کد خبر: 139518 A

رئیس کل بیمه مرکزی عنوان کرد؛

در حال حاضر ۲۹ شرکت بیمه ای به ارائه خدمات بیمه‌ای می پردازند که گرچه در ارائه محصولات بیمه‌ای همگن نیستند ولی در ارزیابی ریسک و تعیین نرخ، اصول یکسانی دارند

امین گفت: علی رغم اینکه بیمه زندگی در سال جاری به ۹ درصد رسیده است نسبت به سال گذشته تنها یک درصدافزایش داشته که باید برنامه ریزی شود تا چشم انداز بیمه به سمت بیمه زندگی متمر کز شود تا بازار بیمه متعادل شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا محمد ابراهیم امین رئیس کل بیمه مرکزی در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر و به منظور ارائه عملکرد وانعکاس دستاوردهای مجموعه بیمه مرکزی برگزار شد در خصوص بحثآزاد سازی رقابت بیمه گران گفت: اقتصاد رقابتی معیارهایش روشن است و از شاخص ها آن این است که عده کثیری عرضه کننده و تقاضا کننده در بازار وجود داشته باشد از آنجایی که تقاضا کنندگان با عرضه کنندگان متعدد روبرو هستند قدرت انتخاب دارند که در خصوص بیمه هم این مسئله صدق می کند.

وی افزود: در حال حاضر ۲۹ شرکت بیمه ای به ارائه خدمات بیمه ای می پردازند که گرچه در ارائه محصولات بیمه ای همگن نیستند ولی در ارزیابی ریسک و تعیین نرخ اصول یکسانی دارند و نوعی همگونی به لحاظ قیمت فنی انجام می شود.

امین خاطر نشان کرد: شرکت‌هایی که با صرفه اقتصادی کار می کنند در قیمت‌های خود تخفیف می دهند و ضمن اینکه سعی می کنندکیفیت خدمات رسانی خود را بالا ببرند لذا اگر خدمات مطلوب باشدقیمتهانیز بالارود مشتری بازهم به سراغ این بیمه خواهد رفت.

وی با بیان اینکه در کشور ما ۴۲ در صد از بیمه ها بیمه شخص ثالثبه خود اختصاص داده گفت: بازار بیمه ایران ۶۵ درصد تعرفه دارد بنابراین رقابت بر سر کیفیت خدمات است و ماتلاش داریم قیمتها در بازار بیمه بر اساس محاسبات فنی باشد و در اعمال نظارتها با شرکتهایی که در خدمات رسانی کوتاهی می کنند برخورد خواهد شد.

رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص انتشار اخباری مبنی بر تغییر نقش بیمه ایران گفت: اینکه گفته می شود صدور بیمه ایران متوقف می شود فضا سازی‌های برخی افراد است که اهداف خاصی را دنبال می کنند شرکت بیمه ایران دستاورد اقتصادی کشور است که از سال ۱۳۱۴ با ۲ میلیون تومان تاسیس شد و کارکنان آن هزاران میلیارد تومان سرمایه انباشت کرده اند ویکی از بزرگترین بنیه مالی اقتصاد ایران را بنا نهاده اند.

وی ادامه داد: بیمه ایران در حال حاضر ۴۶ درصد بازار بیمه کشور را در دست دارد و هزاران ایرانی متکی به خدمات این بیمه هستند لذا اینگونه نیست که بیمه ایران بخواهد صدور را متوقف کند.

امین خاطر نشان کرد: وقتی دولت و نظام تصمیم گرفتند که بیمه ایران دولتی باشد هدف برعهده گرفتن ماموریت توسعه بازار بیمه است در اموری که بخش خصوصی نمی توانست کار بیمه گری را دنبال کند بیمه ایران این نقش را به عهده گرفت.

وی یادآور شد: بیمه ایران نقش و مأموریت توسعه ای را به عهده دارد و جایی که بخش خصوصی سرمایه گذاری نمی کند وتوان فنی ندارد بیمه ایران این نقش را به عهده می گیرد ضمن اینکه بخش خصوصی در بسیاری از موارد بیمه روستاییان توجهی نمی کند که بیمه ایران این ماموریت را عهده دار شده است و در راستای توسعه بیمه و ایجاد محصولات جدید کمکی می کند.

رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه به عملکرد ۹ ماهه بیمه مرکزی در سال جاری اشاره و اظهار داشت: در سال جاری صنعت بیمه ۲۶ درصد در زمینه فروش رشد داشته به طوریکه مجموعه فروش بازار بیمه ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده و از این مقدار ۶ هزار و ۴۵۰ میلیون تومان خسارت مستقیم پرداخت کرده که در این ۹ ماهه نسبت به سال گذشته ۶ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه تعداد بیمه نامه ها نیز ۹درصد افزایش داشته خاطر نشان کرد: بیشترین میزان فروش مربوط به شخص ثالثبوده که میزان آن ۳/۴۲ درصد بوده است و فروش بدنه نیز ۷/۶ پرتفوی بازار بیمه است که جمعا ۴۹ درصد بازار بیمه را پرتفوی خودرو تشکیل می دهد و سهم بیمه درمان نیز ۲۲ درصد است که بیمه درمان و خودور بیشترین سهم از بازار بیمه ای را به خود اختصاص داده است.

امین افزود: علی رغم اینکه بیمه زندگی در سال جاری به ۹ درصد رسیده است نسبت به سال گذشته تنها یک درصدافزایش داشته که باید برنامه ریزی شود تا چشم انداز بیمه به سمت بیمه زندگی متمر کز شودتا بازار بیمه متعادل شود.

وی در خصوص بحثتحریم‌ها تصریح کرد: در زمان تحریم هیچ بیمه گری حاضر به همکاری با کشور مانبود و سهم کوچکی از ریسک را بر می‌داشتند لذا در حال حاضر چنانچه تحریمهابرداشته شود بیمه گران خارجی می توانند در زمینه بیمه هواپیماها و پروژه ها ی نفتی فعالیت داشته باشند. به این منظور که نفتی که توسط نفتکش ایرانی حمل می شود باید از بازار ایران بیمه نامه دریافت کندولی نفتکش های خارجی اجباری به این مسئله ندارد.

وی ادامه داد: بیمه مرکزی از مالکان کشتی انتظار دارد با برداشتن محدودیتها فورا به سمت بازار خارج نرود و نیاز بیمه‌ای خود را از شرکت های ایرانی تامین کند.

امین در خصوص بیمه اتکایی توضیح داد: در حال حاضر بیمه گران اتکایی در بازار ایران حضو رندارند و رفع تحریم‌ها کمک می کند که وارد بازار ایران شوند و مانیز از این قضیه استقبال می کنیم اما برخی بیمه گران در زمان تحریم رفتار مناسبی با ما نداشتند و در رابطه با پرداخت خسارت و نقل و انتقال پول و وجه تعلل کردند که ما این امر را مد نظر قرار می دهیم و از شرکتهای معتبری که عملکرد خوبی نیز داشته اند استقبال می کنیم.

وی درادامه به برنامه بیمه ایران در راستای توسعه بیمه نامه برای روستاییان اشاره و خاطر نشان کرد: بیمه روستاییان تحت عنوان طرح جامعه توسعه بیمه نامه روستاییان در دست بررسی است که در زمینه پوشش بیمه ای سرقت، اتش سوزی، حوادثو طوفان به روستاییان خدمات ارائه می دهد. این بیمه نامه ها ممکن است برای شرکت بیمه سود اقتصادی نداشته باشد اما منجر به ترویج فرهنگ بیمه در روستاها می شود.

امین افزود: در صورتی که خسارات به موقع پرداخت شود روستاییان نیز به این نوع بیمه ها اعتماد کرده و ۲۵ میلیون روستایی می توانند از این خدمات بهره مند شوند.

وی خاطر نشان کرد: بیمه مرکزی نیز هزینه تبلیغات ومعرفی این بیمه نامه را در راستای توسعه فرهنگ بیمه به عهده گرفته است.

بیمه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر