کد خبر: 466146 A

عصر امروز برگزار می‌شود:

در ادامه مذاکرات مزدی سال ۹۶، اعضای شورای عالی کار عصر امروز (یکشنبه ۱۵ اسفند ماه) در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل جلسه خواهند داد.

به گزارش ایلنا، در ادامه مذاکرات مزدی سال ۹۶، اعضای شورای عالی کار عصر امروز (یکشنبه ۱۵ اسفند ماه) در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل جلسه خواهند داد.

پیش بینی می‌شود مهمترین موضوع این جلسه شورای عالی کار، بحث و بررسی در مورد سبد معیشت ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومانی باشد که به تازگی از سوی کارگروه مزد سال ۹۶ به عنوان حداقل هزینه ماهانه یک خانوار سه و نیم نفری اعلام شده است.

از انتشار محاسبات انجام شده در واپسین جلسه کارگروه مزدی سال ۹۶ به عنوان مهمترین دستاورد اعضای گروه کارگری جلسات تعیین مزد نام برده می‌شود چرا که برای اولین بار عدد اعلامی ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومانی که براساس داده‌های معاونت تغذیه وزارت بهداشت و گزارشهای اقتصادی مرکز آمار و بانک مرکزی به عنوان حداقل هزینه یک خانوار سه و نیم نفری معرفی شده است،  مورد تایید نمایندگان کارفرمایی و دولتی نیز قرار دارد.

در حال حاضر کارگران و تمامی کسانی که دستمزدهای آنها تابعی از مصوبات مزدی شورای عالی کار است انتظار دارند تا براساس محاسبات صورت گرفته نسبت به افزایش دستمزدهای ۸۱۲ هزار تومانی کنونی اقدام قاطع صورت بگیرد.

کارگروه ویژه مزد که آخرین جلسه آن هفته گذشته با حضور نمایندگانی از سوی تشکل‌های صنفی کارگری، کارفرمایی و دولتی برگزار شد، از زیر مجموعه‌های شورای عالی کار محسوب می‌شود که در آن جلسات مقدماتی تعیین مزد شورای عالی کار برگزار می‌شود.

برابر ماده ۴۱ قانون کار شورای عالی کار وظیفه دارد تا هر سال براساس ارزش تورمی سبد معیشت یک خانوار متوسط، حداقل مزد یک کارگر ساده را تعیین کند اما کارگران منتقد سیاست‌های اقتصادی دولت معتقد هستند که در تمامی سالهای اخیر این شورا تنها براساس آنچه که نرخ تورم سالانه عنوان شده است نسبت به افزایش ناچیز دستمزدها اقدام کرده است و در عمل سبد معیشت خانوار در محاسبات مزدی نادیده گرفته شده است.

شورای عالی کار دستمزد 96
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر