کد خبر: 193062 A

از سوی معاون نظارتی بانک مرکزی

در ایران بانکها به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند، اکنون ۱۰ بانک دولتی و ۲۵ بانک خصوصی در ایران فعالیت دارند، بانک های دولتی ۶۰درصد سپرده ها را به خود اختصاص داده اند و تنها ۴۰درصد سایر سپرده ها در اختیار ۲۵ بانک خصوصی است.

معاون نظارتی بانک مرکزی خبر داد: ۶۰درصد سپرده های بانکی در اختیار ۱۰ بانک دولتی و ۴۰ درصد مابقی در اختیار ۲۵ بانک خصوصی است.

به گزارش ایلنا، حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی در نشست دیدار مدیران عامل برخی بانک های دولتی و خصوصی با مسعود احمد رییس اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول، با ارایه گزارشی از ساختار بانکهای ایرانی در دو بخش خصوصی و دولتی بیان کرد: در ایران بانکها به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند، اکنون ۱۰ بانک دولتی و ۲۵ بانک خصوصی در ایران فعالیت دارند، بانک های دولتی ۶۰درصد سپرده ها را به خود اختصاص داده اند و تنها ۴۰درصد سایر سپرده ها در اختیار ۲۵ بانک خصوصی است.
وی با بیان اینکه به دلیل افزایش زیاد نقدینگی در کشور مشکلات بانکی بوجود آمده است‌ افزود: مبنای این نقدینگی نیز پولی است و هر روز سپرده گذاری بیشتری نیز صورت می گیرد و نکته دیگر انکه ایران در حال حاضر از تورم و رکود رنج می برد در واقع ما شرایط رکود تورمی را داریم که این عامل زمینه بیشتری برای فشار بر بانکها ایجاد نموده است.
قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد از مدعوین این جلسه ضمن اشاره به موضوع اقتصاد مقاومتی در ایران گفت: در حال حاضر موضوع اقتصاد مقاومتی بوسیله رهبر معظم انقلاب اسلامی در ۲۴ ماده تدوین و ابلاغ شده است، در کنار این برنامه از لحاظ نیروی کار و ساختار های سازمان های دولتی بر این مبنا که بتوانند به میزان بیشتری در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرند سیاست های دیگری نیز در حال اجراست.
وی در ادامه افزود بر اساس یکی از بندهای این سیاست ها، به بخش مالی توجه شده است و این نکته حائز اهمیتی است چرا که به عنوان تفسیر این ماده تغییر ساختار مالی به منظور شناسایی نیازهای اقتصادی کشور را در ان می توان دید.
وی در سخنان خود ضمن اشاره به اینکه در آخرین نشست با همکاران صندوق بین المللی پول در پاسخ به نگرانی آنها مبنی بر چالش های آتی اقتصاد ایران تاکید کرد: در آن جلسه نیز عنوان کردم که ما در یک روند مثبت حرکت می کینم اگرچه در برخی سیاست های بانک مرکزی در دولت گذشته نگرانی های وجود داشت لیکن امروز بانک مرکزی منطقی عمل می کند و ضمن حمایت از بانک ها، دستورالعمل ها را بهبود و شفاف ساخته است.
قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعات بحثاقتصاد جهانی و مسائل پیش روی ایران، لزوم استفاده از ظرفیت های جوانی جمعیت و منابع غنی نفت و گاز در بهبود اوضاع اقتصادی و لزوم ارایه تکنولوژی های تحریمی به ایران از سوی سایر کشورها مطالبی بیان کرد.

اقتصاد مقاومتی ایران بانک خصوصی بانک مرکزی تورم دولت دولتی و خصوصی رهبر معظم انقلاب اسلامی معاون نقدینگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر