کد خبر: 156952 A

یک کارشناس مسائل اقتصادی پیش بینی کرد؛

انصراف از دریافت یارانه زمانی اتفاق می‌افتاد که قیمت آب برق و بنزین افزایش نیابد اما با این روند بیش از ۵ تا ۱۰ درصد از دریافت یارانه منصرف نخواهند شد که تاثیرگذار نیست.

یک کارشناس مسائل اقتصادی بار تورمی اجرایی شدن فاز دوم را ۱۰ تا ۲۰ درصد پیش بینی کرد و گفت: با این نرخ تورم امکان اینکه بیش از ۵ تا ۱۰ درصد از دریافت یارانه انصراف دهند، وجود ندارد.

عباسعلی ابونوری کارشناس مسائل اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا؛ در خصوص بار تورمی اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: افزایش قیمت‌ها حتی اگر بصورت خزنده هم اجرایی شود در کوتاه مدت تورم ۱۰ تا ۲۰ درصدی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در سال ۹۳ رکود تورمی خواهیم داشت، افزود: با توجه به اینکه بلند مدت افزایش تولید چندانی نداریم بنابراین میزان تولید نمی‌تواند تورم را کاهش دهد.

ابونوری تصریح کرد: در سال جدید رشد اقتصادی ۱ تا ۲ درصد خواهیم داشت که نمی‌تواند بار تورمی ۱۰ تا ۲۰ درصد را پوشش دهد در نتیجه زمینه تعدیل نرخ تورم را فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: درصورتی که بتوانیم رشد اقتصادی را به ۱۰ درصد برسانیم قسمتی از افزایش قیمت‌ها جبران خواهد شد در غیر این صورت تورم بطور فزاینده‌ای رشد خواهد داشت.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: تنها با سیاست‌های پولی و مالی نمی‌توان تورم را کنترل کرد بلکه باید از مسیر رشد اقتصادی و کاهش رکود به این مهم دست یافت.

وی در خصوص احتمال انصراف یارانه بگیران نیز توضیح داد: انصراف از دریافت یارانه زمانی اتفاق می‌افتاد که قیمت آب برق و بنزین افزایش نیابد اما با این روند بیش از ۵ تا ۱۰ درصد از دریافت یارانه منصرف نخواهند شد که تاثیر گذار نیست.

5تا 10 درصد از دریافت یارانه انصراف می‌دهند/ تورم 10 تا 20 درصدی با اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر