کد خبر: 222661 A

برای نخستین بار در کشور انجام می شود؛

برای نخستین بار در کشور همزمان با روز جهانی دیابت و برپایی دهکده دیابت در پارک آب و آتش تهران، جمعی از شهروندان تهرانی در دو مسابقه جداگانه دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی در تهران شرکت می‌کنند.

برای نخستین بار در کشور همزمان با روز جهانی دیابت و برپایی دهکده دیابت در پارک آب و آتش تهران، برای اطلاع رسانی، آموزش و ارایه خدمات مشاوره‌ای مورد نیاز شهروندان در این حوزه، جمعی از شهروندان تهرانی در دو مسابقه جداگانه دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی در تهران شرکت می‌کنند.

به گزارش ایلنا، مسابقه دوچرخه‌سواری با همکاری هیات دوچرخه‌سواری استان تهران و از ساعت ۹ تا ۱۱ روز جمعه ۲۳ آبان‌ماه در مسیر خیابان میرداماد تا میان مادر برگزار می‌شود و حدود ۳۰۰ دوچرخه‌سوار تهرانی در آن به رقابت خواهند پرداخت.

در دیگر مسابقه این روز که از ساعت ۹ تا ۱۲ در پارک ولایت تهران برگزار می‌شود، بیش از دو هزار شهروند تهرانی با یکدیگر رقابت خواهند کرد. همزمان با این مسابقه در ایل گلی پارک شهر تبریز و بلواز پارک آزادی شهر شیراز نیز مسابقه پیاده روی به ترتیب با حضور ۷۰۰ و ۵۰۰ شهروند این شهرها برگزار خواهد شد.

گفتنی است هم‌اکنون در جهان حدود ۴۰۰ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند، که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۲۰۳۵ به بیش از ۶۰۰ میلیون نفر افزایش ‌‌یابد. در ایران نیز بیش از ۱۰% جمعیت بالغ را دیابتی‌ها تشکیل می‌دهند که نیمی از آن‌ها از دیابت خود هنوز بی‌اطلاعند.

حال آنکه دیابت هر سال سبب مرگ بیش از ۵ میلیون نفر می‌شود و هزینه درمان دیابت و عوارض آن بیش از ۵۵۰ میلیارد دلار در سال است. بیشترین هزینه‌های دیابت صرف درمان عوارض آن شامل مشکلات قلبی - عروقی، چشم، کلیه و پا می‌شود.

این عوارض با تشخیص به موقع و درمان مناسب دیابت قابل پیشگیری است. با " ترویج شیوه زندگی سالم " می‌توان بیش از ۷۰ درصد موارد ابتلا به دیابت را پیشگیری کرد.

این درصد، ‌ برابر پیشگیری از ۱۵۰ میلیون مورد ابتلای جدید به دیابت در سال ۲۰۳۵ خواهد بود. این مسابقات با همکاری انجمن دیابت ایران، شهرداری تهران، سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران، شرکت توسعه و نوسازی عباس آّباد، شرکت نو ونوردسک پارس و پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه تهران برگزار می‌شود و به نفرات برتر جوایز نفیسی اهداء خواهد شد.

ایران پیاده روی جهان دانشگاه تهران درمان دوچرخه سواری رقابت شهر تهران مرگ مسابقات دوچرخه سواری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر