کد خبر: 345133 A

یک فعال صنفی کارگران خباز:

یک فعال صنفی کارگران خباز معتقد است: معضل شیوه تعیین دستمزد کارگران خباز تاکنون لاینحل مانده و دولت هیچ برنامه مشخصی برای قانونمند کردن این مساله ندارد.

«یدالـله صمدی»، دبیر انجمن صنفی کارگران خباز سنندج و حومه در گفتگو با ایلنا در ارتباط با دستمزد کارگران خباز گفت: یک میلیون و پانصد هزار کارگر خباز رسمی در سراسر کشور داریم که دولت برنامه مشخصی برای تعیین دستمزد آنها ندارد.

وی با اشاره به عرف غلط افزایش دستمزد بر مبنای افزایش قیمت نان گفت: افزایش دستمزد خبازان بر اساس افزایش قیمت نان هم ناعادلانه است و هم مورد قبول جامعه خبازان نیست.

وی در تشریح این مطلب با بیان این که فعالان صنفی جامعه خبازان و انجمن های صنفی مخالف صد درصدی افزایش قیمت نان هستند  گفت: با افزایش قیمت نان که کالای اساسی در سبد خانوارهای کارگری است،  از یک طرف قدرت خرید همه کارگران از جمله خبازان  کاهش می یابد و از طرف دیگر این شیوه ناعادلانه و غیرقانونمند  در تضاد با منافع جمعی و مطالبات صنفی کارگران خباز است.

صمدی با بیان این مطلب که در طول سالهای گذشته هرگز مزد خبازان عادلانه افزایش نیافته است، گفت: در بسیاری از استان ها ازجمله استان کردستان دستمزد کارگران از سال 91 تغییری نکرده است.

این فعال کارگری در ادامه گفت: مذاکرات و رایزنی های فعالان و انجمن های صنفی کارگران خباز با مقامات مسئول در دولت از جمله مسئولان وزارت کار در زمینه قانونمند نمودن تعیین دستمزد خبازان تا کنون بی نتیجه مانده است.

وی ادامه داد: مسئولان معتقدند که  عرف حاکم یعنی  تعیین دستمزد خبازان براساس افزایش قیمت نان به راحتی قابل تغییر نیست و این مساله نشان می دهد که اراده محکمی برای تغییر سطح معیشتی خبازان وجود ندارد.

کارگران خباز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر