کد خبر: 214640 A

پس از درخشش در دنیا اتفاق افتاد؛

تیم‌های والیبال لهستان، آلمان و فرانسه در هجدهمین دوره مسابقات قهرمانی جهان به ترتیب رتبه‌های اول، سوم و چهارم جهان را خود اختصاص دادند.

رشد و توسعه والیبال ایران به حدی رسیده که ۳ قدرت والیبال جهان برای همکاری با ایران درخواست تفاهمنامه همکاری کردند.

به گزارش ایلنا، کشورهای لهستان، فرانسه و آلمان جدیدترین کشورهایی هستند که فدراسیون‌های والیبال آنها برای همکاری و تعامل بیشتر با ایران در این رشته ورزشی تقاضای همکاری و تبادل تفاهمنامه دارند.

ریشه تمام این درخواست‌ها به مسابقات والیبال قهرمانی جهان در لهستان برمی‌گردد که صعود تیم ملی والیبال ایران از دور مقدماتی به دور دوم و سوم و کسب رتبه ششم مسابقات جهانی بسیاری از کارشناسان بین المللی این رشته ورزشی را غافلگیر کرد و با بررسی و پیگیری‌های به عمل آمده توسط کمیته روابط بین الملل فدراسیون والیبال به نتیجه رسید.

تفاهنامه همکاری امضا شده ایران و ۳ کشور فرانسه، لهستان و آلمان محورهای مهمی همچون بحثعلمی والیبال، تبادل مربی، همکاری در زمینه استعدادیابی، برگزاری دیدارهای دوستانه و تدارکاتی و برگزاری اردوهای مشترک در سطح تمامی تیم های ملی و رده سنی پایه مردان و زنان را شامل می شود.

مدیر کمیته بین الملل فدراسیون والیبال در باره روند شکل گیری این تفاهمنامه‌ها گفت: در سفر تیم ملی به لهستان برای حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان ملاقاتی با رییس فدراسیون والیبال این کشور در حاشیه رقابت‌ها داشتیم که پیشنهاد تفاهنامه همکاری در آن نشست مطرح شد.

هومن باقری با بیان اینکه لهستان برنامه گسترده در زمینه آموزش نونهالان و ایجاد مدارس والیبال در سطح لهستان دارد، گفت: آنان علاقه‌مند هستند از تجربه‌ایران در این زمینه استفاده کنند. برگزاری کمپ‌های مشترک و اردوی‌تمرینی و مسابقات دوستانه با توجه به استاندارهای والیبال‌ایران نیز از دیگر پیشنهادات لهستان برای همکاری با ایران است.

وی تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های لهستان و ایران می‌تواند منجر به رشد والیبال دو کشور و حتی والیبال جهان شود. در مدت برگزاری مسابقات والیبال قهرمانی جهان گرفتاری میزبان و فشردگی مسابقات بسیار زیاد بود و به همین دلیل تفاهنامه همکاری بعد از این رقابت‌ها تنظیم و ارسال شد و دو روز پیش به امضا طرف لهستانی رسید و با امضای محمدرضا داورزنی نهایی شد.

رییس کمیته روابط بین‌المللی فدراسیون والیبال در باره امضای تفاهمنامه با کشور فرانسه نیز گفت: فدراسیون والیبال فرانسه هم یک نامه به فدراسیون والیبال ایران زد و تقاضای همکاری با توجه به سطح والیبال ایران داشت.

وی با بیان اینکه آنها پیشنهاد دهنده این همکاری بودند و علاقه‌مند به همکاری‌های مشترک علمی، تبادل‌مربیان و برگزاری سمینارها و کنگره‌ها برای مربیان و داوران بودند، گفت: با درخواست آنها نیز موافقت شد و صرفا این تفاهنامه شامل بازی‌های دوستانه نیست و به آن وسیع‌تر نگاه شده است. این تفاهنمامه نیز به امضای روسای فدراسیون‌های ایران و فرانسه رسیده است.

باقری درباره تفاهمنامه با آلمان نیز گفت: با توجه به پیشرفت‌های والیبال‌آلمان که در مسابقات قهرمانی‌جهان نیز والیبال این کشور شگفتی‌ساز شد، درخواست همکاری با والیبال این کشور از سوی ایران به آنها داده شد و استقبال بسیار خوبی از طرف مقابل نسبت به این همکاری بعمل آمد.

رییس روابط بین المللی فدراسیون والیبال بایادآوری استقبال آلمانی‌ها از همکاری با والیبال ایران گفت: پیشنهاد همکاری را سریعا پذیرفتند و آن را افتخار بسیار بزرگی دانستند و کاملا در این بحثجدی هستند. برگزاری رقابت‌های مشترک، بحثعلمی‌والیبال و مربیگری یاد تبادل دانش مربیگری است از جمله موارد پیشنهادی برای همکاری است.

وی گفت: آرایش تیمی و تکنیک‌های آلمانی‌ها کاملا به صورت ناشناخته است و در مسابقات قهرمانی جهان نیز به رغم آنالیز باز هم این تیم برای ایران ناشناخته باقی ماند. به همین دلیل همکاری‌های دو کشور می‌تواند در این زمینه به والیبال‌ایران کمک کند تا روش و تکنیک‌های والیبال‌آلمان بیشتر آشنا شویم. همانگونه که وقتی ۴ بازی در آمریکا داشته‌ایم، دیگر هیچ چیزی ناشناخته از این تیم برای ایران باقی نمانده بود.

تیم‌های والیبال لهستان، آلمان و فرانسه در هجدهمین دوره مسابقات قهرمانی جهان به ترتیب رتبه‌های اول، سوم و چهارم جهان را خود اختصاص دادند.

محمدرضا داورزنی والیبال‌‌‌ایران تیم ملی‌والیبال‌ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر