کد خبر: 205382 A

والیبال‌ مردان‌ جهان - لهستان؛

آلمان تنها تیم والیبال دنیاست که در تاریخ برگزاری مسابقات قهرمانی جهان هنوز هیچ بازی ۵ سته ای را تجربه نکرده است. به عبارت بهتر، تمام بازی های آلمان با نتیجه ۳ بر صفر یا ۳ بر یک به پایان رسیده است.

مرحله سوم رقابت های والیبال قهرمانی مردان جهان از امروز سه شنبه در لهستان آغاز می شود و تیم ملی والیبال ایران فردا چهارشنبه در نخستین دیدار خود به مصاف آلمان می رود.

به گزارش ایلنا، آلمان به عنوان نخستین حریف ایران در مرحله سوم رقابت های جهانی لهستان، از جمله تیم های ریشه دار والیبال دنیاست که اگرچه عمده افتخاراتش در والیبال به دوران پیش از اتحاد دو آلمان و از سوی آلمان شرقی بازمی گردد، اما در این سال ها با بازسازی ساختار خود، همواره به عنوان یکی از ۱۰ تیم برتر رقابت های مهم والیبال خودنمایی کرده که مقام پنجم المپیک لندن و مقام هشتم دوره گذشته مسابقات قهرمانی جهان از جمله این افتخارات است. آلمان ها پیشتر مدال طلای قهرمانی جهان(۱۹۷۰) و نقره المپیک مونیخ را به نام آلمان شرقی به گردن انداخته اند.

آلمان که پس از سال ها سر در لاک خود داشتند، از سال ۲۰۰۸ با هدایت رائول لوزانوی آرژانتینی به جمع مدعیان اروپا و جهان بازگشت، اکنون به سرمربیگری ویتال هِینِن چهار سال است که تا مرز صعود به نیمه نهایی پیکارهای مهم والیبال دنیا می رسد ولی از هدف خود بازمی ماند. این تیم که تا همین جا هم مقام هشتم دوره گذشته اش در رقابت های قهرمانی جهان را حداقل دو پله ارتقا داده، در این دوره از مسابقات با ۷ پیروزی و ۲ شکست به جمع شش تیم برتر راه یافته و در جستجوی مدالی از پیکارهای جهانی امسال است.

آلمان یکی از بهترین تیم های حاضر در مسابقات جهانی لهستان است که با تکیه بر والیبال قدرتی، به همکاری گروهی و انسجام تیمی معروف است. آلمان ها در نواختن سرویس نیز همچون دفاع، حمله و توپگیری گروهی از جمله تیم های خوب این دوره از رقابت ها بوده اند.

بازیکنان آلمان در لیگ های فرانسه، ایتالیا، روسیه، آلمان، بلژیک و عمدتا لهستان توپ می زنند.

این تیم از ابتدای مسابقات قهرمانی جهان تاکنون تمام ۹ بازی خود را در شهر کاتوویس برگزار کرده و از این حیث، سالن اسپودک شهر کاتوویس را می توان استادیوم خانگی تیم ملی آلمان قلمداد کرد.

آلمان تنها تیم والیبال دنیاست که در تاریخ برگزاری مسابقات قهرمانی جهان هنوز هیچ بازی ۵ سته ای را تجربه نکرده است. به عبارت بهتر، تمام بازی های آلمان با نتیجه ۳ بر صفر یا ۳ بر یک به پایان رسیده است.

آلمانی ها همچنین رکورددار برد ۳ بر صفر در مسابقات قهرمانی جهان اند. آنها تاکنون ۴۲ پیروزی با نتیجه ۳ بر صفر کسب کرده اند که آخرینش یکشنبه شب در برابر کانادا حاصل شد.

مربی آلمان از بلژیک می آید
ویتال هِینِن پاسور اسبق تیم ملی بلژیک که در سال ۲۰۰۴ به عنوان والیبالیست سال کشورش و همچنین بهترین پاسور جام قهرمانان اروپا برگزیده شد، در سال ۲۰۰۸ دوران بازیگری خود را با ۱۵۰ بازی ملی به اتمام رساند و به جرگه مربیگری وارد شد.

این مربی ۴۵ ساله با هدایت تیم نولیکو ماسیک چهار بار به قهرمانی لیگ و چهار بار نیز به قهرمانی جام حذفی بلژیک دست یافت و سه سال نیز به عنوان مربی سال والیبال بلژیک معرفی شد.

هینن از سال ۲۰۱۲ در راس کادرفنی تیم ملی آلمان جای رائول لوزانو را گرفت و موفق شد این تیم را به مقام پنجم لیگ جهانی و همچنین المپیک لندن برساند.

او که افزون بر زبان مادری اش به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی نیز مسلط است، طی چهار سال هدایت تیم آلمان به بازسازی ساختار و جوانگرایی در این تیم پرداخته و توانسته آلمان را به عنوان یک مدعی در رقابت های مختلف بین المللی مطرح کند.

هینن تا کنون در ۹۲ بازی رسمی هدایت آلمان را بر عهده داشته است.

ستاره آلمان از مجارستان می آید

گئورگی گِروزِر ستاره تیم آلمان دارای اصلیت مجارستانی است که در سال ۲۰۰۴ تصمیم به تغییر ملیت خود به آلمانی گرفت و از سال ۲۰۰۷ موفق شد پیراهن تیم کشور جدیدش را در رویدادهای بین المللی والیبال بر تن کند.

چهار دوره مسابقات قهرمانی اروپا(۲۰۰۷،۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳)، یک دوره مسابقات قهرمانی جهان(۲۰۱۰) و المپیک لندن بخشی از سابقه حضور این بازیکن دو ملیتی در رویدادهای مهم والیبال است.

این مهاجم قدرتی که اینک بازیکن تیم بلگوری روسیه است، همچنین موفق شده در این سال ها در رده باشگاهی با تیم هایی از آلمان و لهستان به قهرمانی لیگ این کشورها دست یافته و جام های بهترین مدافع، بهترین زننده سرویس، امتیازآورترین و ارزشمندترین بازیکن این مسابقات را در سال های مختلف به دست آورد.

این بازیکن دو متری آلمان که پیراهن شماره ۹ می پوشد، تاکنون چهار دوره(۲۰۱۰ – ۲۰۱۳) به عنوان والیبالیست سال آلمان معرفی شده و اولین بازیکن خارجی لیگ لهستان محسوب می شود که توانسته عنوان MVP ارزشمندترین بازیکن مسابقات را در این لیگ(۲۰۱۳) به خود اختصاص دهد.

گروزرِ ۳۰ ساله تاکنون ۱۲۹ بازی ملی با پیراهن تیم آلمان انجام داده و در رقابت های امسال قهرمانی جهان نیز به عنوان ستاره آلمان معرفی شده است.

او در مسابقات امسال تاکنون با میانگین ۰.۶۷ کسب پوئن در هر ست به عنوان یکی از بهترین زنندگان سرویس معرفی شده و با کسب ۸ پوئن سرویس مقابل بلغارستان در صدر فهرست بهترین عملکرد سرویس در مسابقات قرار دارد.

شاپسی، کاپیتانی برای تمام فصول
یواخین شاپس ملقب به شاپسی با ۲۹۱ بازی ملی، از جمله بازیکنان باتجربه و در عین حال، قدرتمند آلمان محسوب می شود.

شاپسی که از سال ۲۰۰۳ پیراهن تیم ملی کشورش را پوشیده، تا کنون آلمان را در تمام تورنمنت های معتبر والیبال جهان از دو دوره المپیک گرفته تا دو دوره مسابقات قهرمانی جهان، پنج دوره لیگ جهانی و شش دوره قهرمانی اروپا همراهی کرده و به عنوان اسپکر پشت خط زن برای تیمش به امتیازآوری پرداخته است.

این بازیکن ۳۱ ساله و دو متری آلمان که اکنون در لیگ لهستان توپ می زند، افزون بر کشورش سابقه بازی در لیگ روسیه را هم دارد و تا کنون دو بار موفق شده کاپ امتیازآورترین و ارزشمندترین بازیکن اروپا را بالای سر ببرد.

آلمان ایران بازی بلغارستان جهان روسیه لندن لهستان مردان والیبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر