کد خبر: 213513 A

نگاه دستوری به فدراسیون‌ها نداریم؛

بزرگترین ضعف ورزش کشور در رشته های پرمدال مثل شنا، دو و میدانی، ژیمناستیک، قایقرانی، تیراندازی و دوچرخه سواری است که ما در این رشته ها سهم بسیار اندکی در مدال آوری داریم.

رئیس کمیته ملی المپیک با دور از انتظار توصیف کردن عملکرد تیم ملی فوتبال امید در بازی های آسیایی گفت: از ابتدا هم فوتبال در سبد مدالی ما جایی نداشت و اتفاقاتی که منجر به انتخاب کادر فنی و نتایج این تیم شد را بزودی بازگو خواهم کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کیومرثهاشمی در نشست خبری ارایه عملکرد این کمیته در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ افزود: وظیفه دارم از شخص رئیس جمهوری و معاونین وی آقایان محمد باقر نوبخت و اسحاق جهانگیری و همچینن نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دلیل حمایتی که از این کمیته و ورزشکاران داشتند قدردانی کرده و امیدواریم این حمایت ها تا المپیک ۲۰۱۶ برزیل ادامه یابد.

وی ادامه داد: پس از حضور در کمیته ملی المپیک احساسم بر این بود که جامعه ورزش از جنجال و تنش های موجود خسته شده و باید آرامش به آن باز گردد و به همین دلیل کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش در راستای شرح وظایف خود به فدراسیون ها یاری رسانده و در کنار هم تنها به موفقیت ورزش ایران فکر می کنند.

رئیس کمیته ملی المپیک اضافه کرد: فرصت کمی برای آماده سازی تیم ها برای حضور در اینجئون داشتیم و به همین دلیل بیشتر تمرکز ما روی رشته های مدال آور بود و از سه ماه قبل ۱۸ رشته اعزامی که شانس مدال داشتند را اعلام کرده و در روزهای پایانی شنا، ژیمناستیک، بدمینتون وتنیس روی میز را که هیچ انتظار کسب مدال از آنان نمی رفت به عنوان رشته های حمایتی به فهرست اعزامی ها افزودیم.

وی با تاکید براینکه پیش بینی کسب ۲۵ مدال طلا دربازی های آسیایی ۲۰۱۴ شده بود، گفت: اگر در وزنه برداری بهتر عمل می کردیم و در کشتی حق خوری وجود نداشت این ۲۵ مدال طلا محقق می شد اما با وجود این مشکلات به ۷۵ درصد پیش بینی صورت گرفته در کسب مدال دست یافتیم.

هاشمی بابیان اینکه کمیته ملی المپیک به هیچ عنوان نگاه دستوری به فدراسیون ها ندارد، گفت: زمان دستور دادن گذشته است و اگر ما مطلبی را یادآور شده و یا نکته ای گوشزد می کنیم هدف ما ارتقا ورزش کشور و موفقیت رشته های مختلف ورزشی است.

هاشمی در ادامه این نشست افزایش رشته های مدال آور نسبت به دوره گذشته و همچنین موفقیت ورزش بانوان را دو ویژگی مهم کاروان اعزامی به هفدهمین دوره بازی های آسیایی عنوان کرد و گفت: ما در دوره گذشته در هفت رشته موفق به کسب مدال شدیم که این رشته ها در این دوره به ۱۱ رشته ارتقا پیدا کرد. همچنین در ورزش بانوان ۱۴ مدال به ۱۶ مدال رسید و یک مدال طلا به دو مدال طلا تبدیل شد. این دو ویژگی نشان دهنده پتانسیل بالای ورزشکاران برای کسب مدال های بیشتر در دوره های آینده است.

وی افزود: با وجود این حدود ۲۵ درصد در تعداد نفرات اعزامی به بازی ها کاهش داشتیم که ازاین میزان شامل ۹۵ نفر در ورزشکاران و ۱۶۰ نفر در کل کاروان بود. در مجموع این تعداد نفرات موجب کاهش ۱۰ درصدی تعداد مدال ها شد اگرچه با توجه به کاهش تعداد رشته ها از ۴۲ رشته به ۳۶ رشته و به تبع آن کاهش ۱۲۰ مدال نسبت به دوره قبل کل کشورهای شرکت کننده به جز قزاقستان تعداد مدال های کمتری را کسب کردند.

وی خاطرنشان کرد: قطعا باید عملکرد فدراسیون ها مورد ارزیابی قرار بگیرد، ولی قبل از آن باید به چند نکته توجه شود اول اینکه این ارزیابی محل تسویه حساب شخصی نباشد و نظر کارشناسان لحاظ شود، دوم اینکه ملاک فقط بازی های آسیایی نباشد بلکه مجموعه ای از شاخص ها در نظر گرفته شود علاوه بر این باید به مجامع فدراسیون ها احترام گذاشت و آنها را درگیر این ارزیابی کرد و در این زمینه فعال برخورد کنند و پاسخگوی افکار عمومی باشند. در این راستا پیشنهاد و خواسته من از وزارت ورزش این است که بخشی از مسئولیت های خود را به فدراسیون ها در مجموعه کلان و در استان ها به هیات ها انتقال بدهند.

رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه بزرگترین ضعف ورزش را در رشته های پرمدال مثل شنا، دو و میدانی، ژیمناستیک، قایقرانی، تیراندازی و دوچرخه سواری عنوان کرد و گفت: ما در این رشته ها سهم بسیار اندکی مدال آوری داریم.

رییس کمیته ملی المپیک ضمن مقایسه سهم کشورهای چین، کره، ژاپن و قزاقستان در این رشته ها اظهار داشت: در بازی های آسیایی ۱۵۰۰ مدال توزیع می شود که یک سوم آن متعلق به این شش رشته است و بقیه در ۳۰ رشته دیگر توزیع می شود. بنابراین متولیان ورزش باید سرمایه گذاری روی این شش رشته را در کنار توجه به رشته های دیگر مورد توجه قرار دهند. ما در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ در این رشته ها ۱۷ مدال از مجموع ۵۱۰ مدال کسب کردیم که معادل با سه صدم درصد کل مدال ها است. بنابراین تا زمانی که سهم مدال آوری خود را از این رشته ها بالا نبریم نباید توقع داشته باشیم در جدول مدال به کشورهای برتر آسیا برسیم.

هاشمی، کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش را متولی سیاستگذاری های کلان ورزش دانست و تصریح کرد: برای موفقیت در مسابقات آتی باید به چندین نکته توجه کرد. اول اینکه باشگاه ها در کشور روز به روز ضعیف تر می شوند که در این زمینه حتی مجلس باید ورود پیدا کند. دوم باید به فدراسیون ها و هیات های ورزشی توجه ویژه داشت و بهترین مربیان را برای رشته های پرمدال استخدام کرد. سوم افزایش بودجه و امکانات برای این شش رشته است. چهارم توجه به علم ورزش در تمامی سطوح به خصوص این چند رشته، پنجم توجه به آموزش و پرورش و استفاده از ظرفیت های این بخش و مهمتر از همه با داشتن یک برنامه مدون حداقل پنج ساله بتوانیم این ۱۷مدال را به ۵۰ مدال افزایش بدهیم. در غیر این صورت امکان کاهش مدال ها هم وجود دارد.

رئیس کمیته ملی المپیک درخصوص مشکلاتی که برای کیمیا علی زاده ملی پوش تیم تکواندو ایران دراینچئون بوجود آمد، گفت: وی در المپیک جوانان نانجینگ با اقتدار قهرمان شد و کره ای ها با کارشکنی اجازه حضورش را در اینچئون ندادند. ما اعتراض کردیم که اگر فدراسیون جهانی قانونی وضع کرده است چرا در دفترچه بازی های آسیایی وجود ندارد و کشور میزبان جواب قانع کننده ای به ما نداد.

وی در خصوص شکست سنگین تیم فوتبال امید ایران و هزینه هایی که برای این تیم شده است، عنوان کرد: ما برای تیم فوتبال امید هزینه زیادی نداشتیم که بخواهیم ناراحت باشیم و از ابتدا نیز روی مدال این تیم حسابی باز نمی کردیم. نمی خواهم درخصوص تیم فوتبال اینجا صحبت چندانی داشته باشم و در روزهای آینده در خصوص نحوه انتخاب کادر فنی و مشکلات آن توضیحات کاملی خواهم داد.

هاشمی همچنین درخصوص عملکرد برخی رشته ها که ضعیف تر از حد انتظار بودند، عنوان کرد: در کنار فوتبال، جودو نیز بسیار ضعیف بود و هندبال نیز به دلیل مشکلات داخلی نتوانست به مدال برسد و عملکرد دور از انتظاری داشت.

هاشمی در پاسخ به این سئوال که چرا تیم ملی واترپلو به بازی های آسیایی اعزام نشد، عنوان کرد: مسئولان فدراسیون نیز معتقد بودند که این تیم مدال آور نخواهد بود و دلیلی نداشت ما تیم واترپلو را به اینچئون اعزام کنیم. به طور مثال می خواستیم در جودو تنها ۲ نفر اعزام شوند و اصرار مسئولان فدراسیون سبب گردید ۵ جودوکار راهی بازی های آسیایی شده و چنین شکستی رقم بخورد.

رئیس کمیته ملی المپیک درخصوص نداشتن کرسی های بین المللی تاثیرگذار از سوی مدیران ورزش ایران گفت: هم اکنون ۲۱۳ کرسی بین المللی در اختیار ایرانیان است که متاسفانه تعداد کرسی های تاثیرگذار آن به انگشتان یک دست هم نمی رسد. ما در میزبانی نشست شورای المپیک آسیا که در تهران برگزار می شود، با رایزنی هایی که با رئیس شورای المپیک آسیا خواهیم داشت به طور یقین این کرسی های مهم را افزایش می دهیم.

هاشمی در بخش پایانی صحبت های خود درخصوص ناداوری موجود در کشتی سعیدعبدولی با حریف کره جنوبی عنوان کرد: پیگیری فراوانی داشته و نامه نگاری های مختلفی انجام دادیم و خود کره ای ها هم می دانند که در بسیاری از مسابقات همچون کشتی سعید عبدولی با ناداوری به مدال رسیدند و همین مساله بازتاب منفی زیادی برای آنان داشت.

دبیر کل کمیته ملی المپیک نیز ضمن تقدیر و تشکر از کمیته ملی المپیک و همچنین وزارت ورزش اظهار داشت: در این دوره شاهد افزایش هزینه ها بودیم در حالی که بودجه اختصاص یافته به ورزش کاهش یافته بود این امر نشان می دهد که همیشه پول حرف اول را نمی زند بلکه همکاری و همدلی می تواند موجب موفقیت شود.

شاهرخ شهنازی افزود: در بازی های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگژو به نسبت هر شش ورزشکار یک مدال طلا کسب کردیم در حالی که در این دوره به نسبت هر ۴.۵ ورزشکارموفق به کسب یک مدال طلا شدیم که این نشان دهنده موفقیت اعزام کاروان کیفی به هفدهمین دوره بازی های آسیایی است.

کمیته ملی المپیک کیومرث هاشمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر