کد خبر: 121614 A

علی ربیعی:

بخش تعاون نسبت به بخش‌های دیگر در حوزه‌های مختلف اقتصادی مورد تبعیض قرار گرفته است به طور مثال شرکت‌های تعاونی به طور شفاف بیشترین مالیات را پرداخت می‌کنند درحالی که شرکت‌های دیگر به طور غیرشفاف مالیات می‌پردازند و این باعثتبعیض بین بخش تعاون بخش‌های دیگر اقتصادی شده است.

وزیر تعاون با بیان اینکه عدم رشد بخش تعاون به عوامل بیرونی ودرونی ارتباط دارد؛ گفت: علت عدم رشد بخش تعاون درون ساختاری و بازی ندادن این بخش در قواعد اقتصاد کشور بوده است.
به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل سابق و جدید بانک توسعه تعاون گفت: سهم بخش تعاون از کل اقتصاد کشور کمتر از ۵ درصد است و این نشان می‌دهد که تعاونی‌ها در بخش خدمات و تولید رشد کمی و کیفی نداشته‌اند و آنچه که رشد نشان می‌دهد تنها در بخش‌های مصرفی بوده است.
وزیر تعاون تصریح کرد: عدم رشد بخش تعاون به دلیل مشکلات درون ساختاری در بخش تعاون و وزارتخانه بوده و دیگر آنکه در بیرون از این بخش نیز به دلیل عدم فرهنگ سازی لازم در بخش اجتاعی کشور بخش تعاون نتوانسته در حوزه اقتصاد فعال باشد و قواعد بازی را در این حوزه به خوبی یاد گرفته و به کار ببرد.
وی به عدم تبعیض بین بخش تعاون و بخش‌های دیگر اقتصادی اشاره کرد و گفت: بخش تعاون نسبت به بخش‌های دیگر در حوزه‌های مختلف اقتصادی مورد تبعیض قرار گرفته است به طور مثال شرکت‌های تعاونی به طور شفاف بیشترین مالیات را پرداخت می‌کنند درحالی که شرکت‌های دیگر به طور غیرشفاف مالیات می‌پردازند و این باعثتبعیض بین بخش تعاون بخش‌های دیگر اقتصادی شده است.
وزیر تعاون؛ اصلاح نگرش در بخش تعاون را از سوی دولت و مجلس خواستار شد و گفت: تنها می‌توان با اصلاح نگرش و توسعه فرهنگ تعاون بخش تعاون را گسترش داد.
وی درخصوص نحوه خصوصی سازی در کشور گفت: همگان می‌دانند که خصوصی سازی در کشور به طور شفاف انجام نگرفته و این امر عامل مهمی در ضربه زدن به گسترش بخش تعاون شده است.
وی با بیان اینکه باید بخش تعاون از سهم خصوصی سازی استفاده بهینه داشته باشد، افزایش واگذاری‌ها به صورت شفاف را خواستار شد.
وزیر تعاون در ادامه به در اختیار داشتن دو میلیون شغل از سوی نیروهای غیرایرانی اشاره کرد و گفت: عدم تمایل افراد تحصیل کرده و غیرتحصیل کرده برای در اختیار گرفتن این مشاغل از مهم‌ترین دلایل فقدان این میزان شغل به نیروی کار ایرانی است.
وزیر تعاون از اجرای برنامه‌های جدید برای توسعه تعاون خبر داد و گفت: برون سپاری در بخش تعاون، شناخت شغل‌های جدید در حوزه‌های مغفول مانده مثل فرش، سنگ‌های تزئینی و خدماتی و معدن از مهم‌ترین برنامه‌های این وزارتخانه برای توسعه بخش تعاون است.

علی ربیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر