کد خبر: 136654 A

حمید رضا رازقی رئیس سابق صندوق نوآوری و شکوفایی:

هدف صندوق این بود که حتی الامکان خودمان بمانیم و از توان بانکها و شرکت ها و صندوق ها استفاده کنیم و در حال حاضر نیز امیدواریم که صندوق با سرعت بیشتر این راه را ادامه دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در مراسم تودیع و معارفه رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی حمیدرضا رازقی رئیس سابق این صندوق با اشاره به اینکه قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان در سال ۸۹ تصویب شد گفت: طبق ماده ۵ صندوق نوآوری باید ظرف سه سال سه هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و ذخیره ارزی در اختیارش قرار گیرد در اساسنامه که در تاریخ ۹۰.۰۶. ۲۰ به تصویب دولت رسید و در اردیبهشت ماه ۹۲ نیز به تأیید شورای نگهبان رسید با توجه به اساسنامه رئیس صندوق اولین احکام هیئت عامل را صادر کرد و فقط این پست داده شد چون صندوقی وجود نداشت که نیرو و اعتبار وجود داشته باشد.

وی افزود: در ابتدا جلسات به صورت سیار در داشگاه ها و جاهای مختلف برگزار می شد اما نیروی انسانی و اعتباری وجود نداشت و دو یا سه نفری که نیز همکاری می کردند از جیب بنده پرداخت می شد تا اینکه رئیس جمهور در ساختمان شماره ۲ طبقه ای به ما اختصاص دادند که چند اتاق بیشتر نداشت.

وی خاطرنشان کرد: ما به دنبال خرید ساختمان هستیم. نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت که ساختمان در اختیار ما قرار خواهد گرفت و اولین مبلغ یعنی ۲۵ میلیارد تومان نیز در زمستان سال گذشته به ما پرداخت شد که اجازه خرج آن را نیز نداشتیم و در بهمن ماه آیین نامه مورد نیاز تصویب شد، معیارها و کارگزاران تعیین شدند و سایتی نیز ایجاد شد.

وی ادامه داد: طبق قانون ما فقط باید به شرکتهای دانش بنیان تسهیلات بدهیم و از این شرکت ها عضو بپذیریم بنابراین تا چندین ماه بعد از اختصاص اولین پول دو شرکت دانش بنیان تأیید شد در حالی که ۷۰۰تا ۸۰۰ شرکت ثبت نام کرده بودند.

وی توضیح داد: کسانی که مدارکشان کامل شده بود فرم هایی طراحی شد که از طریق کارگروه به شرکت ها داده شد.

وی ادامه داد: بعد از سال جدید نیروهای صندوق اضافه شده و به ۱۷ نفر رسیدیم که با این جمع کوچک فعالیت های زیادی داشتیم و با دانشگاه ها و پژوهشگاه های زیادی ارتباط برقرار کردیم. برخلاف اینکه همه تصور می کنند مشکل صندوق مالی است اینگونه نیست زیرا از تعدادی که نامه دادیم ۴۴ شرکت برگه ما را پرکردند و از این تعداد نیز تنها ۳۲ شرکت فرم ارزیابی را پرکردند و از این تعداد ۵ مورد تأیید قطعی و ۷ مورد تقریبا تأیید شد و ۱۲ مورد به طور قطع شایستگی دریافت تسهیلات و مشارکت را دارند که ۸ مورد انصراف فناورانه داشتیم و ۳ مورد نیز به امکان سنجی رسید.

رازقی گفت: از تعداد ۱۲ شرکتی که مورد ارزیابی قرار گرفت دو شرکت تأییدیه دانش بنیان را گرفته بودند و ۱۸مورد دیگر متقاضی نبودند.

وی در ادامه افتتاح حساب، شناسه ملی و ثبت در امور مالیاتی را از دیگر کارهای انجام شده در صندوق طی این مدت عنوان کرد و گفت: از اسفند ماه چندین باراز طریق آگهی رزومه گرفتیم و در عین حال با تعدادی از بانک ها و صندوق هایی که قبل از ما در مقیاس کوچک در این زمینه فعال بودند ارتباط برقرار کردیم و همچنین با برقی از کارگزاران اقتصادی و فنی نیز مرتبط بود.

وی یادآور شد: هدف صندوق این بود که حتی الامکان خودمان بمانیم و از توان بانکها و شرکت ها و صندوق ها استفاده کنیم و در حال حاضر نیز امیدواریم که صندوق با سرعت بیشتر این راه را ادامه دهد چون یکی از راه های پیشرفت اقتصادی کشور است.

حمید رضا رازقی رئیس سابق صندوق نوآوری و شکوفایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر