کد خبر: 298525 A

عضو هیات امنای سازمان تأمین اجتماعی:

عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی گفت: برنامه ششم توسعه فرصت خوبی برای خوبی است تا سازمان تامین اجتماعی با همکاری نهادهای صنفی کارگری بصورت جدی مطالبات خود را از دولت پیگیری کند.

«اکبر شوکت» با یادآوری اینکه در حال حاضر حجم معوقات مزدی سازمان تامین اجتماعی از دولت به بیش از 100 هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: در بهترین حالت دولت ها هرگز نتوانسته‌اند حتی بابتب بدهی‌های جاری خود بصورت به موقع با سازمان تامین اجتماعی تسویه حساب کنند.

وی بابیان اینکه سازمان تامین اجتماعی در عمل نیازهای درمانی و بیمه‌ای نزدیک به 40 میلیون نفر از افراد جامعه را تامین می کند، افزود: دولت نه به عنوان بزرگترین بدهکار بلکه به عنوان بزرگترین کارفرمای کشور تنها برای سال جاری نزدیک به 16 هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است اما بسیار بعید است که بتواند همه مبلغ را پرداخت کند.

این فعال صنفی کارگری گفت: استمرار این وضعیت در سنوات گذشته باعث شده است تا حجم طلبی که سازمان تامین اجتماعی از دولت دارد از مرز یک صد هزار میلیارد تومان گذر کند و به همین دلیل اگر از فرصتی که برای تدوین لایحه برنامه ششم توسعه به وجود آمده است استفاده نکنیم ممکن است هرگز نتوانیم جلوی رشد این بدهی را بگیریم.

وی با استقبال از پیشنهاداتی که از سوی اتحادیه پیشکسوتان کارگری برای گنجاندن چگونگی وصول این مطالبات در لایحه برنامه ششم توسعه مطرح شده بود، گفت: توقعی که از دولت آقای روحانی در خصوص پرداخت مطالبات داریم این است که ادامه دهنده دولت آقای احمدی­نژاد نباشد.

شوکت افزود:دولت نیز به این باور برسد که پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی یکی از وظایف اولیه­اش است و باید آنرا در اولویت کاری خود قرار دهد اما در عمل تاکنون روالی که در این دولت دنبال شده است همان روال دولت گذشته بوده است.

وی بیان کرد: حداقل کاری که دولت تدبیر و امید می­تواند انجام دهد این است که بدهی سالیانه خود را پرداخت کند و باعث انباشت بدهی سالیانه بر مطالبات گذشته سازمان نشود.

این فعال کارگری گفت: دولت با پرداخت مطالبات، لطفی به سازمان تامین اجتماعی نمی­کند بلکه با پرداخت این بدهی­ها طبق قانون ،وظایفش را انجام داده است.

شوکت اظهار کرد: یکی از علل پیش رفتن صندوق­های بیمه­ای به سمت ورشکستگی این است که خود دولت  در راس امور آنها و در عمل با وجود فعالیت هیات امنای و یا شورای عالی چیزی به نام سه جانبه­گرایی نداریم.

رئیس کانون انجمن صنفی کارگران افزود:هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی  و کانون انجمن پیشکسوتان بهترین پیشنهادات را برای مطالبات ارائه کرده است و امیدواریم دولت با به کاربستن این پیشنهادات و با داشتن برنامه­ای مدون بتواند به وظایف خود عمل کند و در عرض 6تا 7 سال بدهی های خود را بپردازد.

وی افزود: دولت می­تواند با پرداخت مطالبات معوقه سازمان تامین اجتماعی، باعث امنیت و آرامش کارگرانی شود که با تحریم­ها و فشارهای اقتصادی تحت بیشترین آسیب­ها قرار گرفتند.

تامین اجتماعی جامعه دولت رشد سازمان تامین اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا