کد خبر: 318402 A

درخواست چهارتشکل صنفی کارگری از رییس‌جمهور:

ایلنا: چهار تشکل صنفی کارگری در اعتراض به ادامه تلاش‌هایی که وزارت بهداشت برای تجمیع بیمه‌های درمانی انجام می‌دهد نامه مشترکی را خطاب به رئیس جمهور نوشتند.

به گزارش ایلنا، متن کامل این نامه که از سوی کانون عالی شوراهای اسلامی کار, کانون عالی انجمنهای صنفی کارگری, مجمع نمایندگان کارگر استان تهران و کانون عالی کارگران بازنشسته خطاب به حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی نوشته شده به شرح ذیل است: 

دو سال و اندی از روی کار آمدن دولت یازدهم می‌گذرد. روزی که دکتر حسن روحانی با کلام نافذ خود در برنامه تلویزیونی به صراحت گفت «باید چرخ سانتریفیوژ‌ها بچرخد اما چرخ زندگی مردم هم بچرخد» به او و سابقه درخشان مدیریتی او امید بستیم تا شرایط بحرانی فضای کسب و کار، تولید و اشتغال ما را ساماندهی کند. 

آن روز‌ها در اوج فشار اقتصادی، همچنان درهای کشور بر روی واردات بی‌رویه باز بود٬ یادمان نرفته است. افرادی غریبه با واقعیات جامعه کارگری و نظام تامین اجتماعی بر سر سفره دسترنج ما نشسته بودند و بازی‌های سیاسی و رانتی خود را در سازمان‌های و وزارتخانه‌ای که به نام صیانت از حقوق سرمایه انسانی تولیدگر کشور شکل گرفته بود، دنبال می‌کردند. 

تحریم‌های ظالمانه نیز همچون شمشیری دو لبه، هم قدرت خرید کارگران را یک سوم قبل از آن کاهش داد و هم بنگاهای تولیدی و خدماتی را به سمت تعطیلی یا آوردن ظرفیت تولید به حدود ۳۰ درصد ناگزیر ساخته بود. کارگران و کارفرمایان دلسوز و علاقه‌مند به تولید ملی، در آن روزهای وهم انگیز زمستان سال ۹۱ نگران از آینده خود و نظامی بودند که از پیش از انقلاب شکوه‌مند اسلامی، برای آن خون دل خورده و در روزهای حماسه و جهاد دوران درخشان دفاع مقدس، ذیل رهبری امام خمینی (ره) و مسئولان دلسوز وقت، پرچم تولید ملی را همچنان در اهتزار نگه داشته بودند. با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، به تدریج بارقه‌های امید به تغییر وضع موجود با ابراز علاقه‌مندی چهره‌های ملی به حضور در میدان انتخابات ریاست جمهوری خود را نشان می‌داد و سرانجام حاصل تدبیر و همسویی همه نیروهای معتقد به اقتدار و بزرگی ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی، حماسه سیاسی مورد نظر مقام معظم رهبری را با آرای ۱۹ میلیونی مردم به یکی دیگر از یاران باسابقه امام و رهبری و انقلاب محقق ساخت. 

جناب آقای دکتر حسن روحانی

از آن روز، نفس ما در سینه حبس شد تا حاصل تدبیر شما را در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ببینیم. این انتظار به ثمر نشست و مردی از جنس کار و کارگر که سال‌ها مجاهدت خاموش در عرصه‌های خطیر کشور و سنگر مقدس دانشگاه و علم را در کارنامه داشت، به مجلس شورای اسلامی معرفی شد. 

حالا ما بودیم و شما و انتظاراتی که از حقوق فکری و شخصیتی ما تا صیانت از حریم کار و توسعه و رفاه و تامین اجتماعی را شامل می‌شد. می‌دانستیم بر خلاف گذشته، وزیری به ساختمان خیابان آزادی رفته که مطالبات ما را پیگیری خواهد کرد و مانع دست‌اندازی به حقوق و سرمایه جمع شده از دسترنج نیروی کار خواهد شد. 

در این ۲۸ ماه، در مقاطع مختلف از اسفند ماه تعیین دستمزد گرفته تا دفاع از امنیت غذایی، حقوق بیمه‌ای و رفاهی کارگران و انتخاب مدیرانی برای مجموعه‌های سازمان‌های مرتبط با نظام کارگری کشور که حیاط خلوت برخی افراد و دولت‌ها بود، ما را به شما و مسئولیت پذیری وزیر دردآشنای شما در پیشگاه ملت و خداوند بزرگ امیدوار‌تر ساخت. 

متاسفانه با وجود همه این دستاورد‌ها، این روز‌ها شاهد تلاش برخی مسئولان اجرایی و دستگاه‌های دیگر برای صاحب شدن اموالی هستیم که متعلق به ما و سازمان متولی حقوق ماست. آنهایی که منابع هنگفتی را برای طرح‌های خود هزینه کرده‌اند٬ اما باز هم به صندوق‌های ما چشم طمع دارند. 

ریاست محترم جمهور اسلامی ایران

ما شما را مخاطب این نامه قرار داده‌ایم چرا که می‌دانیم به ما ایمان دارید و می‌دانید کارگران برای پیگیری مطالبات خود در دام مخالفان شما و دولت تدبیر و امید نمی‌افتند و با تفکیک قائل شدن میان باج‌خواهی و بیان صادقانه، پازل تندرو‌ها و رانت‌خواران مخالف حقوق ملت ایران را تکمیل نخواهند کرد. صادقانه می‌گوییم از شما و دکتر ربیعی توقع جدی داریم بر سر حقوق و دارایی‌های جامعه کارگری با هیچکس معامله نکنید. 

انتظار داریم با اقتداری که از سلامت نفس، عقیده و باور دینی و ملی شما سرچشمه می‌گیرد به نمایندگی از ما برای حفظ منافع ما از فرصت تاریخی دولت یازدهم استفاده کرده و مانع بدعت‌گذاری و بازگشت روش‌های غیرکار‌شناسی به دولت شوید. 

بی‌پرده بگوییم نگرانیم برخی از دورن دولت، با همدستی با زنجیره رسانه‌های مخالف شما و هزینه کردن پول و خریدن این و آن، بر جنابعالی و برخی مقام‌های ارشد آن فشار بیاورند تا ناخواسته با تصمیم‌هایی موافقت کنید که تبعات زیان‌بار برای سرمایه انسانی تولیدگر کشور اظهر من الشمس است. 

بگذارید مخالفان رانت‌خوار و سیاست زده وزیر ما، تجربه گرانسنگ و موی سپید ایشان را به سخره بگیرند و فشار روز افزون ناشی از میراث شوم گذشته بر روح و روان ایشان انجامیده را مایه خبرسازی‌های پوچ و بی‌اخلاقانه خود قرار دهند. 

تجربه تلخ گذشته در الحاق تامین اجتماعی به وزارت بهداشت در سال‌های پس از انقلاب را از یاد نبرده‌ایم که چگونه در مراکزی که برای ما ساخته شده بود، از ما پول دریافت می‌کردند و امروز هم افزایش تعرفه‌های پزشکی، بلای جان نیروی کار شده است و می‌رود دستاوردهای چند ساله ما را بر باد دهد. 

از جنابعالی که به تدبیر و جامع نگری شهره هستید انتظار داریم به وزیر محترم دستور بدهید حقوق بیمه‌ای ما را استیفا کند. مطمئن باشید مانند همه این دوسال مستظهر به پشتیبانی همه کارگران خدوم حامی نظام، انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری هستید.

ادغام بخش درمان تامین اجتماعی در بیمه سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر