کد خبر: 412688 A

در مخالفت با پیمان تجارت آزاد اروپا و آمریکا صورت گرفت؛

با نزدیک شدن به زمان تصمیم گیری در خصوص پیمان تجارت آزاد اروپا و آمریکا موسوم به TTIP روز گذشته بیش از 6 هزار نفر که در میان آنها اعضای سندیکاهای کارگری نیز حضور دارند، مقابل پارلمان اروپا تجمع کردند.

به گزارش ایلنا این دومین تجمع بزرگ در  هفته گذشته نسبت به پیمان تجارت آزاد اروپا و آمریکا است. در روزهای گذشته نیز تجمعات گسترده‌ای توسط سندیکاهای کارگری و سایر مخالفان این پیمان فرا قاره‌ای در آلمان برگزار شد.

پیمان تجارت آزاد اروپا و آمریکا با  معافیت‌های مالیاتی و  گمرگی زمینه تقویت صادرت بین این دو قاره را فراهم می‌کند اما سندیکاهای کارگری کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مخالفت با این پیمان می‌گویند که این پیمان دست دولت را در تنظیم مقرارت کسب و کار باز می‌گذارد.

یک نفر از حاضران در این تجمع به خبرگزاری فرانسه گفت که  مخالفت با تنظیم قوانین کسب  و کار توسط دولت از این جهت برای سندیکاهای کارگری حائز اهمیت  که جایگاه آنان را در مناسبات روابط کار تضعیف می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد که این احتمال وجود دارد که با اجرای این پیمان و سرازیر شدن اجناس صادراتی آمریکا تولید همانند گذشته در اتحادیه اروپا به صرفه نباشد که این به خودی موجب کاهش سطح دستمزدها و پایین آمدن قدرت چانه زنی سندیکاهای کارگری خواهد شد.

سندیکاهای کارگری در کشورهای اتحادیه اروپا  از قدرت برابر در چانه زنی با دولت برخوردار نیستند اما در کشورهای چون فرانسه، سوئد، بلژیک و آلمان صدای مخالفان دخالت دولت در تنظیم قوانین کسب و کار بلندتر شنیده می‌شود.

پیمان تجارت آزاد اروپا و آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر