کد خبر: 147495 A

مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی ایران خبر داد؛

در سال گذشته حجم مبادلات تجاری بین ایران و چین به رقمی بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلار رسید که تخمین می‌زنیم این عدد در سال جاری به بیش از ۱۴ میلیارد دلار برسد.

مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی ایران با اشاره به نقش بسزای چین در تجارت بین‌المللی جهان تصریح کرد: در اجلاس مشترک پیش رو به دنبال افزایش حجم مبادلات اقتصادی بین ایران و چین هستیم.

به گزارش ایلنا، صادق اکبری امروز جمعه در حاشیه نشست مقدماتی پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران و چین تصریح کرد: در سال گذشته حجم مبادلات تجاری بین ایران و چین به رقمی بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلار رسید که تخمین می‌زنیم این عدد در سال جاری به بیش از ۱۴ میلیارد دلار برسد.

وی افزود: جلساتی مانند اجلاس کمیسیون مشترک به دنبال این است که سطح روابط اقتصادی و تجاری دو کشور را افزایش دهد. قطعا یکی از اهداف ما در مذاکرات چند روز آینده بالا بردن میزان مبادلات تجاری با کشور بزرگ چین خواهد بود.

اکبری درباره برنامه‌های این اجلاس در روزهای آتی توضیح داد: در جلسات روزهای آینده سعی خواهیم کرد خطوط اصلی همکاری‌های اقتصادی مشترک بررسی شود و به یک جهت‌گیری مناسب برسیم. اصلی‌ترین نتیجه مذاکرات دو روز آینده در قالب توافقنامه رسمی به امضای وزیران اقتصادی ایران و بازرگانی چین خواهد رسید.

وی اظهار امیدواری کرد که همچنین درکنار توافقنامه اصلی چند سند همکاری جانبی نیز به توافق دو طرف برسد. تفاهم‌نامه همکاری در پارک‌های صنعتی دو کشور و همچنین همکاری‌های بخش خصوصی در اتاق‌های بازرگانی و تجارت الکترونیک و همچنین توسعه روابط بین سازمان تجارت ایران و سازمان ذی‌ربط در چین از دیگر برنامه‌های اجلاس پانزدهم است.

اکبری در پایان خاطرنشان کرد: وزیر بازرگانی چین به عنوان سرپرست رسمی هیات اعزامی این کشور به ایران چند ملاقات رسمی با وزرای اقتصادی و معاون اول رییس جمهور نیز خواهد داشت که امیدواریم آثار این دیدارها و مذاکرات به گسترش همکاری‌های دو جانبه در رسیدن به اهداف اقتصادی کشور ختم شود.

افزایش 500 میلیون دلاری مبادلات تجاری بین ایران و چین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر