کد خبر: 414207 A

وزیر کار در ششمین اجلاس نمایندگان اتاق اصناف ایران:

وزیرتعاون،کارروفاه اجتماعی اعلام کرد : اشتغال مهم ترین مساله امروز دولت دکترروحانی است و موضوعات مربوط به صنوف نیز برای دولت یازدهم بسیار مهم است .

به گزارش ایلنا، علی ربیعی امروز در ششمین اجلاس نمایندگان اتاق اصناف ایران گفت : اصناف نه تنها از  ازساحت تولید و توزیع و در اقتصاد بلکه از ابعاد اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی دارای اهمیت فراوانی هستند .

وی با تاکید برتک ساحتی نبودن اصناف افزود : اصناف زنجیره ای در اقتصاد تشکیل می دهد و از واحدهای تولیدی گرفته تا واحدهای توزیعی بر ارتباطات افقی وعمودی درون جامعه وخود اتاق اصناف تاثیرمی گذارد .

ربیعی وجه اقتصاد اجتماعی اصناف را نیز بسیار قوی دانست و گفت : این گروه ازجامعه دردوره های مختلف تاریخی درالگوسازی ورفتارسازی فرهنگی نیز بسیار مهم هستند و نمی توان نقش آنان را در تحولات تاریخ سیاسی ایران نادیده گرفت .

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی پس از این مقدمه خود را نیز وزیروزارتخانه ای چند ساحتی بیان کرد و گفت : خانواده ها قبل از تولد و پس از فوت اعضای خود با وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی سروکاردارند . اتاق اصناف نیز دربخش های تعاون،روابط کارو اشتغال با وزارتخانه ما درارتباط است .

موضوع اشتغال برای دولت روحانی دردرجه اول اهمیت است

وی موضوع اشتغال را برای دولت  روحانی مهم ترین و درجه اول ترین مساله عنوان واضافه کرد : ما دربخش تامین اجتماعی ،بهره وری وآموزش های فنی و حرفه ای با اتاق اصناف سروکارداریم .بخشی از مالکیت تامین اجتماعی برای اصناف است و اصناف صاحبان تامین اجتماعی هستند .

مشارکت در حوزه خیرجمعی

ربیعی دربخش دیگری از سخنان خود ادامه داد : درحوزه مرتبط دیگری که می خواهم بیان کنم ، اصناف با ما کاری ندارند ، ما با اصناف کار داریم و آن حوزه خیرجمعی است . اصناف همواره پرچمدارخیرجمعی درجامعه بوده اند اکنون نیزکودکان بی سرپرست ، زنان سرپرست خانواروگروه هایی که درجامعه به فرصت های برابر دست پیدا نمی کنند نیازدارند که دستشان گرفته شود .

با تعاون به کاربرسیم و با کار به رفاه

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی گفت : اشتغال موضوع مهم امروز است وباید کاری کنیم که با تعاون به کار برسیم و با کار به رفاه دست پیدا کنیم . درسال های گذشته اقتصاد ایران کوچک شده بود . قدرت ملی ما به اندازه اقتصاد ماست .

وی تصریح کرد:  بنگاه های غیر رسمی که عمدتا از صنوف تشکیل می شوند سهم بیشتری دراشتغال داشته اند . بنابراین سهم بالای بنگاه های خرد و کوچک دراشتغال باعث شده تا بیکاری را به طور نسبی هضم کنیم . حتی این بخش در تحریم ها هم آسیب کمتری دیده است . جهت گیری اصلی ما نیز بزرگ تر کردن بنگاه های خرد و متوسط و زنجیره ای کردن بنگاه ها و گسترش آن هاست .

براساس اقتصاد مقاومتی نیازمند رشد اقتصادی هستیم

ربیعی در بخشی دیگر از سخنان خود تاکید کرد : براساس اقتصاد مقاومتی نیازمند رشد اقتصادی هستیم و با توجه به تجربه های جهانی به اهمیت نقش بنگاه های کوچک، خرد و متوسط بیشتر پی می بریم .

بنگاه های خرد و کوچک شاه کلید اشتغال

وی بنگاه های خرد و کوچک را شاه کلید اشتغال بیان کرد و گفت : خدمات مولد در حوزه اصناف بیشترین سهم را دارد و ما متعلق به دوره ای هستین که نیازداریم اشتغال را درخدمات و خدمات مولد گسترش دهیم . به عنوان مثال درحوزه های IT و گردشگری تمرکز کرده ایم وتوانسته ایم در کوتاه مدت فرصت ها و ظرفیت های زیادی دربخش هایی مانند حمل و نقل و ...ایجاد کنیم .

حضور بیشتر سازمان فنی وحرفه ای  در کنار اصناف باشد

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی ، توجه به  مهارت و بهره وری را از نیازهای جامعه امروزدانست و خواستار قرارگرفتن بیشتر سازمان فنی و حرفه ای درکنار اصناف شد و افزود : امروز موضوع صنوف مجازی مطرح شد و معتقدم این امر باید با قاعده های لازم دنبال شود و صنوف مادی و مجازی باید درکنار هم قراربگیرند وزنجیره ای تشکیل دهند اما صنوفی که از قبل نیز پایه های قوی داشته اند .  

پرداخت بیمه به کارگاه های زیر5 نفر نیازمند بازنگری

وی پرداخت بیمه به کارگاه های زیر5 نفر را نیازمند بازنگری دانست و گفت با این که در این زمینه تا کنون حتی یک ریال از دولت دریافت نکرده ایم اما این کارگاه ها را تعطیل هم نکرده ایم .

قاچاق ضربه بزرگ به اقتصاد کشور

ربیعی گفت : قاچاق ضربه بزرگی به اقتصاد کشور وارد می کند که امر نیازمند تدبیراست .

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه ظرفیت‌های بخش تعاون کشور برای ارائه خدمات صنوف را بالا توصیف کرد و گفت: در این خصوص صندوق سرمایه‌گذاری تعاون و بانک رفاه کارگران در خدمت صنوف خواهند بود.

دولت روحانی دولت فروتن است

وی دولت روحانی را دولت فروتن اعلام کرد و گفت : من به عنوان وزیر چنین کابینه ای درجایی که موضوعی را نمی دانم فروتنانه برای دریافت کمک دست دراز می کنم .وقتی شما رئیس صنف و بنده وزیرشدم هدفمان کمک به زندگی مردم ، کاستن مشکلات مردم و کم کردن غم از چهره های مردم بود وامروز فروتنانه برای دستیابی به این اهداف تلاش می کنیم .

سال سوم دولت ، سال شکوفایی

روحانی سال سوم دولت یازدهم را سال شکوفایی دانست و گفت : برای ادامه تدبیر دولت یازدهم باید تلاش کنیم .

  پیشنهاد های وزیر تعاون،کارورفاه اجتماعی برای همکاری با اتاق اصناف

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود به  زمینه های  گسترش روابط این وزارتخانه با اتاق اصناف اشاره کرد و گفت: اصناف می توانند کمیته ای با معاونت فنی درآمدی ما داشته باشد تا به این ترتیب نقاط اختلاف را با کمک هم برطرف کنیم.

ربیعی اضافه کرد: وزارت کار و اتاق اصناف می توانند با هم تفاهم نامه ای امضا کنند تا اتاق به عنوان بازرس ما ایفای نقش کند و بازرسی ها را اصناف برای ما انجام دهد.

وی با اشاره به فعالیت پنج هزار هیات تشخیص در وزارت تعاون، گفت: اصناف می توانند در همه هیات های تشخیص نماینده داشته باشند.

ربیعی افزود: اتاق اصناف می تواند با روابط کار و تامین اجتماعی تبادل اطلاعات داشته باشد تا بتوانیم به این طریق بخشی از مشکلات را برطرف کنیم.

اصناف و خیرجمعی

وی درپایان سخنرانی خود دوباره از اصناف خواست تا مانند همیشه درخیرجمعی با وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی مشارکت کنند تا هیچ بچه بدون پدر و مادری بدون شغل نماند ، همان طور که وزارت رفاه برای صاحب مسکن شدن دومعلول به بالا تلاش کرده است ، برای صاحب مسکن شدن تک معلولان نیز تلاش کنند و فضایی پیش آید که با تکیه بر خیرجمعی برای زنان پرغیرت سرپرست خانوار  محیط های پر از امنیت به وجود آورند .

ربیعی همچنین گفت : هریک از شما که از شهرهای دور و نزدیک به این اجلاس آمده اید پس از رسیدن به مقصد شخصی را داشته اید که به او تلفن بزنید و بگویید و رسیده اید اما هستند انسان هایی که هیج کسی را ندارند که به آن ها زنگ بزنند و بگویند رسیده اند یا خیر.

کارگران و دولت یازدهم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر