کد خبر: 400106 A

یک فعال صنفی کارگران خباز کردستان:

دبیر انجمن صنفی کارگران خباز سنندج می‌گوید: نامه‌های مکرر انجمن صنفی خبازان به مقامات مسئول با خواسته افزایش مزد ، در ماههای گذشته بی پاسخ مانده است.

«یدالـله صمدی»، دبیر انجمن صنفی کارگران خباز سنندج در گفتگو با ایلنا با انتقاد از انجماد مزدی خبازان گفت: در ماههای گذشته خواستار افزایش مزدی کارگران خباز شدیم و در همین رابطه  چندین نامه به ارگان‌های دولتی مانند استانداری کردستان و فرمانداری سنندج ارسال کردیم که تا کنون این نامه نگاری‌ها بی‌پاسخ مانده است.

وی با بیان این که مزد خبازان سنندج در یک سال و نیم گذشته ثابت مانده است، گفت: در طول این مدت قیمت کالاهای اساسی خانوارهای کارگری به طور سرسام آور افزایش یافته است.

صمدی ادامه داد: با وجود گذشتن نیمی از سال، گویا مسئولان دولتی قصد ندارند به مذاکره با نمایندگان کارگران بپردازند و افزایش مزدی خبازان را در دستور کار قرار دهند و این مساله ای است که به شدت نگران کننده است.

این فعال صنفی کارگران خباز با بیان این که مدتهاست دخل و خرج خبازان با هم سازگار نیست، افزود: این انجماد مزدی اخیر هم بر وخامت اوضاع افزوده است و از جانب انجمن صنفی خبازان سنندج به طور مشخص به بی توجهی مسئولین دولتی کردستان معترضیم .

صمدی در ادامه به اظهارات مدیرکل اشتغال وزارت کار مبنی بر آمادگی دولت برای ارزان سازی نیروی کار اشاره کرد و گفت: از قرار معلوم مقامات دولتی قصد دارند حداقل دستمزد زیر خط فقر را هم به بهانه رونق اقتصاد زیر سوال ببرد و سیاست سرکوب و انجماد مزدی را نه فقط برای خبازان، بلکه برای همه مشمولین قانون کار اجرایی کنند.

وی در پایان با طرح این پرسش که اگر قرار باشد نامه نگاری و رایزنی به نتیجه نرسد چه راهکار دیگری در دسترس کارگران هست؛ ابراز داشت: در شرایط فعلی کارگران قدرت اعتراض و چانه زنی چندانی هم ندارند و نمی‌توانند از مطالبات خود به صورت سازمان‌یافته دفاع کنند.

 

مزد کارگران خبازی ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر