کد خبر: 195198 A

نتایج اینچئون قابل پیش بینی نیست؛

کسب مقام قهرمانی در مسابقات آسیایی مالزی نتیجه ای تاریخی بود که با همت بچه ها، کاردانی کادر فنی و تدبیر مسئولان فدراسیون حاصل شد.

دبیر فدراسیون کاراته گفت: کسب مقام قهرمانی در مسابقات آسیایی مالزی نتیجه ای تاریخی بود که با همت بچه ها، کاردانی کادر فنی و تدبیر مسئولان فدراسیون حاصل شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کاراته کاهای نوجوان، جوان و امید کشورمان در رقابت های قهرمانی آسیا در مالزی با کسب ۱۳ مدال طلا، ۵ نقره و ۶ نشان برنز بر سکوی قاره کهن ایستادند. نتیجه ای که در تاریخ کاراته ایران بی سابقه است.

پس از بازگشت ملی پوشان ایران از مالزی و در شرایطی که اندک اندک نمایندگان کاراته ما خود را برای بازی‌های آسیایی اینچئون کره جنوبی آماده می‌کنند، فرصتی دست داد تا با محسن آشوری دبیر فدراسیون کاراته و مدیر تیم‌های ملی به گفت‌وگو بنشینیم و از شرایط این ورزش مدال آور مطلع شویم که وی در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار ایلنا به سئوالات مطرح شده چنین پاسخ داد:

جدیدترین افتخار جامعه کاراته کسب عنوان قهرمانی در مسابقات مالزی بود، نتیجه ای که در تاریخ کاراته کشورمان بی سابقه است.
بله، این نتیجه و این همه مدال را کاراته ایران تا به حال به خود ندیده است. البته اگر در برخی اوزان داوران عادلانه قضاوت می کردند، مدال های بیشتری می گرفتیم.

این قهرمانی زمانی شیرین تر می شود که تیم ایران بالاتر از ژاپن بر سکوی قهرمانی قاره آسیا ایستاد.
همین طور است و این به دلیل عملکرد بسیار خوب بچه ها بود. به نظرم مسابقات درخشان آنها از خود مدال ها برای ما ارزشمندتر است.

همیشه یک سوال در مسابقات رده های سنی آسیا وجود دارد و آن تعداد تیم ها و ورزشکاران است. بعضا دیده شده در یک وزن تنها ۳ شرکت کننده حضور داشته؛ این مسئله در این دوره هم به چشم می خورد؟
در دوره گذشته این مسابقات ۲۴ تیم حاضر بودند، اما این دوره در مالزی ۲۸ تیم شرکت داشتند. همچنین در دوره قبلی مدال های تقسیم شده تنها در بین ۱۵ کشور بود، اما امسال ۱۷ کشور صاحب مدال شدند. این یعنی این که دیگر هیچ تیمی در آسیا زنگ تفریح نیست. برای شما مثالی می زنم. تیمی مثل هند تا همین چند سال قبل در کاراته آسیا محلی از اعراب نداشت، اما در همین رقابت های مالزی برای بچه های تیم ایران واقعا دردسرساز شدند.

پس با این حسال سال آینده کاران کاراته ایران برای حفظ مقام قهرمانی اش دشوار می شود؟
بله، چون نگاه ها به کاراته در آسیا تغییر کرده است و همه کشورها بر روی این رشته سرمایه گذاری کرده اند. به همین دلیل مسئولان ورزش باید نگاه حمایتی بیشتری به این قهرمانان و اساسا کل کاراته داشته باشند تا بتوانیم به اقتدار خود در سطح قاره ادامه دهیم.

به بازی های آسیایی می رسیم. در فاصله باقی مانده تا این رقابت ها، اوضاع و احوال کاراته چطور است؟
در یک کلام باید بگویم بسیار خوب.

در هفته‌های اخیر حرف و حدیث‌های فراوانی در خصوص انتخابی‌های تیم ملی کاراته به خصوص پس از اعلام نفرات اعزامی به بازی های آسیایی بر سر زبان ها افتاده بود…
تمامی انتخابی‌های ما شفاف برگزار شدند. ضمن این که همه مدعیان نیز حضور داشتند. چندی قبل هم که دیدید رئیس کمیته ملی المپیک(کیومرثهاشمی) از نزدیک بر نحوه برگزاری مسابقه های انتخابی نظارت داشت. در پایان نیز تمامی شرکت کنندگان از انجام مسابقات انتخابی ابراز رضایت می‌کردند و حتی بازنده‌ها نیز باخت شان را قبول کردند.

علی‌رغم این جنجال‌ها، باید گفت که فدراسیون کاراته، کلا فدراسیون کم حاشیه‌ای است.
بله، با این حال برخی اوقات یکی سری مسائل پیش می‌آید که برای خانواده پرافتخاری همچون کاراته، طبیعی است. چون این ورزش و اهالی آن بزرگ و شریف هستند.

تیم بانوان هم که نفرات اعزامی خود به اینچئون را شناخت.
بله و امیدوارم که خانم ها هم بتوانند در بازی های آسیایی، روند رو به رشد چند سال اخیر خود را تداوم ببخشند.

صحبت شما قبول، اما خیلی‌ها معتقدند کاراته زنان در ایران، همسو و همپایه کاراته مردان پیشرفت نکرده و افتخارآفرینی نمی‌کند. شما تا چه حد این موضوع را قبول دارید؟
ببینید بانوان ما تازه ۴ سال است با حجاب اسلامی در مسابقات برون مرزی شرکت می‌کنند. با این حال و نسبت به این سابقه اندک، رشد خوبی داشته اند. شما نگاه کنید در تمامی مسابقات بین المللی و قاره ای که در دو بخش مردان و زنان برگزار شده، مدال‌های بانوان ما به ارتقاء رنکینگ تیم کشورمان کمک بسیار خوبی کرده است.

در مورد حجاب اسلامی، برخی‌ها از جمله منتقدان فدراسیون همچنان می‌گویند که بانوان محجبه کشورمان نمی‌توانند در مسابقات جهانی شرکت کنند. بالاخره مشکل حجاب حل شده یا نشده؟
حل شده. سال گذشته موفق شدیم مجوز حضور تیم بانوان مان را بگیریم. از این رو در مسابقات جهانی آلمان که بعد از بازی‌های آسیایی اینچئون برگزار خواهد شد، خانم‌های محجبه ایران در این رقابت‌ها حضور خواهند داشت.

به بازی‌های آسیایی اینچئون برمی‌گردیم. تیم ملی تا زمان اعزام چند مرحله اردو خواهد داشت؟
ما قبلا ۲۱ مرحله اردوی ۵ روزه را پیش بینی کرده بودیم، اما بنابر نظر کادر فنی، تعداد مراحل اردو به ۱۳ مرحله کاهش یافت که البته در هر مرحله، ملی پوشان به مدت ۱۰ روز تمرین خواهند کرد. در حال حاضر نیز در نهمین مرحله اردوها هستیم.

اردوی خارجی چطور؟
ملی پوشان ۹ شهریور به ژاپن می‌روند و ۱۶ شهریور نیز در رقابت‌های ترکیه شرکت خواهند کرد.

با توجه به شرایط کلی ملی پوشان و این که دقت خاصی در گزینش مسافران اینچئون داشته اید، فکر می‌کنید کاراته ایران چه نتایجی در بازی‌های آسیایی کسب کند؟
من در دوره‌های قبلی بازی‌های آسیایی، نتایج را پیش بینی می‌کردم، اما امسال نمی‌توانم این کار را انجام دهم. فقط این را می‌گویم که کارمان سخت است و امیدوارم بتوانیم انتظارات جامعه کاراته و مردم را برآورده کنیم.

یک ماه پس از مسابقات آسیایی اینچئون کره، رقابت‌های قهرمانی جهان در آلمان برگزار می‌شود. به نظر شما آیا کاراته کشورمان می‌تواند نتایج درخشان دوره گذشته را تکرار کند؟
رقابت‌های جهانی، میدانی دشوار است. چون هیچ کشوری بیکار ننشسته و حتی کشورهای گمنام نیز در کاراته سرمایه‌گذاری خوبی کرده‌اند. از سوی دیگر با توجه به نتایج ارزشمندی که در دوره قبل بازی‌های جهانی در فرانسه کسب کردیم، انتظارات از ما بالاست. بنابر این باید سنجیده و با برنامه عمل کنیم تا عملکرد بهتری نسبت به مسابقات پاریس داشته باشیم.

در مجموع امسال، سالی پرترافیک برای فدراسیون کاراته است.
بله و به همین دلیل باید از کادر فنی، بازیکنان و مجموعه فدراسیون تشکر کنم که سختی‌های زیادی را تحمل می‌کنند.

بعد از رقابت‌های قهرمانی جهان در آلمان، برنامه برون مرزی دیگری در پیش دارید؟
برنامه چندانی نداریم و می‌خواهیم به مسائل داخلی از جمله لیگ بپردازیم. البته احتمال دارد در مسابقات کاراته وان(لیگ جهانی) اتریش شرکت کنیم که آخرین مرحله این بازی‌ها در سال ۲۰۱۴ است.

سئوالات بعدی ما در مورد مسائل کلی کاراته کشور است. زمانی رئیس فدراسیون و همچنین شما، از بی‌پولی گلایه داشتید. این مشکل برطرف شده یا اینکه هنوز بودجه مناسبی در اختیار ندارید؟

ببینید ابتدا باید بگویم که هر مدیری باید بتواند در هزینه‌ها مدیریت کند که ما نیز در فدراسیون کاراته این کار را انجام داده‌ایم. با این حال، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک مساعدت‌هایی نیز کرده اند که تاحدودی مشکلات مالی ما مرتفع شده است.

موضوع مهم دیگر جامعه کاراته، نداشتن خانه کاراته است که علی‌رغم وعده‌های فراوان در سال‌های اخیر مبنی بر احداثخانه کاراته، این شعار هنوز عملی نشده است.
به نکته خوبی اشاره کردید. چرا که خانه کاراته یکی از دغدغه‌های اصلی ماست که نداشتن آن اختلالات زیادی در روند اجرای برنامه‌های مان ایجاد می‌کند. مثلا برای برگزاری لیگ‌های مان مجبور می‌شویم از فدراسیون‌های دیگر سالن اجاره کنیم!

چند سال پیش‌ زمینی را در مجموعه ورزشی آزادی به فدراسیون کاراته اختصاص دادند، اما به خاطر برخی مسائل، کار احداثخانه کاراته وارد مراحل اجرایی نشد. مشکل کجا بود؟
کار ساخت خانه کاراته در آن زمین به خاطر این که معارض داشت، منتفی شد. تا الان هم که زمین دیگری هم به ما نداده‌اند.

سبک‌های آزاد یکی دیگر از مسائل مهم فدراسیون است که تغییر و تحولات زیادی در نحوه مدیریت آن ایجاد شده، حالا که سازمان سبک های آزاد نداریم، این بخش از کاراته زیر نظر فدراسیون فعالیت می‌کند؟
بله، سبک‌های آزاد فرقی با سایر سبک‌های کاراته ندارند و ما نگاهی یکسان به آنها و برنامه‌هایشان داریم. از این رو، نیازی نمی‌بینیم این بخش از کاراته مسئول خاصی داشته باشد. بنابر این سبک های آزاد تحت نظارت فدراسیون فعالیت می‌کنند.

در ابعاد بین‌المللی و جهانی نیز سبک های آزاد تشکیلات واحدی ندارند. چرا؟
همان طور که گفتید چون این سبک ها، سازمان جهانی واحدی ندارند، طبعا از یک رویه مشترک نیز برخوردار نیستند که همین مساله باعثشده برنامه‌ها و ساز و کارهایشان با فدراسیون جهانی(دبلیو، ک. اف) یکی نباشد.

قرار بود فدراسیون کاراته به مدال آوران مسابقات بین‌المللی و جهانی سبک‌های آزاد خدمات یکسان با سایر کاراته کاها ارائه کند و مثلا آنها را هم در لیست پاداش وزارت ورزش قرار دهد. این موضوع به کجا انجامید؟
متاسفانه برخی تنگ نظری‌ها در سازمان‌های جهانی سبک‌های آزاد وجود دارد که باعثبرخی مشکلات داخلی نیز می‌شود. در مورد قرار دادن نام قهرمانان سبک‌های آزاد در لیست پاداش وزارت ورزش، این کار در حیطه اختیارات ما نیست.

چند سالی می‌شود کشورمان موفق نشده میزبان مسابقات بین‌المللی باشد. مشکل به ارتباطات بین‌المللی کاراته ما برمی‌گردد یا مسائلی دیگر در میان است؟
ما خودمان هم بسیار علاقه مندیم رقابت‌های بین‌المللی و حتی قاره ای و جهانی را در ایران برگزار کنیم. اما برای انجام این کار به مشارکت اسپانسرها و البته کمک‌های مختلف از نهادها و سازمان‌های دیگر نیاز داریم که اگر این شرایط مهیا شود، قطعا نسبت به برگزاری مسابقات بین‌المللی در ایران اقدام خواهیم کرد.

موضوع دیگر کاراته ایران در ابعاد بین‌المللی که البته بسیار هم حائز اهمیت است، کسب کرسی‌ در فدراسیون‌های آسیایی و جهانی است که پیش از این در اختیار ایرانی‌ها بود، اما به دلایلی آنها را از دست دادیم. برای باز پس گرفتن این جایگاه‌ها چه برنامه‌هایی دارید؟
ما به طور مستمر پیگیر این مساله هستیم. البته این را هم می‌دانیم که این اتفاق یک شبه نمی‌افتد و به یک فرآیند خاص نیاز دارد. با این حال این را هم باید بگویم که ریاست فدراسیون(علیرضا سمندر) برای عضویت در هیات رئیسه فدراسیون جهانی کاندیدا شده که انتخابات آن قرار است در جریان مسابقات قهرمانی جهان در آلمان برگزار شود.

برای حضور در فدراسیون آسیا چه؟ چون همان گونه که شما هم می‌دانید عضویت در این تشکیلات قاره‌ای، حتی از احراز پست در فدراسیون جهانی نیز برای ما مهمتر است.
رئیس فدراسیون برای حضور در هیات رئیسه فدراسیون آسیایی نیز کاندیدا شده که البته انتخابات آن سال آینده برگزار خواهد شد.

رئیس اسبق فدراسیون کاراته که عضو هیات رئیسه فدراسیون آسیا نیز هست، گاهی اوقات در مصاحبه‌هایش از کارشکنی‌ها از داخل ایران برای گرفتن این پست از وی یاد می‌کند. این قضیه صحت دارد؟
- به هیچ عنوان، اتفاقا معتقدیم حضور وی در هیات رئیسه فدراسیون آسیا، برای ما هم یک فرصت است که باید از آن در جهت منافع کاراته ایران استفاده کنیم، نه این که این فرصت را بسوزانیم. چرا که کرسی‌های بین المللی، قاره ای و جهانی برای یک شخص نیست، بلکه متعلق به کل ایران اسلامی است.

از لیگ گفتید و اینکه بعد از مسابقات جهانی آلمان، مهمترین برنامه فدراسیون کاراته در سال جاری خواهد بود.
- براساس برنامه فدراسیون و سازمان لیگ، اواخر مرداد ماه جاری لیگ‌های آینده سازان و جوانه آغاز می‌شوند. کار جدیدی که امسال اجرا خواهیم کرد، این است که در لیگ جوانه، کاتا را از کومیته جدا کرده ایم تا کار پایه ای در کاتا انجام شود. سوپر لیگ نیز از ۳۰ آبان ماه و پس از رقابت‌های قهرمانی جهان استارت می‌خورد تا تمامی کاراته کاها از جمله ملی پوشان، برای حضور در این مسابقات تمرکز کنند و با قدرت در لیگ ظاهر شوند.

سال قبل، لیگی پرحاشیه داشتیم. امسال که از آن حواشی و اعتراضات خبری نیست؟
تمامی سعی مان را می‌کنیم تا اشتباهات پارسال را تکرار نکنیم.

در مورد کاتا صحبت کنید. بسیاری از اهالی کاراته معتقدند کاتا فرزند ناخوانده کاراته و البته فدراسیون است.
اصلا چنین چیزی نیست. ما به کاتا اعتقاد داریم، اما متاسفانه ساختار کاتا در ایران غلط است. ما چندین بار تصمیم گرفتیم این ساختار را تغییر دهیم، اما با مقاومت برخی‌ها مواجه شدیم. این افراد در حقیقت، عوامل بازدارنده‌ای هستند برای پیشرفت کاتا و حتی کل کاراته که باید در رفتار و تفکراتشان تجدید نظر کنند.

یک سوال متفاوت. می‌گویند منتقدان فدراسیون در واقع منتقدان شما هستند. نظر خود شما چیست؟
اگر این طور باشد، دست همه آنها را می‌بوسم!

شما همواره گفته اید دوست دارید نفر دوم فدراسیون باشید. هنوز هم این نفر دوم بودن را می‌پسندید؟
از اینکه نفر دوم هستم، لذت می‌برم!

صحبت‌های پایانی دبیر فدراسیون کاراته که دکترای علوم سیاسی دارد را می‌شنویم.
از جامعه کاراته و دلسوزان این ورزش زیبا و اصیل تشکر می‌کنم که همواره از ما حمایت کرده و می‌کنند و امیدوارم بازهم با راهنمایی‌های خود، ما را در راه رسیدن به اهداف و چشم اندازهای فدراسیون یاری کنند.

تیم های ملی جهان رقابت رقابت های قهرمانی آسیا فرانسه کسب عنوان قهرمانی مالزی مجموعه ورزشی آزادی مردان و زنان مصاحبه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر