کد خبر: 200961 A

مدیرعامل بانک صنعت و معدن خبر داد:

مدیرعامل بانک صنعت و معدن از گشایش اعتبار ۸۵۰ میلیون دلاری در ۵ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن از گشایش اعتبار ۸۵۰ میلیون دلاری در ۵ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از شبکه اخباراقتصادی و دارایی(شادا)، علی اشرف افخمی در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، گفت: این میزان گشایش اعتباری در حالی صورت گرفت که هنوز سختی تحریم‌ها باقی است.

وی سهم بانک صنعت و معدن در اعطای تسهیلات به بخشهای مختلف بخصوص صنعت را خوب ارزیابی کرد و گفت: سهم این بانک در تأمین مالی بخش صنعت و معدن ۱۷ درصد می‌باشد که در مقایسه با سایر بانک‌ها رقم قابل توجهی است.

افخمی با بیان اینکه رقم مطالبات معوق بانک صنعت و معدن در مقایسه با سایر بانک‌ها پایین است، تصریح کرد: نسبت مطالبات جاری به غیرجاری در این بانک ۹.۱درصد می‌باشد که این رقم در حال حاضر به ۸.۶ درصد رسیده است.

وی گفت: این بانک در بین سایر بانک‌ها از نظر پایین بودن میزان مطالبات معوق رتبه اول را داراست.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن از رشد ۲۰ درصدی سپرده‌ها در این بانک خبر داد و افزود: میزان وصولی‌های این بانک نیز ۳۱ درصد افزایش یافته است که حاکی از تعامل خوب با سرمایه گذاران می‌باشد.

افخمی گفت: با توافق صورت گرفته قرار داد ۳.۹ میلیارد دلاری با صندوق توسعه ملی در سال جاری صورت گرفته که در صورت جذب، رقم آن افزایش می‌یابد.

مدیرعامل بانک صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب که در پنج ماهه نخست امسال این بانک بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان برای بهره برداری ۱۸ طرح سرمایه گذاری کرده است، افزود: بهره برداری این ۱۸ طرح در حدود ۵۵۰ میلیون دلار ارز بری داشته و باعثایجاد اشتغال مستقیم برای ۲۲۰۰ نفر شده است.

وی با بیان اینکه بانک صنعت و معدن به عنوان یک بانک توسعه‌ای وظیفه‌اش تامین مالی پروژه هاست، گفت: این ۱۸ طرح شامل واحدهای صنعتی و تولیدی از قبیل نیروگاه برق، پالایشگاه، پتروشیمی، داروسازی و واحدهای شیشه، گاز و شمش می‌باشد.
وی از بهره برداری حدود ۴۰ طرح دیگر تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته، بانک صنعت و معدن تامین مالی این ۴۰ طرح را بر عهده دارد که از جمله آن‌ها پتروشیمی لرستان با سرمایه گذاری بالغ بر ۲۳۰ میلیون یورو و پتروشیمی مهاباد بالغ بر ۲۳۳ میلیون یورو می‌باشد که فازهای اولیه آن اجرایی شده و به زودی شاهد بهره برداری این دو پروژه ملی خواهیم بود.

افخمی تصریح کرد: مجموع این ۴۰ طرح حدود ۹۵۰ میلیون دلار نیاز ارزی دارند و اشتغال زایی مستقیم این طرح‌ها نیز چیزی در حدود ۴۵۰۰ نفر برآورد شده است.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، در ادامه به مصوبات این بانک در پنج ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: در این دوره زمانی، ۲۹ طرح مصوب شده که تشریفات اداری آن در شرف انجام است و بانک صنعت و معدن تامین مالی آن‌ها را بر عهده گرفته است.

وی افزود: این ۲۹ طرح حدود ۲.۲ میلیارد دلار ارز بری خواهند داشت و مجموع میزان سرمایه گذاری این بانک در این طرح‌ها که عمدتا پروژه‌های زیرساختی هستند، شش هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.

افخمی از جمله این ۲۹ طرح که مصوب شده‌اند، به راه آهن سریع السیر تهران - قم –اصفهان اشاره کرد که در مهرماه اعتبار آن گشایش خواهد یافت.

وی همچنین افزود: خطوط مترو برخی از شهر‌ها از جمله کرج و چند پروژه تولید سیمان و فولاد مثل جهان فولاد کرمانشاه و فولاد و سیمان مهران نیز از جمله این ۲۹ طرح به شمار می‌روند.

افخمی با بیان اینکه بانک صنعت و معدن موفق شد دو ماه قبل تامین مالی فاز دوم پتروشیمی ایلام به ارزش ۲۸۹ میلیون یورو را مصوب کند، گفت: ظرف چند ماه آینده، اعتبار این پروژه عظیم نیز باز خواهدشد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در ادامه در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای این بانک برای سال‌های آتی نیز گفت: در حال حاضر ۵۵ طرح کوچک، متوسط و بزرگ در دست بررسی است که میزان ارز بری آن حدود ۱۲ میلیارد دلار پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: برخی از این طرح‌ها در حوزه زیرساخت هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به طرح دو خطی و برقی کردن راه آهن تهران - مشهد اشاره کرد و تفاهم نامه این طرح نیز با وزارت راه و شهرسازی به امضا رسیده و در جریان تصویب است.

افخمی همچنین به تامین مالی بخشی از هزینه توسعه مترو خطوط ۶ و ۷ تهران و چند طرح پتروشیمی، فولاد و متانول ظرف سال های آتی توسط این بانک خبر داد.

گشایش اعتبار 850 میلیون دلاری در 5 ماهه نخست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر