کد خبر: 182797 A

همزمان با پنجمین شب از ماه رمضان مراسم افطاری حدود ۳۵۰ نفر از کارگران ساختمانی استان تهران و اعضای خانواده‌های آنها برگزار شد.

همزمان با پنجمین شب از ماه رمضان مراسم افطاری حدود ۳۵۰ نفر از کارگران ساختمانی استان تهران و اعضای خانواده‌های آنها برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در این مراسم که شب گذشته در ساختمان مرکز علمی‌کاربردی خانه کارگر تهران برگزار شد، «علیرضا محجوب» دبیرکل خانه کارگر، «اسماعیل حق‌پرستی» دبیر خانه کارگر تهران و جمعی از اعضای انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان تهران نیز حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم اسماعیل حق پرستی با یادآوری پیگیری‌هایی که توسط فراکسیون کارگری مجلس از چند سال گذشته در رابطه با اجباری شدن بیمه تامین اجتماعی کارگران ساختمانی صورت گرفت، گفت: خوشبختانه نتیجه این اقدامات منجر شد تا از ابتدای دهه ۹۰ قانون الزام بیمه اجباری کارگران ساختمانی تصویب و اجرایی شود.

وی گفت: باوجود برخی ناهماهنگی‌هایی که در بدو اجرای این قانون در برخی دستگاه‌های مجری همچون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و شهرداری‌ها مشاده شد اما از آن زمان تاکنون درصد بالایی از کارگران تحت پوشش حمایت‌های بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی قرار گرفتند.

دبیر خانه کارگر تهران با تاکید بر ماهیت حادثه خیز بودن مشاغل ساختمانی گفت: بیمه اجباری کارگران ساختمانی یک ضرورت بود و امیدواریم که سایر کارگران ساختمانی باقیمانده نیز بتوانند از مزایای این بیمه استفاده کنند.

در ادامه این مراسم، علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر بابیان اینکه از ابتدا تا انتهای ماه رمضان برای مسلمانان زمان جشن و سرور است، گفت: رمضان ماهی است که در آن فقیر و غنی بطور یکسان به عنوان میهمان بر سر سفره الهی حضور دارند.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس بابیان اینکه تصویب و اجرای قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی برای کارگران این صنف یک ضرورت و نیاز تاریخی بود، یادآور شد: هرچند نخستین جرقه‌های تشکیل صندوق بیمه‌های اجتماعی به فعالیت کارگران شاغل در پروژه‌های عمرانی راه سازی باز می‌گردد اما واقعیت این است که تا قبل از تصویب این قانون کارگران ساختمانی از پوشش اجباری حمایت‌های بیمه ای به عنوان یکی از ابتدایی ترین حقوق صنفی خود محروم بودند.


دبیرکل خانه کارگر با یادآوری اینکه به استناد آمارهای رسمی مربوط به حوداثکار، کار ساختمانی فعالیتی سخت و زیان آور، طاقت فرسا و حادثه خیز است، افزود: با وجود خلایی که در این چند دهه برای برقراری پوششهای بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی وجود داشت، خوشبختانه در نهایت با پیگیری انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی مجلس این قانون را تصویب کرد.

دبیر اجرایی خانه کارگر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر