کد خبر: 241508 A

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با ایلنا پیشنهاد کرد:

یارانه نقدی صرفا به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی پرداخت شود و اگر افرادی احساس کردند که یارانه می‌خواهند، می‌توانند از طریق کمیته امداد برای ثبت‌نام به منظور دریافت یارانه نقدی اقدام کنند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: دولت زحمت انجام شناسایی دهک‌های بالایی جامعه را به دوش نکشیده است، هرچند که ما درگاه‌های آماری بسیاری به منظور شناسایی افراد ثروتمند داریم، مانند سفرهای خارجی افراد، خودروها، دفتر ثبت اسناد و املاک و غیره که باید پایش می‌شد و به یک جمع‌بندی می‌رسید. اما به نظر می‌رسد که دولت به دلیل به وجود آمدن هزینه‌های احتمالی، نمی‌خواهد که راسا اقدام به حذف دهک‌ها کند.

علی محمد احمدی، در خصوص آغاز بررسی بودجه سال ۹۴ در کمیسیون تلفیق و نظرات مطرح شده در کمیسیون برنامه و بودجه به ایلنا گفت: چهارچوب احکام بودجه سال ۹۴ را ما در قالب طرح تنظیم بسته‌ایم، منتها صرفا چند مورد وجود دارد که جای جرح و تعدیل دارد. یکی از این موارد در خصوص قیمت نفت است و تقریبا دوستان به این نتیجه رسیده‌اند که برای قیمت نفت در بودجه، رقمی در بین ۵۰ تا ۶۰ دلار در نظر گرفته شود.

اما دولت کماکان نظر خود را بر روی ۷۲ دلار اعلام کرده است ولی در مورد میزان تولید و عرضه هیچ اختلاف نظری وجود ندارد و مانند روال سابق ادامه پیدا می‌کند.

در خصوص نرخ ارز نیز کمیسیون برنامه و بودجه بر روی نرخ ۲۸۵۰ تومان توافق کرده‌اند، اما بحثدیگری که مطرح است بحثصندوق ذخیره ارزی و پیشنهاد دولت مبنی بر کاهش سهم صندوق از درآمدهای نفتی و توقف سهم آن بر روی ۲۰ درصد است.

اما همکاران ما معتقدند که دولت باید همین درآمد ۷۰ هزار میلیارد تومانی که از نفت پیش‌بینی کرده است را نیز به صفر برساند، از طرف دیگر برخی از نمایندگان نیز معتقدند که ما باید به دولت قرض دهیم، به این معنی که مابه التفاوت ۱۰ درصد متوسط سودی که به سپرده‌های خارجی پرداخت می‌شد را دولت از صندوق برداشت کند و سود آن را پرداخت کند، منتها با این تفاوت که سود به آن تعلق گیرد.

بحثآخری که در کمیسیون برنامه و بودجه مطرح شد، موضوع طرح هدفمندی یارانه‌ها بود. همکاران ما تقریبا به این جمع‌بندی رسیده‌اند که دولت باید به سمت حذف دهک‌های پر درآمد جامع برود.

در این خصوص پیشنهاداتی مطرح شد که یکی از مهم‌ترین آنها عنوان می‌کند، یارانه نقدی صرفا به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی پرداخت شود و اگر افرادی احساس کردند که یارانه می‌خواهند، می‌توانند از طریق کمیته امداد برای ثبت‌نام به منظور دریافت یارانه نقدی اقدام کنند.

وی در ادامه افزود: کمیته امداد پس از بررسی و احراز صلاحیت، فرد را درون لیست قرار می‌دهد و مابقی افراد جامعه حذف می‌شوند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مسئله شناسایی دهک‌های بالایی جامعه منتفی شد، گفت: وقتی دولت در این زمینه هیچ اقدامی انجام نداد و حرکتی برای شناسایی دهک‌های بالایی جامعه نکرد، ما این راهکار را ارائه داده‌ایم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دولت زحمت انجام شناسایی دهک‌های بالایی جامعه را به دوش نکشیده است، هرچند که ما درگاه‌های آماری بسیاری به منظور شناسایی افراد ثروتمند داریم، مانند سفرهای خارجی افراد، خودروها، دفتر ثبت اسناد و املاک و غیره که باید پایش می‌شد و به یک جمع‌بندی می‌رسید. اما به نظر می‌رسد که دولت به دلیل به وجود آمدن هزینه‌های احتمالی، نمی‌خواهد که راسا اقدام به حذف دهک‌ها کند.

هدفمندی یارانه‌ها بودجه 94
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر