پیش بیفتد. عادل غلامی که از ابتدای این ست بازی درخشانی ارائه کرده بود، با یک دفاع روی تور برتری را برای ایران به ارمغان آورد. مائورو بروتو سرمربی ایتالیا در امتیاز ۲۱ بر ۱۹ درخواست وقت استراحت کرد. ایتالیا در امتیاز ۲۴ به ایران رسید اما در نهایت امتیازی که محمد موسوی از دفاع روی تور به دست آورد باعثشد ایران با نتیجه ۲۶ بر ۲۴ این ست را به سود خود رقم بزند.

** ست دوم(ایران ۱۶ – ایتالیا ۲۵)
از آغاز ست دوم، دو تیم به صورت پایاپای پیش رفتند تا اینکه وقت استراحت فنی نخست در امتیاز ۸ بر ۷ به سود ایتالیا اعلام شد. در این ست دریافت های خوب بازیکنان ایران توپ را به خوبی در اختیار سعید معروف قرار می داد تا این بازیکنان از برنامه های متنوعی در خط حمله بهره ببرد. معروف از پاس های سرعتی هم زیاد استفاده کرد که با درخشش محمد موسوی همراه بود. چند اشتباه از فرهاد قائمی در زدن اسپک و دریافت توپ باعثشد این بازیکن در امتیاز ۱۱ بر ۸ به سود ایتالیا جای خود را به رحمان داودی بدهد. دریافت یک امتیاز سرویس برای ایتالیا توسط توماس برتا، خولیو ولاسکو را مجبور به درخواست وقت استراحت کرد. محمودی در این ست خوب ظاهر نشد و در امتیاز ۱۴ بر ۸ جای خود را به مجتبی میرزاجانپور داد. تغییرات ولاسکو هم نتیجه نداد و فاصله میان دو تیم به تدریج بیشتر شد تا وقت استراحت فنی دوم با نتیجه ۱۶ بر ۹ به سود ایتالیا اعلام شود. ولاسکو تلاش کرد با به میدان فرستادن محمود به جای میرزاجانپور و داودی به جای زرینی و درخواست وقت استراحت، در روند بازی تغییر ایجاد کند اما درخشش ایوان زایتسف و فیلیپو لانزا برتری در این ست را با نتیجه ۲۵ بر ۱۶ به سود ایتالیا ثبت کرد.

** ست سوم(ایران ۲۵ – ایتالیا ۲۳)
در آغاز این ست مباشری به جای حمزه زرینی در ترکیب ایران قرار گرفت. ایتالیایی ها در این ست هم خیلی زود پیش افتادند و وقت استراحت فنی اول در امتیاز ۸ بر ۶ به سود این تیم اعلام شد اما یک اسپک و دو سرویس فرهاد قائمی سه امتیاز پیاپی برای ایران به ارمغان آورد تا کار دو تیم امتیاز ۹ برابر شود. وقت استراحت فنی دوم در امتیاز ۱۶ بر ۱۵ به سود ایتالیا اعلام شد. در ادامه مسابقه چند اشتباه فردی از بازیکنان ایران این فرصت را به حریف داد تا با نتیجه ۲۲ بر ۱۸ پیش افتد اما زدن سرویس های خوب توسط عادل غلامی، درخشش مدافعین روی تور ایران و اشتباهات زایتسف در زدن اسپک باعثشد ایران پنج امتیاز پیاپی به دست بیاورد. مائورو بروتو برای ایجاد خلل در روند امتیازگیری ایران درخواست وقت استراحت کرد. در نهایت اسپک شهرام محمودی، ایران را به پیروزی ۲۵ بر ۲۳ در این ست رساند.

** ست چهارم(ایران ۲۳ – ایتالیا ۲۵)
میرزاجانپور در این ست در ترکیب اصلی قرار گرفت. سرویس های خوب غلامی و درخشش میرراجانپور و موسوی در دفاع روی تور ایران را با نتیجه ۵ بر یک پیش انداخت اما در ادامه مسابقه سه امتیاز سرویس از جیری کوار دو تیم را در امتیاز ۶ مساوی کرد. وقت استراحت فنی نخست این مسابقه در امتیاز ۸ بر ۷ به سود ایتالیا اعلام شد. در این ست بازیکنان ایتالیا امتیازات زیادی با سرویس به دست آوردند و ۱۳ بر ۹ هم پیش افتادند اما حضور قائمی در خط سرویس و ضربات دیدنی این بازیکن، کار را برابر کرد. وقت استراحتی که بروتو سرمربی ایتالیا درخواست کرد باعثشد یک بار دیگر روند بازی به سود این تیم تغییر کند و وقت استراحت فنی دوم در امتیاز ۱۶ بر ۱۳ به سود ایتالیا اعلام شد. در امتیاز ۱۸ بر ۱۵ ولاسکو دست به تغییر در ترکیب تیم داد و مهدوی و زرینی را به جای محمودی و معروف به میدان فرستاد تا با این تغییر حمزه زرینی که یک بازیکن دریافت کننده است در پست پشت خط زن قرار بگیرد. معروف و محمودی در امتیاز ۲۱ بر ۱۸ به جای خود بازگشتند. سرویس های خوب معروف و درخشش مدافعین روی تور ایران بازی را در امتیاز ۲۱ برابر کرد. در ادامه مسابقه بازیکنان ایران درخشان ظاهر شدند اما این ایتالیا بود که ۲۵ بر ۲۳ به پیروزی رسید.

** ست پنجم(ایران ۱۵ – ایتالیا ۱۲)
در این ست که سرنوشت بازی را تعیین می کرد، میرزاجانپور در ترکیب اولیه تیم قرار گرفت. سرویس های خوب فرهاد قائمی در آغاز ست زمینه کسب دو امتیاز برای ایران را فراهم کرد. درخشش میرزاجانپور در زدن اسپک هم عامل دیگری برای پیش افتادن ایران در این ست بود. موسوی هم در این ست درخشش خوبی داشت. عملکرد خوب دریافت کنندگان ایران باعثشد سعید معروف بیشتر از پاس های سرعتی استفاده کند. دو تیم زمین را در امتیاز ۸ بر ۵ به سود ایران تغییر دادند. پس از آن داور مسابقه به مانوئل بیارلی و سعید معروف کاپیتان های دو تیم کارت زرد نشان داد و همین موضوع زمان زیادی بازی را متوقف کرد. امتیاز بعدی هم با ضربه پایپ میرزاجانپور به ایران رسید تا سرمربی ایتالیا درخواست وقت استراحت کند. استفاده سعید معروف از برنامه های متنوع در خط حمله، کار را برای مدافعین روی تور حریف دشوار کرده بود تا بازی همچنان با برتری ایران پیش برود. در نهایت این ست با نتیجه ۱۵ بر ۱۲ به سود ایران رقم خورد تا ملی پوشان کشورمان پیروز این مسابقه باشند.
علیرضا مباشری، مهدی مهدوی، رحمان داودی، مجتبی میرزاجانپور و آرمین تشکری هم بازیکنان ذخیره ایران در این مسابقه بودند.

در پایان این دیدار عادل غلامی به عنوان بهترین بازیکن این میدان شناخته شد.

تیم ملی والیبال ایران امروز کیوتو را به مقصد توکیو ترک خواهد کرد و فردا استراحت می کند تا از ساعت ۱۰:۴۰ جمعه اول آذرماه در سومین مسابقه خود در این رقابت ها به مصاف روسیه قهرمان جام جهانی، المپیک و لیگ جهانی رود.

جام بین قاره ای با حضور شش تیم روسیه، ایتالیا، برزیل، آمریکا، ژاپن و ایران برگزار می شود.

المپیک ایتالیا ایران برزیل جام جهانی جهان روسیه زمین ژاپن مهدی مهدوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر