کد خبر: 253372 A

خوش‌چهره:

استاد دانشگاه تهران در کنگره ملی اقتصاد مقاومتی افزود: اقتصاد مقاومتی یک نگرش و بینش اقتصادی است که باید با دنبال کردن نشست‌های تخصصی و جستجوی نظرات اندیشمندان به یک مکتب تبدیل شود.

استاد دانشگاه تهران و اقتصاددان برجسته کشور با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی مکتبی است که باید به بینش سیاسی تبدیل شود، گفت: دانشگاهیان به دلیل عدم درک درست از واژه اقتصاد مقاومتی کم کاری تئوری دارند.

به گزارش ایلنا، محمد خوش چهره، استاد دانشگاه تهران و اقتصاددان برجسته کشور با اشاره به اینکه لغت اقتصاد مقاومتی در ادبیات مقاومتی کمی گنگ است، گفت: در حال حاضر باید بگوییم این لغت در کتب اقتصادی و تخصصی کمتر دیده شده است. اقتصاد دفاعی وجود دارد اما اقتصاد مقاومتی لغت هضم نشده ای است.

خوش چهره با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی باید نقاظ ضعف و قوت در عنای استراتژیک را بیابیم افزود: اقتصاد مقاومتی یک نگرش و بینش اقتصادی است که باید با دنبال کردن نشست های تخصصی و جستجوی نظرات اندیشمندان به یک مکتب تبدیل شود.

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه جهوری اسلامی ایران پس از انقلاب، دو قطبی نگری ها را پشت سر گذاشت تصریح کرد: هنگام پیروزی انقلاب جهان دو قطب مجزا بود که شامل بلوک شرق و غرب می‌شد. اما پس از پیروزی انقلاب و سر دادن شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی توانست دو قطبی نگری‌ها را پشت سر گذارد و اعلام استقلال کند.

وی معتقد است: در سال ۱۹۹۱ یکی از این دو قطب دچار فروپاشی شد و زمینه را برای حرکت جهان به سمت جریانی که ایالات متحده می خواست هموار کرد، جریانی که سبک و ساختار دنیا را موافق با طرح‌ها و نظریات خود می‌خواست که البته با مخالفت اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی مواجه شد.

خوش چهره انقلاب اسلامی را انفجار نور دانست و افزود: علت اینکه می‌گوییم انفجار نور بود این است که هیچ کس پیش‌بینی نمی‌کرد که پس از انقلاب تغییرات اساسی تا این میزان ایجاد شود.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یک مکتب است که باید به یک بینش سیاسی تبدیل شود گفت: متاسفانه اقتصاد جمهوری اسلامی التقاطی است. به زبان ساده اقتصاد مقاومتی مقاوم سازی اقتصادی است.

خوش چهره با اشاره به اینکه منظور از مقاوم سازی تطبیق با شرایط ناملایم است گفت: اقتصاد کنونی ما به فروش نفت خام وابسته است. فرمایشات مقام معظم رهبری در سال ۷۴ به کاهش وابستگی به نفت اشاره مستقیم دارد. اما متأسفانه دولت‌های بعدی هم که بر سر کار آمدند موفق به کاهش وابستگی بودجه به نفت نشدند. با این وجود می‌توان گفت اقتصاد مقاومتی پاسخی به نظام های سیاسی و وابستگی آنان به جریان نفتی است.

خوش چهره با بیان اینکه به بیان لفظی اقتصاد مقاومتی نباید تکیه کنیم، گفت: برخی اقتصاد مقاومتی را اقتصاد ریاضتی تعریف کرده اند. در اروپا این موضوع یک تاکتیک است نه یک بینش. اقتصاد مقاومتی با جوهره نظام جمهوری اسلامی عجین است.

وی اولین چالش را عدم درک صحیح از معنی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: دومین چالش این است که برخی جهاد اقتصادی را در عمل و اجرا باور ندارند.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه کم کاری در حوزه تئوری یکی از چالش های اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است بیان کرد: دانشگاه ها به دلیل عدم درک صحیح فعالیت تئوری ندارند.

خوش چهره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر