کد خبر: 390317 A

برای استفاده از مزایای بازنشستگی پیش از موعد؛

جمعی از کارگران کارخانه تعطیل شده ستبر گرانول تاکستان برای احیا سوابق سخت و زیان آور خود شکایتی را در مراجع قانونی علیه کارفرمای سابق خود طرح کردند.

این کارگران که تعداد آنها نزدیک به ۸۰ نفر است در تماس با ایلنا گفتند: در اسفند ماه سال گذشته به دنبال توقف فعالیت این واحد تولید کننده مواد اولیه کاشی پس از سالها کار بیکار شدیم و در حال حاضر از صندوق بیمه بیکاری مقرری دریافت می کنیم.

این کارگران که به گفته خود در زمان فعالیت کارخانه ستبر گرانول دست‌ کم بین پانزده تا بیش از بیست سال در این واحد تولیدی مشغول کار بوده‌اند، افزودند:  بیشتر ما برای سالیان طولانی در محیط‌های سخت و زیان آور کارخانه مانند واحدهای سنگ شکن، فرزکار و کوره ذوب که دمای آن تا ۱۵۰۰ درجه نیز می‌رسید مشغول کار بودیم اما باوجود سخت زیان آور بودن این شغل نمی‌توانیم از مزایای بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنیم.

آنها در تشریح این مشکل افزودند: چون در سالهایی که در محیط سخت و زیان آور مشغول کاربوده‌اند کارفرما در لیست بیمه‌ای آنها به جای ثبت عنوان شغلی سخت و زیان آور، عنوان شغلی کارگر ساده را درج کرده است و در نتیجه امکان بازنشستگی پیش از موعد آنها منتفی شده است.

به گفته این کارگران به دلیل آنکه در تمامی این سالها قراردادهای شغلی آنها به صورت موقت یک تا دو ماهه منعقد شده است تمامی آنها از ترس بیکار شدن در برابر این وضعیت سکوت کرده بودند اما حالا که دیگر کارخانه تعطیل شده است تصمیم گرفته‌اند تا از مراجع قانونی خواسته‌های صنفی خود را دنبال کنند.

کارگران تاکستان کارگران ستبر گرانول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر