کد خبر: 352150 A

نائب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی:

نائب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران می‌گوید نحوه برگزاری جلسه روز گذشته شورای عالی کار باعث لطمه زدن به وحدت و اتحاد صنفی کارگران می‌شود.

«ابولفضل فتح‌اللهی» با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: رفتار روز گذشته شرکای اجتماعی کارگران در جلسه تعیین مزد شورای عالی کار به دور از سه جانبه گرایی بود و ما انتظار داریم در جلسات باقیمانده شورای عالی کار نیز به اعضای کارگروه مزد اجازه حضور در مذاکرات مزدی داده شود.

وی با یادآوری اینکه اصولا در مذاکرات دسته جمعی روابط کار نمایندگان گروه کارگری و کارفرمایی به ترتیب مدافع خواسته‌های صنفی یک جمع اکثریتی و اقلیتی هستند، افزود: جدا از این امر بدیهی در ساختار قانون کار برای سه نهاد صنفی کارگری امکان فعالیت در حد کشوری درنظر گرفته شده است.

فتح‌اللهی افزود: حتی اگر در قانون برای یک تشکل حق حضور فعال در  شورای عالی کار در نظر گرفته شده باشد دولت در مقام گرداننده جلسات شورای عالی کار نمی‌تواند حضور مشاوره‌گونه نمایندگان دو تشکل‌های صنفی کارگری دیگر را نادیده بگیرد.

این فعال صنفی کارگری در عین حال با یادآوری آیین نامه جلسات شورای عالی کار، گفت: وزیر کار در مقام رئیس این شورای عالی به خوبی می‌داند که می‌تواند از افراد مطلع به عنوان اعضای مشاور فاقد حق رای برای حضور در جلسات شورای عالی کار دعوت کند.

این مقام ارشد کارگری گفت: برای همین از دولت به عنوان ضلع سوم گفتگوهای سه جانبه انتظار می‌رود که با توجه به واقعیت‌های حاکم در جامعه جلسات تعیین مزد شورای عالی کار را برگزار کند.

وی بابیان اینکه در جلساتی که امسال برای تعیین مزد برگذار شد، نمایندگان سه تشکل رسمی کارگری در تعامل با یکدیگر  به جمع بندی خوبی برای محاسبه مزد سال 95 رسیده اند، افزود: رفتار روز گذشته برگزار کننده نشست تعیین مزد شورای عالی کار آب سردی بود که بروی جامعه کارگری ریخته شد.

فتح اللهی افزود: قطع یقین گروه کارگری از اتحادی که امسال میان تشکل‌های سه‌گانه کارگری ایجاد شده است راضی و خرسند است اما رفتاری که گروه کارفرمایی و دولت در نپذیرفتن انجام هرگونه بحث منطقی با گروه کارگری داشته اند اینطور نشان می‌دهد که  ظاهرا آنها از این اتحاد راضی نیستند.

دستمزد 95
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر