کد خبر: 325790 A

اداره تامین اجتماعی شهرستان رودبار به دلیل بدهی کارفرمای کاشی گیلانا از تمدید دفترچه بیمه ۱۶۰کارگر این کارخانه خوداری کرده است.

منابع کارگری ایلنا در کارخانه کاشی گیلانا با اعلام این خبر به ایلنا گفتند: اداره تامین اجتماعی شهرستان رودبار در استان گیلان به دلیل بدهی‌های مالی کارفرمای کارخانه کاشی گیلانا به تامین اجتماعی از سه ماه پیش از تمدید دفترچه‌های درمانی ۱۶۰ کارگر این کارخانه خوداری کرده است.

یکی از کارگران کارخانه کاشی گیلانا با بیان اینکه او و همکارانش بیش از ۲۰ سال است که به سازمان تامین اجتماعی حق بیمه پرداخت می‌کنند در ادامه افزود: در حال حاضر مشکلات بیمه‌ای ناشی از عدم تمدید دفترچه‌های درمانی این تعداد کارگر وخانواده‌هایشان به مشکلات معیشتی آنان افزوده است.

به گفته وی بصورت مشخص علاوه بر بیمه هنوز کارفرما دستمزد شهریور، مهر وآبان سال جاری ۱۶۰ کارگر این کارخانه به آن‌ها پرداخت نکرده و علاوه بر همه اینها هنوز کارگران قدیمی ۲۰ماه از مطالبات مربوط به سالهای ۸۹ تا دی ماه سال ۹۳ را نگرفته‌اند.

یکی دیگر از کارگران کارخانه کاشی گیلانا درادامه مشکلات بیمه‌ای همکارانش اظهار داشت: حدود ۱۵کارگر این واحد که در شرف بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان آور هستند، امکان استفاده از بازنشستگی پیش از موعد را پیدا نکرده‌اند.

به گفته این کارگر شاغل درکاشی گیلانا، هم اکنون این ۱۵ کارگر رسمی کارخانه با تشکیل پرونده در تامین اجتماعی رودبار آماده بازنشستگی با مشاغل سخت وزیان آور هستند، اما با وقفه‌هایی که در پرداخت حق بیمه‌شان وجود دارد، امکان بازنشسته شدن ندارند.

وی بابیان اینکه میزان بدهی‌های بیمه‌ای کارفرمای این کارخانه به سازمان تامین اجتماعی بیش از یک میلیارد تومان بر آورد می‌شود، گفت: من و همکارانم درست است که بابت مزد پرداخت نشده طلبکاریم اما دیگر این وظیفه کارفرماست که حق بیمه را از مزد کسر و به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کند و در عمل سازمان تامین اجتماعی نمی‌تواند به نام بدحسابی کارفرما از ارائه خدمات درمانی خودداری کند.

وی افزود: در بین کارگران کارخانه کاشی گیلانا کارگرانی وجود دارند که هم اکنون خود ویا خانواده‌هایشان در بیمارستان های طرف قرار داد با تامین اجتماعی بستری هستند در حال حاضرآنان  بیشتر از هر زمانی به دفتر چه‌های در مانی تامین اجتماعی خود نیازمندندامابا مشکلاتی که در  زمینه تمدید نشدن دفترچه ها برایشان پیش آمده برای پرداخت هزینه‌های درمانی سر گردان شده‌اند.

این کارگرکاشی گیلانا در خاتمه سخنانش اظهار داشت: با توجه به اینکه مسئولان استانی وشهرستانی از وضعیت این واحد تولیدی و کارگرانش با خبرند از آنان می‌خواهیم نسبت به مشکلات کارگران این کارخانه بیشتر توجه کنند.

کارگران گیلان کارگران کاشی گیلانا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر