کد خبر: 126405 A

اصلاحاتی با تلاش زیاد صورت گرفت؛

عدم پیگیری موضوع در یونسکو ما را با چالش‌های زیادی مواجه کرده بود / پرونده چوگان آذری با تغییر نام به پرونده چوگان با اسب قره‌باغ در جمهوری آذربایجان اصلاح شد.

ایلنا: مدیر روابط عمومی سازمان میراثفرهنگی و گردشگری گفت: ‌ شکست دست‌اندرکاران دولت گذشته را درباره ثبت چوگان به نام آذربایجان توانستیم با مداخله و مکاتبه اصلاح کنیم.

امین عارف‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره ثبت چوگان به نام کشور آذربایجان و انتشار برخی اخبار در رسانه‌ها، اظهار کرد: هیئت جمهوری اسلامی ایران ترکیبی از کارشناسان میراثفرهنگی و سفیر ایران در یونسکو با تلاش زیاد موفق شدند تا اصلاحاتی در پرونده ارائه شده از جانب جمهوری آذربایجان برای ثبت چوگان ایجاد کنند.

وی ادامه داد: براین اساس، پرونده چوگان‌آذری با تغییر نام به پرونده چوگان با اسب قره‌باغ در جمهوری آذربایجان اصلاح شد. همچنین این پرونده به عنوان یک میراثناملموس در معرض خطر انقراض به ثبت رسید تا شرایط را برای ثبت چوگان به عنوان میراثچند ملیتی فراهم شود تا ایران نیز بتواند به طور مستقل پرونده خود را ارائه دهد.

مدیر روابط عمومی سازمان میراثفرهنگی و گردشگری همچنین تصریح کرد: در ارائه پرونده توسط جمهوری آذربایجان به یونسکو استان‌های آذربایجان‌های شرقی و غربی به عنوان آذربایجان‌غربی این کشور معرفی شده بود که با مداخله هیئت ایرانی این عبارت خارج شد.

عارف‌نیا با بیان اینکه عدم برنامه‌ریزی دقیق سازمان در دولت گذشته و عدم پیگیری موضوع در یونسکو ما را با چالش‌های زیادی مواجه کرده بود، گفت: با تلاش زیاد در ۱۰۰ روز گذشته در دولت یازدهم موفق به اصلاحاتی شدیم و دولت حداکثر مداخلات لازم را انجام داد. برخلاف آنچه برخی رسانه‌ها به عنوان شکست یاد می‌کنند باید بگوییم این شکست دست‌اندرکاران دولت گذشته بود اما ما توانستیم با مداخله و مکاتبه بخشی از آن را اصلاح کنیم.

وی ادامه داد: در این راستا از طریق وزارت امور خارجه و رایزنی با بسیاری از کشورها و ایجاد فضای رسانه‌ای تلاش شد تا اصلاحات صورت گرفته انجام شود و امیدواریم با حسن تدبیر در سال آینده شاهد آن باشیم که این موضوع با پرونده چند ملیتی مطرح شود.

آذربایجان غربی ایران جمهوری اسلامی ایران دولت رسانه گردشگری مدیر روابط عمومی وزارت امور خارجه یونسکو اصلاحات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر