کد خبر: 452956 A

یک عضو کمیته‌های هیات امنای سازمان تامین اجتماعی :

یک فعال صنفی کارگری عقیده دارد در حادثه پلاسکو، فارغ از تعهدات مالکانه بنیاد مستضعفان، این نهاد حمایتی می‌تواند در راستای اهداف اصلی که برعهده دارد به دولت در برقراری حمایت‌ از کارگران و کسبه زیان دیده این حادثه کمک کند.

«اکبر قربانی» دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران در گفت و گو با ایلنا اظهار داشت: در رابطه با حادثه پلاسکو صرف نظر از تمامی مسئولیت‌های احتمالی که متوجه بنیاد مستضعفان در مقام مالک ساختمان است، جا دارد تا این نهاد در راستای اهدافی که برعهده دارد از کارگران و حتی در صورت لزوم از کسبه زیان دیده این ساختمان حمایت کند.

وی با یادآوری اینکه به موجب اساسنامه بنیاد مستضعفان،حمایت از گروه‌های اجتماعی مستضعف و آسیب پذیر در حوزه مسئولیت‌های این نهاد است، افزود: واقعیت این است که بعد از حادثه پلاسکو خانواده بیشتر کارگران این ساختمان فاصله چندانی با مستضعف قلمداد شدن، ندارند و برای همین انتظار می‌رود که بنیاد مستضعفان در راستای وظایف سازمانی خود هم که شده از این افراد حمایت لازم را به عمل آورد.

این فعال کارگری با تاکید براینکه هیچکدام از کارگران پلاسکو در زمره صدقه بگیران و مستمندان نبوده و نیستند، ادامه داد: طبق گفته مسئولان اداره کار استان تهران شماری از این کارگران به دلیل برخورداری از بیمه اجباری سازمان تامین اجتماعی می‌توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند اما در عین حال بخشی از این کارگران به اتفاق کسبه این ساختمان یا بیمه نبوده اند و یا تحت پوشش بیمه اختیاری قرار داشته اند و بنابراین جا دارد که بنیاد مستضعفان در مورد مقرری بیکاری آنها با سازمان تامین اجتماعی همکاری لازم را به عمل آورد.

وی ادامه داد: اگر این اتفاق نیفتد، هیچ بعید نیست که پس لرزه‌های حادثه پلاسکو خانواده‌های این افراد را در تنگناهای جدی اقتصادی و اجتماعی قرار دهد، چرا که تمامی کارگران و کسبه این ساختمان  تمام دار و ندار خود را از دست داده‌اندو صلاح نیست که به حال خود رها شوند.

قربانی با بیان اینکه کارگران ساختمان پلاسکو در «معرض مستضعف شدن» قرار دارند و تنها مقرری بیکاری سازمان تامین اجتماعی جوابگوی معیشت آنان نیست، تصریح کرد: همانطور که گفته شده است به افراد فاقد بیمه اجباری نهایتا تا چهار ماه مقرری بیمه بیکاری پرداخت خواهد شد و این در حالی است که قطع یقین بازیابی توان اقتصادی از دست رفته این افراد به زمانی بیشتر از چهار ماه نیاز دارد.

وی با ضروری خواندن تصمیم هیات دولت برای حمایت از سانحه‌دیدگان پلاسکو گفت: یکی از این اقدامات، پرداخت مقرری بیکاری به همه زیان‌دیدگان این حادثه است اما باید در نظر داشت که همین حالا هم سازمان تامین اجتماعی با کمبود منابع مالی مواجه است و دولت همچنان بزرگترین بدهکار این سازمان محسوب می‌شود.

وی افزود: همین مسئله ضرورت کمک بنیاد مستضعفان به دولت در جهت حمایت‌های اجتماعی از سانحه‌ دیدگان پلاسکو را توجیه می‌کند چرا که در غیر این صورت ممکن است سازمان تامین اجتماعی در انجام فعالیت‌های خود با مشکل مواجه شود.

این عضو کمیته‌های هیات امنای سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بنیاد مستضعفان به دو شکل می‌تواند به کارگران و کسبه پلاسکو  کمک کند، تصریح کرد: بنیاد مستضعفان می‌تواند در پرداخت مقرری بیکاری به کمک سازمان تامین اجتماعی بیاید و از سویی دیگر در راستای وظایف سازمانی خود هر چه سریعتر از امکانات خود برای اشتغال مجدد آنها استفاده کند.

عضو کمیته بیمه درمان اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری افزود: رسالت بنیاد مصستضفان در حمایت از زاغه نشینان شهرستان‌های دور دست و محروم خلاصه نمی شود و اگر همین حالا از کارگران ساختمان پلاسکو به صورت همه جانبه‌ای حمایت نشود بر فشار اقتصادی بر آنها افزوده خواهد شد.

این فعال صنفی کارگری در عین حال با یادآوری اینکه در سالهای اخیر بخشی از بحران‌های صنفی کارگری در ارتباط با کارخانه‌های تحت مدیریت بنیاد مستضعفان بوده است، افزود: آنزمان مدیران وقت بنیاد تاکید داشتند که در راستای برقراری چتر حمایتی از ضعفای جامعه ناگزیر به اتخاذ سیاست‌های تعدیل ساختاری هستند.

قربانی افزود: حالا که پس از گذشت سالها هم مدیریت بنیاد تغییر کرده است و هم تکلیف کارخانه‌های بحران زده آن زمان روشن شده است، انتظار داریم که این بار مدیران بنیاد مستضعفان با ابتکار عمل درست خود در میان جامعه کارگری و به ویژه خانواده‌های کارگران پلاسکو خاطره خوشی از خود برجای بگذارند.  

وی در عین حال افزود:  حمایت‌های بنیاد مستضعفان از کارگران و کسبه پلاسکو نافی تعهدات سایر اشخاص مرتبط با این حادثه نیست.

قربانی با تاکید براینکه هرگونه اظهار نظر در خصوص علل حادثه پلاسکو باید بعد از انجام تحقیقات کارشناسی ضورت بگیرد، افزود: دست‌کم در این حادثه مسئولیت‌هایی متوجه مالک ساختمان، صاحبان سرقفلی و اصناف مستقر پلاسکو، مدیران شهری و بازرسان کار و تامین اجتماعی بوده است که باید بعد از اتمام تحقیقات سهم احتمالی هرکدام از آنها مشخص شود.

آتش سوزی ساختمان پلاسکو کارگران پلاسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر