کد خبر: 375576 A

دبیر کانون انجمن های صنفی کارفرمایی لوازم خانگی ایران؛

ایلنا: یک مقام صنفی کارفرمایی صنایع لوازم خانگی می گوید: بوروکراسی طولانی و عدم مدیریت صحیح باعث مرگ برندهای ایرانی در صنعت لوازم خانگی شده و این مساله به بیکاری خیل عظیم کارگران این صنعت انجامیده.

«اسماعیل بازارچی»، دبیر کانون انجمن های صنفی کارفرمایی لوازم خانگی ایران، در گفتگو با ایلنا در ارتباط با بیکاری کارگران لوازم خانگی گفت: دلایل و ریشه های تعطیلی کارخانه های قدیمی لوازم خانگی مانند ارج متعدد است و یک مقدار آن به مدیریت قدیمی و ناکارآمد خود کارخانه ها برمی گردد.

وی در تشریح این مطلب گفت: این شرکت های قدیمی بایستی با اعمال نوآوری و استفاده از تکنولوژی های روز، بازار عرضه کالا را حفظ می کردند و به این ترتیب از بیکاری کارگران باسابقه جلوگیری می شد، حال آنکه این برندها نتوانستند در بازار رقابتی عرضه و تقاضا سرپا بمانند و متاسفانه چراغ کم سوی نام های قدیمی ایرانی در حال خاموشی است.

بازارچی ادامه داد: اما قسمت عمده مشکلات به بوروکراسی اداری طولانی و عدم حمایت موثر دولت برمی گردد. هنگامی که یک واحد تولیدی دچار بحران می شود، مدیریت واحد لای چرخ دنده های بوروکراسی و در راهروهای طولانی دوایر دولتی سرگردان می ماند.

وی افزود: در نهایت سهامداران و مدیران به این نتیجه می رسند که تولید، توجیه اقتصادی ندارد و بنابراین واحد صنعتی و تولیدی، تعطیل می‌شود.

این عضو انجمن های صنفی کارفرمایی لوازم خانگی در ارتباط با پایین بودن دستمزد کارگران و رابطه مستقیم آن با عدم بهره وری تولید گفت: این رابطه برقرار است اما در وهله اول این وظیفه دولت است که به معیشت کارگران بیندیشد.

وی افزود: کارفرما از هر طرف که جلو می رود با ظلم مواجه است و دولت می تواند با کاهش بهره های بانکی و یا اعمال برخی معافیت ها، روحی در جسم بیجان تولید بدمد و به این ترتیب از امنیت شغلی و معیشت کارگران نیز پاسداری کند.

بازارچی در پایان با بیان این مطلب که اگر در هنگام افزایش ناگهانی بهای ارز، دولت اقدامات حمایتی انجام می‌داد، تولید دچار بحران و ورشکستگی نمی‌شد افزود: بالا رفتن ناگهانی قیمت ارز، سیاست گذاری های غلط و واردات بی‌رویه تولید را به این حال و روز انداخته است.  متاسفانه کارگران بیکار و کارآفرینان سرمایه ها را از دست داده اند.

 

کارگران لوازم خانگی کا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر