کد خبر: 398124 A

عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار:

یک فعال صنفی کارگری گفت: در نظر کارگران اظهارات اخیر رئیس کمسیون اقتصادی مجلس و مدیرکل اشتغال وزارت کار در خصوص ضرورت تعدیل حمایت‌های اجتماعی از نیروی کار به سلاخی قوانین حمایتی شباهت دارد.

«مهرزاد مویدی» در گفتگو با ایلنا با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و مدیرکل اشتغال وزارت کار  اظهار داشت: آنچه  که جامعه کارگری می‌بیند دست و پا زدن کارگران در فقر و فلاکت با سیاست های سرکوب مزدی و نبود امنیت شغلی است، اما صحبت‌های اخیر این مسئولان نشان می‌دهد که در سطح دولت و قوه مقننه اهتمام کافی برای بهبودشرایط اسفناک معاش خانواده‌های کارگری وجود ندارد.

عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار افزود: اینکه  دولت  می‌خواهد به هر قیمتی حتی با ارزان فروش توان نیروی کار حمایت فعالان بخش خصوصی را جلب کند، امر پسندیده ای نیست و چنین اقدامی قطعا باعث بدبینی و سلب اعتماد کارگران به دولت خواهد  شد.

وی این استدلال رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر اینکه کارگران خود خواهان خروج از چتر‌حمایت قانون کار هستند، را عاری از مبنای علمی و استوار تئوریک دانست و افزود: کارگران به هیچ وجه حاضر نیستند به وسیله چنین حرف‌هایی تصمیم گیری کنند و اگر قرار باشد قانون کار مورد انتقاد و اصلاح قرار گیرد این حق از آن جامعه کارگری است.

این فعال صنفی کارگری در خصوص اصلاح قانون کار به طور مشخص به فصل ششم قانون کار اشاره کرد و افزود: جامعه کارگری به اتفاق بر روی اصلاح فصل ششم قانون کار تاکید دارد، زیرا عدم وجود آزادی تشکل‌های کارگری خسران بزرگی در درون واحدهای تولیدی و صنعتی است.

مویدی  افزود: اجرای نصف و نیمه بخش هایی از قانون کار مانند موضوع تامین امنیت شغلی و تعیین حداقل مزد (موضوع مواد 7 و 41 قانون کار) بهتر است از شرایطی است که در رویکرد تعدیل‌گرایانه‌ای که این آقایان در خصوص قانون کار وجود دارد.

لایحه اصلاح قانون كار حذف حداقل مزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر