کد خبر: 156538 A

ترکان در بازدید از منطقه آزاد اروند: / تکرار /

متاسفانه به رغم گذشت ۲۵ سال از جنگ تحمیلی همچنان ظرفیت های اروندرود بی استفاده باقی مانده است. / ارتباط ما با اروندرود از نظر گردشگری و اقتصادی مطلوب نیست و امکان جهش اقتصادی بدون استفاده از بزرگترین ظرفیت منطقه آبادان و خرمشهر یعنی اروندرود وجود ندارد.

مشاور ارشد رییس جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: ایران باید از ظرفیت های اروند رود به خوبی استفاده کند.

به گزارش ایلنا، اکبر ترکان روز چهارشنبه در بازدید از منطقه آزاد اروند بیان کرد: متاسفانه به رغم گذشت ۲۵ سال از جنگ تحمیلی همچنان ظرفیت های اروندرود بی استفاده باقی مانده است.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویِژه اقتصادی کشور اظهار کرد: در یک سوی اروند آرایش نظامی و در سمت دیگر آرایش اقتصادی وجود دارد.

وی رابطه ایران با عراق را بسیار مطلوب خواند و افزود: عراق نزدیک ترین دوست ایران در سطح منطقه و جهان است.

ترکان گفت: عراق با اتصال نهرها، ماهیگیری، تردد قایق ها و ساخت باغ، ویلا و خانه در کنار اروندرود از ظرفیت های این رودخانه به خوبی استفاده می کند.

وی اضافه کرد: متاسفانه ایران از ظرفیت های اروند رود استفاده نکرده و ارتباط مردم با اروندرود قطع است.

مشاور ارشد رییس جمهوری به نقل از شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد اروند اظهار داشت: مرز در این ناحیه باید به هنگ مرزی سپرده شود تا آرایش این سوی اروندرود نیز عادی، تجاری و اقتصادی شود.

وی افزود: متاسفانه شرکت پالایش نفت آبادان با تنگ نظری و گذاشتن نرده، جلوی استفاده مردم آبادان و خرمشهر از اروندرود را گرفته است.

ترکان گفت: طبق هماهنگی های صورت گرفته با معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران این موضوع از ۱۶ فروردین ماه توسط مدیرعامل منطقه آزاد اروند پیگیری می شود.

وی افزود: ارتباط ما با اروندرود از نظر گردشگری و اقتصادی مطلوب نیست و امکان جهش اقتصادی بدون استفاده از بزرگترین ظرفیت منطقه آبادان و خرمشهر یعنی اروندرود وجود ندارد.

ترکان در خصوص تعادل و تعامل فرهنگی در مناطق آزاد اظهار کرد: امید است کارکنان در مناطق آزاد سه شاخص راستگویی، امانت داری و وفای به عهد را سرلوحه فعالیت خود قرار دهند.

ایران پخش فرآورده های نفتی جنگ تحمیلی جهان دبیر شورای عالی امنیت ملی عراق گردشگری نفت آبادان آبادان خرمشهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر