کد خبر: 400150 A

در اعتراض به دستک 4 ماه دستمزد معوقه؛

صبح امروز کارگران پروژه مرمت مجموعه ارگ قدیم بم در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود مقابل ساختمان پایگاه میراث فرهنگی ارگ تجمع کردند.

تعدادی ازکارگران ارگ قدیم بم  با اعلام این خبر به ایلنا گفتند:  نزدیک به 120 نفر هستیم که  از ابتدای سال جاری دستمزد وحق بیمه ما پرداخت نشده است و به همین دلیل در اعتراض به بی‌توجه ای مسئولان  سازمان میراث فرهنگی در پرداخت مطالباتمان تصمیم گرفتیم  از  امروز صبح  کاردر مجموعه ارگ قدیم را متوقف کرده ومقابل پایگاه میراث فرهنگی ارگ تجمع کنیم.

به گفته کارگران  ،تجمع صبح امروز  آنان نخستین تجمع اعتراضی کارگران مرمت کار پروژه ارگ بم نبوده و پیش از این نیز در سال گذشته  کارگران  برای پیگیری معوقات مزدی خود تجمعات مشابهی را برپا کرده بودند.

طبق اظهارات تجمع کنند گان، آنان دست‌کم از سال 82 تاکنون برای اجرای پروژه مرمت این مجموعه فرهنگی به استخدام پایگاه میراث فرهنگی ارگ در آمده‌اند و در همین رابطه هنوز بابت بخشی از مزایای مزدی  سالهای 93 و94 از کارفرما طلبکارند.

این کارگران می‌گویند به دلیل مشکلات مالی دیگر قادر به گذران زندگی خود نیستند و این در حالی است که اگر این وضعیت بیشتر از این استمرار پیدا کند حتی  توان ثبت نام بچه هایشان را در مدرسه  ندارند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که حق بیمه این کارگران همسان با حقوق به تامین اجتماعی پرداخت نشده و در حال حاضر مشکلات بیمه‌ای ناشی از عدم تمدید دفترچه‌های درمانی این تعداد کارگر وخانواده‌هایشان به مشکلات معیشتی آنان افزوده است.

به گفته کارگران در بین آنان کارگرانی وجود دارند که هم اکنون خود و یا خانواده‌هایشان در بیمارستان های طرف قرار داد با تامین اجتماعی بستری هستند در حال حاضرآنان  بیشتر از هر زمانی به دفتر چه‌های در مانی تامین اجتماعی خود نیازمندندامابا مشکلاتی که در  زمینه تمدید نشدن دفترچه ها برایشان پیش آمده برای پرداخت هزینه‌های درمانی سر گردان شده‌اند.

کارگران در بخش پایانی سخنان خود درباره  جرائم نقدی ناشی از نپوشیدن لباس فرم کار به خبر نگار ایلنا گفت: اگر هرکدام از ما هنگام انجام کار  لباس فرم بر تن نداشته باشد به صورت نقدی جریمه می شود این در حالیست که از چندین سال قبل تاکنون پایگاه میراث فرهنگی ارگ قدیم هیچ لباس فرمی میان ما توزیع نکرده است و در این میان هر کارگر به فراخور وضعیتش لباس فرم با رنگ و شکلی متفاوت بر تن دارد.

گفتنی است ارگ تاریخی بم با بیش از 20 هکتار وسعت بزرگ ترین بنای خشت گلی جهان است که حدود 2 هزار و 200 سال قدمت دارد و تا حدود 180 سال قبل عده ای از اهالی بم در آن سکونت داشتند.

پروژه مرمت ارگ قدیم بم مربوط به بازسازی بناهایی است که از بعد وقوع زلزله بم در  سال 82 ویران شدند این  مجموعه ارگ بم شامل شهر قدیم ، قلعه ، عمارت پنج طبقه ای حاکم نشین ، سربازخانه ، دو مسجد مربوط به دوره اسلامی و زورخانه است.

55

54

 

کارگران کرمان کارگران ارگ قدیم بم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر