کد خبر: 214119 A

بهمن آرمان در گفت‌وگو با ایلنا:

طبق آمار صندوق بین المللی پول ۱۰۰ میلیارد دلار از درآمدهای فروش نفت خام ایران و سایر کالاها در بانک های خارجی مسدود شده است که آزاد سازی این منابع در صورت رفع تحریم‌ها می‌تواند در خارج کردن کشور از شرایط کنونی تاثیر داشته باشد.

یک کارشناس اقتصادی با بیان این مطلب که با عملیاتی شدن یک سری پیش شرط ها در سال ۹۴ می تواند در امر اشتغال موفق بود، گفت: رفع تحریم ها، عمل کرد مناسب صندوق توسعه ملی، بیرون آمدن بخش‌های ریالی کشور از رکود و رسیدن به نرخ رشد اقتصادی ۸ درصدی می تواند در امر اشتغال مفید و اثرگذار باشد.

بهمن آرمان، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا رسیدن به نرخ رشد اقتصادی ۸ درصدی را برای نرخ بیکاری مانند آبی بر روی آتش خواند و در خصوص پیش شرط های رسیدن به این میزان نرخ رشد اقتصادی، گفت: رفع تحریم ها، عمل کرد مناسب صندوق توسعه ملی، بیرون آمدن بخش‌های ریالی کشور از قبیل راه آهن، ساختمان، کشاورزی و آبیاری، سدها و نیروگاه های جدید برق در رسیدن به نرخ رشد اقتصادی ۸ درصدی موثر خواهند بود.

وی با اشاره به رشد نرخ اقتصادی در طی یک سال گذشته و تاثیر آن بر روی میزان اشتغال، اظهارداشت: باید به این نکته توجه کرد، آن‌چه که به عنوان رشد اقتصادی عنوان می‌شود رشد اقتصادی واقعی نیست، میزان تولید و سرمایه‌گذاری در بخش‌های پتروشیمی، فولاد، آلمینیوم، و سایر صنایع روند صعودی داشته است اما اثر چندانی بر میزان اشتغال کشور نداشته است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیر رفع تحریم ها بر روی اقتصاد کشور، افزود: طبق آمار صندوق بین المللی پول ۱۰۰ میلیارد دلار از درآمدهای فروش نفت خام ایران و سایر کالاها در بانک های خارجی مسدود شده است که آزاد سازی این منابع در صورت رفع تحریم‌ها می‌تواند در خارج کردن کشور از شرایط کنونی تاثیر داشته باشد.

نرخ رشد اقتصادی/اشتغال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر