کد خبر: 418682 A

یادداشتی از علیرضا محجوب؛

ایلنا: دبیرکل خانه کارگر و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس که هفته گذسته در راس هیاتی برای شرکت در هفدهمین کنگره فدراسیون اتحادیه کارگران جهان (W.F.T.U) به شهر بندری دوربان در آفریقای جنوبی رفته بود، در یادداشت پیش رو نتیجه‌گیری می‌کند که قیام امام حسین (ع) را الگوی مبارزه ماهاتما گاندی و نلسون ماندلا برای هدایت جنش رهایی‌‌بخش مردمان هند و آفریقای جنوبی بوده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خانه ملت، متن کامل این یادداشت که بعد از بازدید دبیر کل خانه کارگر از زندان دادگاه قانون اساسی کشور آفریقای جنوبی نوشته شده، به شرح ذیل است:

به یاد می آورم که گاندی گفت: «اگر هندوستان بخواهد پیروز شود، باید از سرمشق امام حسین علیه السلام پیروی کند» پس سلام بر حسین رهبر همه آزادگان جهان.

این جمله این تصویر را به ذهن تداعی می‌کند که حسین نه سرمشق شیعه و مسلمانان بلکه حتی سرمشق آنهایی است که از ادیان ابراهیمی پیروی نمی‌کردند، اما فطرت وضمیر ناخودآگاه‌شان آنان رابه این جاده رهنمون می‌ساخت. وقتی از تپه قانون اساسی در میانه شهر ژوهانسبورگ پیاده بالا می‌رفتم گاندی با همه برجستگی‌ها و روزهای سخت زندانش در زندانی که تک‌تک سلول‌هایش را تماشا کردم در ذهنم تداعی می‌کرد.

وقتی عکس‌ها را مرور می‌کردم دیدم که گاندی وکالت یک کارخانه‌دار مسلمان در دوربان را به عهده گرفته بود، شاید این از نادر صحنه‌هایی باشد که وکیل و طرفدارانش به موکل مسلمان ببالند، درسی که گاندی اتوکشیده مرتب را مبدل به لباسی که مرکب از دو تکه پارچه دوخته بود کرد.

وقتی از زندان قانون اساسی ژوهانسبورگ دیدن می‌کردم می‌توانستم صدای حسین (ع) و یارانش را بشنوم که همه فضا را پر کرده بود.

هرگز نلسون ماندلا این مرد مبارز خستگی‌ناپذیر که به تاسی از گاندی، کار خود را برای استیفای حقوق سیاهان علیه نژادپرستی و بعد به فجیع‌ترین شکل آن یعنی آپارتاید دنبال می‌کرد، نمی‌توانست باور کند که روزی سفیر پیروزی از راه خواهد رسید و زندان او را چشمگاه عالمیان می‌کند.

براستی که مقاومت و ایستادگی برای رسیدن به هدف؛ معلمی به جزحسین بن علی (ع) داشته است؟

وقتی تعاریف گاندی از امام حسین و برداشت‌های ماندلا از مسلمانان را مرور کردم نتوانستم از زندان دادگاه قانون اساسی غیر از این بنویسم که گاندی و ماندلا و هزاران فرد دیگری که به مناسبت‌های مختلف خود را شاگرد حسین (ع) معرفی کرده‌اند. اگر حسین را نمی‌شناختند، آیا هرگز به اهداف خود می‌رسیدند؟

سلام بر حسین (ع)

زنده باد آزادی

علیرضا محجوب کارگران و W.F.T.U
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر