کد خبر: 400016 A

رئیس انجمن صنفی کارگران خبازان کشور:

رئیس انجمن صنفی خبازان کشور با اشاره به مشکلات بیمه‌ای کارگران خباری‌های تاکید دارد که در حال حاضر اجحاف بزرگی از ناحیه کارفرمایان در حق کارگران خبازی‌های تهران می‌شود.

«علی یزدانی» در گفتگو با خبرگزاری ایلنا با اشاره به اینکه  کارفرمایان کارگاه‌های خبازی تهران کارگرانشان را در لیست بیمه ای قرار نمی دهند، اظهار داشت: کارفرمایان کارگران خبازی‌های تهران در توافقی نانوشته با سازمان تامین اجتماعی جلوی انجام بازرسی توسط ماموران بیمه را گرفته‌اند و همین موجب شده که کارگران خبازی‌های کشور از مزایای بیمه اجباری سازمان تامین اجتماعی برخوردار نباشند.

یزدانی در پاسخ به این پرسش که چرا کارگران خبازی‌ها در این مورد به سازمان تامین اجتماعی شکایتی نمی‌کنند، گفت: کارگران خبازی‌ها از ترسی اخراج توسط کارفرما تمایلی برای شکایت به تامین اجتماعی ندارند. از این رو آنها ترجیح می‌دهند که در شرایط نامطلوب معیشتی کارگران کشور صرفا کار خود را حفظ کنند.

رئیس انجمن صنفی کارگران خبازی‌های استان اصفهان در ادامه با انتقاد از اینکه  از اینکه کارفرمایان خبازی‌های کشور اسامی افرادی که هیچ ارتباطی با کارگاه خبازی خود ندارند را در لیست بیمه‌ای قرار می دهند، تصریح کرد: کارفرمایان کارگاه‌های خبازی کشور به جای اینکه کارگران خود را بیمه کنند، گاها خویشاوندان و دوستان خود را بیمه می‌کنند، که همین موجب شده کارگران خبازی ها در کنار شرایط نامطلوب معیشتی به خاطر عدم افزایش دستمرد در دو سال گذشته از امنیت شغلی نیز برخوردار نباشند.

رئیس انجمن صنفی خبازان کشور در ادامه  با اشاره به اجرا نشدن قانون سختی و زیان آور برای کارگران خبازی‌های کشور، افزود:  کار طولانی مدت در کنار تنور  شعله‌ور موجب بروز بیماری های پوستی می‌شود.  از سویی ، کارگران خبازی ها از پیش از طلوع آفتاب تا بعد از غروب کار می‌کنند که بیشتر این زمان سرپا هستند و همین سبب  ایجاد مشکلات دیسک کمر و گردن می‌شود.

وی افزود: با این شرایط کارگران خبازی‌ها نمی توانند مطابق قانون سختی و زیان اور از مزایای بازنشستگی زودرس با 20 سال کار متوالی و 25 سال کار متناوب برخوردار شوند.

بیمه کارگران خباز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر