کد خبر: 208079 A

قیمت جهانی طلا با انتشار آمار اقتصادی در آمریکا که انتظار افزایش نرخ‌های بهره در این کشور را تقویت کرد و موجب صعود دلار شد به پایین‌ترین سطح در هشت ماه گذشته نزول کرد.

قیمت جهانی طلا با انتشار آمار اقتصادی در آمریکا که انتظار افزایش نرخ‌های بهره در این کشور را تقویت کرد و موجب صعود دلار شد به پایین‌ترین سطح در هشت ماه گذشته نزول کرد.

به گزارش ایلنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات صبح پنج شنبه بازار سنگاپور با ۰.۶ درصد کاهش به ۱۲۰۹ دلار رسید. در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با ۰.۸ درصد کاهش به ۱۲۰۹ دلار رسید. این فلز گرانب‌ها روز دوشنبه به ۱۲۰۸ دلار سقوط کرده بود که پایین‌ترین قیمت از دوم ژانویه بود و تقریبا همه رشد قیمتی که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون داشت را از دست داد.

موجودی طلای «اس پی دی آر گولد تراست» که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری طلای قابل معامله در بورس در جهان است، پس از اینکه روز سه شنبه به ۷۷۳.۴۵ تن کاهش یافت که پایین‌ترین میزان از دسامبر سال ۲۰۰۸ بود روز چهارشنبه تغییر چندانی نداشت.

طلا اکنون به سمت نخستین کاهش سه ماهه در سال جاری میلادی پیش می‌رود و در مقابل شاخص دلار بلومبرگ به بالا‌ترین سطح در چهار سال گذشته صعود کرده است.

هفته گذشته پس از اینکه بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد هزینه‌های استقراض را زود‌تر از زمان مورد انتظار افزایش خواهد داد، دلار در برابر سبدی از ارزهای بزرگ به بالا‌ترین سطح در چهار سال گذشته صعود کرد و در عوض فلزات گرانب‌ها با سقوط قیمت روبرو شدند.

رشد ۱۲ ساله این فلز گرانب‌ها در سال ۲۰۱۳ با اعلام آغاز تعدیل برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی آمریکا متوقف شد و طلا ۲۸ درصد نزول کرد که بزرگ‌ترین سقوط این فلز در بیش از سه دهه گذشته بود.

تحلیلگران گولدمن ساکس همچنان انتظار دارند طلا تا پایان سال ۲۰۱۴ به ۱۰۵۰ دلار در هر اونس سقوط کند.

تنش‌های سیاسی در اوکراین و خاورمیانه که اوایل امسال به تقویت تقاضا برای طلا و صعود قیمت این فلز گرانب‌ها کمک کرده بودند اکنون ضعیف شده‌اند و از سوی دیگر انتظار می‌رود فشارهای تورمی پایین باقی بماند.

از سوی دیگر طبق آمار صندوق بین المللی پول، بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف جهان از روسیه تا اوکراین و ترکیه ذخایر طلایشان در اوت را افزایش دادند. جمهوری آذربایجان، قرقیزستان و قزاقستان ذخایر طلای بالاتری را گزارش کردند در حالیکه مکزیک و جمهوری چک ذخایر این فلز را کاهش دادند.

در بازار فلزات ارزشمند، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۱.۳ درصد کاهش به ۱۳۰۰ دلار رسید که کاهش قابل توجهی در مقایسه با رکورد ۱۵۱۹ دلار در ژوییه محسوب می‌شود. پلاتین امسال با وجود بهبود تقاضا برای این فلز از سوی صنعت خودروسازی و اعتصاب طولانی در معادن آفریقای جنوبی پنج درصد کاهش قیمت داشته است.

هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۱.۲ درصد کاهش به ۸۰۶ دلار رسید و هر اونس نقره با ۱.۵ درصد کاهش قیمت، ۱۷.۴۳۸۱ دلار معامله شد.

بهای انس جهانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر