کد خبر: 318225 A

مسئول کمیته بیمه و درمان خانه کارگر:

یک فعال صنفی کارگری می‌گوید هیچ نهاد صنفی کارگری نمی تواند در برابر اعمال فشارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای دست‌اندازی به بخش درمان سازمان تامین اجتماعی سکوت کند.

«علیرضا حیدری» با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: واضح و مبرهن است در صورت این ادغام ارائه خدمات درمانی به کارگران شاغل و بازنشسته مخدوش خواهد شد و برای همین وظیفه تشکیلاتی آنها حکم می‌کند که در برابر این ادغام واکنش نشان دهند.

وی افزود: در تبصره  ۴ ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه به صراحت به صراحت اعلام شده که دارایی‌ها و تعهدات و اموال منقول و غیر منقول و منابع انسانی، ‌مالی‌ اعتباری، امکانات، ساختمان و تجهیزات مربوط به اخذ بیمه‌های درمان به استثنای صندوق تامین اجتماعی، بقیه باید زیر پوشش بیمه سلامت قرار گیرند.

مسئول کمیته بیمه و درمان خانه کارگر با بیان اینکه تفسیرهایی که در خصوص ادغام انجام گرفته نادرست است و وزارت بهداشت و درمان سعی دارد مووضع ادغام را به تامین اجتماعی تحمیل کند؛ تاکید کرد: حتی روخوانی متن قانون هم نشان می‌دهد که قانونگذار در زمان تصویب قانون برنامه توسعه متوجه اهمیت حفظ استقلال مالی و اداری تمامی ارکان سازمان تامین اجتماعی بوده است.

عضو اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تصریح کرد: تجربه عملی که در سازمان بیمه سلامت درباره طرح تحول سلامت که در سال ۹۳ و ۹۴ به اجرا در آمد نشان دهنده این مطلب است که هم از نظر اهداف و هم از منابع و سازکار‌هایش و هم مخاطبین و مجریانش، کار‌شناسی بخوبی صورت نگرفته و مسائل به طور کامل و جامع دیده نشده است.

حیدری افزود: در حوزه سلامت و در اجرای طرح تحول سلامت با مشکلاتی مواجه هستیم که مهم‌ترین آن‌ها عدم تعادل منابع و مصارف این طرح است.

وی ادامه داد: بصورت مشخص وزارت بهداشت و درمان به دلیل گران بودن بیش از اندازه تعرفه‌های پزشکی با مشکل ناکافی بودن اعتبارات دولتی بخش درمان مواجه شده و برای همین امروز درصدد است تا با ادغام درمان تامین اجتماعی مشکل کمبود منابع مالی را برطرف کند.

وی افزود: با شرایط فعلی اگر ادغام اتفاق بیفتد صندوق درمان تامین اجتماعی درپایان سال ۹۴ بطورقطع به دچار کسری بودجه خواهد شد.

حیدری تاکید کرد: وزارت بهداشت و درمان باید در سیاست‌گذاری حوزه سلامت بازنگری کند ممکن است کاری سخت و حتی غیرممکن باشد اما این بازنگری خصوصا باید در حوزه منابع مالی مورد توجه وزارت بهداشت و درمان قرار گیرد و از اینکه هزینه‌های اشتباهات صورت گرفته را به دوش دیگران بیندازند، پرهیز کنند زیرا اگر همچنان این طرح ادامه یابد بازتابی بد‌تر خواهد داشت.

ادغام بخش درمان تامین اجتماعی در بیمه سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر