کد خبر: 358758 A

یک مقام صنفی کارگری:

یک مقام صنفی کارگری می‌گوید: دولت به همان اندازه که در واپسین روزهای سال گذشته با پیش کشیدن بحث تورم انتظاری مانع افزایش دستمزدهای شد باید از افزایش نامتعارف هزینه‌ خدمات عمومی در سال 95 جلوگیری کند.

«ابراهیم اسلامی» مسئول مجمع نمایندگان کارگری استان کرمان با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: پس از افزایش 14 درصدی مزد کارگران سراسر کشور در سال 95، اکنون زمزمه افزایش 15 تا 25 درصدی هزینه حمل و نقل در پایتخت تهران به گوش می رسد.

وی با یادآوری اینکه طبق تجربه هرساله همیشه پس از افزایش خدمات حمل و نقل عمومی در  کلانشهر تهران باید شاهد افزایش هزینه این خدمات در سایر شهرهای کوچک و بزرگ کشور باشیم، گفت: با توجه به تاثیر مستقیم و غیر مستقیم حمل و نقل در چرخه توزیع کالا هرگونه افزایشی می‌تواند بصورت تصاعدی بر دیگر هزینه‌های زندگی کارگران تاثیر گذار باشد.

این مقام صنفی کارگری در عین حال یادآور شد: شایعات مربوط به افزایش هزینه‌های خدمات حمل و نقل عمومی در پایتخت در بهترین و کمترین حالت یک درصد از میزان افزایش مزد بیشتر است.

وی ادامه داد: این شیوه افزایش در نهایت به زیان جامعه مزدبگیر کارگری خواهد بود چرا که بیشتر این جامعه را کارگران حداقل بگیر هستند. 

وی با اشاره به اینکه نرخ کرایه‌های حمل و نقل به عنوان نرخ پایه ای تاثیر تصاعدی بر نرخ سایر اقلام مصرفی می‌گذارد گفت: در همه جای دنیا متناسب با نرخ کرایه‌های حمل و نقل که نرخ پایه ای محسوب می‌شود دستمزدها را افزایش می‌دهند، اما در کشور ما شاهد هستیم که با افزایش اندک دستمزدها نرخ حمل و نقل شهری چندین برابر می‌شود.

اسلامی ادامه داد: تحقق این میزان افزایش پاسخگوی معاش خانواده‌های کارگرانی که سال گذشته در انتظار افزایش واقعی دستمزدهای خود بودند نخواهد بود.

اسلامی تصریح کرد: جامعه کارگری از دولتی که در زمان تصویب مزد با پیش کشیدن موضوع تورم انتظاری مانع اصلی افزایش مزد بوده انتظار دارد که اکنون نیز با یادآوری موضوع تورم انتظاری از افزایش نابرابر هزینه‌های زندگی جلوگیری کند.

افزایش کرایه تاکسی ها دستمزد 95 واکنش به دستمزد 95
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر